Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariai kursuose Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose intensyviai mokosi pėstininkų kovos mašinų valdymo ir įgytas žinias jau greitai naudos valdydami naująsias mašinas, kurios Lietuvoje bus vadinamos „Vilkais“.
„Šiuo metu su turimomis dviem mokomosiomis pėstininkų kovos mašinomis „Vilkai“ kiekvieno kurso metu parengiame po šešis kvalifikuotus jų vairuotojus. Tokius kursus rengiame be pertraukų norėdami užtikrinti, kad kitais metais į Lietuvą atkeliausiančias mašinas padaliniai iš karto galėtų naudoti savo pratybose“, – sako Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro viršininkas pulkininkas leitenantas Žilvinas Gaubys.
Gruodžio pradžioje J. Lukšos mokymo centre vairuotojų kursus pradėjo jau trečioji grupė. Praėjusį mėnesį „Vilkų“ vairuotojų kursus baigė pirmosios karių grupės, o JAV treniravosi būsimi kovos mašinų vadai. Kariai JAV mokėsi pagal partnerių patirtį organizuoti ir vykdyti teorinį ir praktinį pėstininkų kovos mašinų komandų rengimą. Kol kas pagrindiniai kursų klausytojai ir instruktoriai – būsimi vairuotojai iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono. Būtent algirdiečiai pirmieji ir apsiginkluos šiomis moderniomis mašinomis.
Kurso metu vairuotojai mokosi valdyti šią daugiau nei 35 tonų sveriančią mašiną bekelėje, ant lygios ir slidžios dangos, siaurais miško keliukais, miestuose bei greitkeliuose. Kariai taip pat mokosi mašinas valdyti tamsiu paros metu, išbando jas specialioje ekstremalaus vairavimo mokymo trasoje.
Vykdant treniruotes Jonavos mieste ir jo apylinkėse, siaurame miško keliuke su „Vilkais“ susidurti teko ir buvusiam fotografui Vytautui Stabinskui. Paklaustas, ar netrukdo ir ar nebaisu su tokia technika prasilenkti, fotografas atsakė: „Oi, tegul tik važinėja, visai netrukdo, juk čia savi, lietuviški važinėja“.
88 pėstininkų kovos mašinos „Vilkai“ yra didžiausias Lietuvos kariuomenės istorijoje pirkinys. Planuojama, jog Lietuvos karinius dalinius mašinos pasieks per 2019-2021 metus.
Šiuo metu gamintojai atlieka lietuviškų mašinų prototipų testavimą ir verifikavimą. Pirmieji serijiniai gaminiai Lietuvos kariuomenę turėtų pasiekti 2019 metų kovą ir nuo tada kiekvieną mėnesį į Lietuvą bus pristatoma nuo vienos iki keturių pėstininkų kovos mašinų. Planuojama, jog visas pirkinys kariuomenei galutinai turėtų būti perduotas iki 2021 metų rudens. Į Lietuvą atkeliavusios mašinos bus iškart perduodamos kariniams daliniams mokymuisi ir užduotims vykdyti. .
Krašto apsaugos ministerija sutartį dėl pėstininkų kovos mašinų pirkimo Lietuvos kariuomenei pasirašė 2016 m. rugpjūtį. Pagal ją už 385,6 mln. eurų bus įsigytos 88 bendros Vokietijos ir Nyderlandų įmonės ARTEC gaminamos kovos mašinos su ant jų sumontuotais Izraelio gamybos bokšteliais, ginkluotais greitašaudėmis 30 mm patrankomis ir prieštankinėmis raketomis „Spike LR“. Naujosiomis pėstininkų kovos mašinomis bus aprūpinti Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionai.
Bendru PKM gamintojo ARTEC ir Lietuvos sutarimu, pagal Lietuvos reikalavimus gaminamos mašinos, išlaikant sąsajas su Lietuvos istorija ir Lietuvos kariuomenės tradicijomis, bus vadinamos ne „Boxer“, o pėstininkų kovos mašina „Vilkas“.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]