Kinijos juanis, Tarptautinės tarpbankinės elektroninės mokėjimų sistemos (SWIFT) duomenimis, aplenkė eurą labiausiai prekiaujamų pasaulio valiutų reitinge, rašo Rbc.ru. Jo naudojimo koeficientas pakilo nuo 1,89 % 2012 m. sausį iki 8,66 % 2013 m. spalį.
Tuo tarpu euro rodiklis per tą patį laikotarpį nukrito nuo 7,87 % iki 6,64 %. Aukščiausią reitingą turi doleris, jo koeficientas – 81,08 %.
Labiausiai juanį naudoja Kinija, Honkongas, Singapūras, Vokietija (!) ir Australija. Greitai prie jų gali prisijungti Didžioji Britanija: Pekinas pritarė jos pasiūlymui, kad Londonas taptų stambiausiu investicinės prekybos juaniais centru (kol kas tai Honkongas). Savo ruožtu A. Merkel siūlo Frankfurtą prie Maino.
Dėmesio, juanis eina!
Įdomūs dalykai. Viena vertus, Amerikoje daug kalbama apie tai, kad didžiausias jos geopolitinis iššūkis dabar yra Kinija. JAV strateginiai bombonešiai demonstratyviai skraido kinams po nosimi prie Senkaku salų, o tuo tarpu Europa siūlosi Pekinui prekiauti juaniais. Manytina, kad šis žaidimas turi dvi medalio puses.
Vakarai nori dar labiau „pririšti“ Kiniją prie savo finansinės sistemos, kad ji taptų mažiau savarankiška šioje srityje, vadinasi, labiau kontroliuojama. Kinija savo ruožtu priversta atsiverti, nes viena pati nesugebės išsaugoti turimo ekonominio augimo (suprask, šalies gerovės).
Kitaip tariant, tai, kas vyksta, atveria Pekinui naujas galimybes, bet kartu yra pavojinga. To, ko negali padaryti kardas, gali padaryti asilas su auksu. Konfucijaus sekėjai stoja į slidų kelią.