Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono nuomone, cheminio ginklo naikinimą Sirijoje turėtų kontroliuoti 100 tarptautinių ekspertų komanda. Laiške JT Saugumo Tarybai jis pateikė savo planą dėl Sirijos cheminio ginklo likvidavimo, praneša agentūra AFP.
Ban Ki-moonas siūlo bendrą JT ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) misiją. 100 specialistų skirtų abi šios organizacijos. OPCW būtų atsakinga už „techninį vadovavimą“, o JT tektų „strategiškai koordinuojantis vaidmuo“. Turėtų būti paskirtas bendros misijos vadovas.
Ban Ki-moonas laiške įspėja dėl „beprecedenčių pavojų“, su kuriais gali susidurti ginkluotės inspektoriai. Ekspertams reikės „kirsti fronto linijas ir kai kuriais atvejais – teritorijas, kurias kontroliuoja ginkluotos grupuotės, kurios yra priešiškai nusiteikusios prieš šią bendrą misiją“.
Kad suvaldytų saugumo rizikas, misija, anot JT vadovo, turėtų įkurti bazę Kipre. Į Siriją būtų siunčiama tik dalis personalo, kuri būtina procesui vietoje stebėti.
Ekspertų komanda turėtų dirbti trimis etapais: iš pradžių koordinuoti ir planuoti, tada nustatyti cheminio ginklo sandėliavimo vietas ir galiausiai stebėti jo sunaikinimą. Jie patys ginklų nenaikintų, pabrėžė JT generalinis sekretorius.
Trečiajame etape, Ban Ki-moono nuomone, greičiausiai reikėtų kitų valstybių paramos vietoje. Sirijos sąjungininkė Rusija jau pasiūlė pagalbą naikinant ginklus.
Misija turėtų būti finansuojama iš JT, OPCW ir naujai įsteigtų fondų biudžeto.
Šis Ban Ki-moono pateiktas planas yra tik pasiūlymas. Prieš įgyvendinant planą, jis Saugumo Taryboje turėtų būti priimtas rezoliucijos forma. Diplomatų teigimu, Taryba pasiūlymus aptars šią savaitę.
Eltos inf.