Lietuva pirmą kartą šalies istorijoje turės savo atstovą Jungtinių Tautų (JT) neįgaliųjų teisių komitete. Birželio 10 d. Niujorke vykusiuose rinkimuose į komiteto narius prof. dr. Jonas Ruškus jau pirmajame ture nurungė gausų kandidatų būrį iš didesnių valstybių ir taps vienu iš 9 komiteto narių, renkamų 2015–2018 m. kadencijai.
Naujasis komiteto narys, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. J. Ruškus sako, kad šį komitetą labai vertina visos pasaulio valstybės – neįgaliųjų padėtis visuomenėse aktuali visiems. „Neįgaliųjų teisių įgyvendinimo laipsnis visuomenėje parodo jos socialinio jautrumo laipsnį, kiek valstybė yra orientuota į žmogų“, – paaiškino naujasis komiteto narys.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė tvirtina, kad prof. dr. J. Ruškaus pergalė pirmajame rinkimų ture yra didžiulis pasiekimas Lietuvai ir kartu įpareigojimas dėti dar daugiau pastangų įgyvendinant neįgaliųjų teises. „Tai rodo, kad pasaulis vertina mūsų įdirbį gerinant neįgaliųjų integraciją bei padėtį visuomenėje ir pasitiki mūsų galimybėmis bei potencialu šioje srityje“, – sakė A. Pabedinskienė.
Prof. J. Ruškaus teigimu, išrinkimas į komitetą jam pačiam buvo pakankamai netikėtas, kadangi į komitetą renkami tik 18 atstovų iš 142 Konvenciją pasirašiusių pasaulio valstybių. „Tai – Lietuvos pergalė, pasiekta ypač efektyviai remiant ir bendradarbiaujant Socialinės apsaugos ir darbo bei Užsienio reikalų ministerijoms. Man tai – didžiulis įsipareigojimas pasaulio valstybėms, Lietuvai, negalią turintiems asmenims, kad JT Neįgaliųjų teisių konvencijos vertybės būtų suprastos ir įgyvendintos, kuriant visuomenę visiems žmonėms, kokios jų savybės bebūtų“, – siekius įvardijo profesorius.
Prof. dr. Jonas Ruškus yra socialinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorius, Socialinių mokslų fakulteto dekanas. Pristatydama jo kandidatūrą Lietuvoje reziduojantiems užsienio šalių atstovams ministrė A. Pabedinskienė teigė, kad dekano profesiniai pasiekimai ir asmenybė nekelia abejonių dėl jo tinkamumo atstovauti JT neįgaliųjų teisių komitetui ir prisidėti prie tarptautinių įsipareigojimų formulavimo neįgaliųjų srityje.
Pagrindinis Neįgaliųjų teisių komiteto veiklos tikslas − stebėti, kaip įgyvendinamos Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatos. Komitetas periodiškai vertina valstybių pateikiamas ataskaitas ir nagrinėja individualius skundus prieš valstybes.
Komitetą sudaro 18 asmenų, kurie privalo būti aukštos moralės specialistai, turintys pripažintą kompetenciją ir patirtį JT neįgaliųjų teisių konvencijos reglamentuojamose srityse.
Iki šiol komitete savo atstovus turėjo Vokietija, Australija, Jordanija, Danija, Ispanija, Turkija, Jungtinė Karalystė, Tailandas, Čilė, Korėja, Tunisas, Vengrija, Kenija, Uganda, Gvatemala, Serbija, Ekvadoras, Meksika. 9 atstovų kadencija baigėsi šiemet, būtent vieno iš jų vietą užims ir prof. dr. J. Ruškus. Be Lietuvos atstovo, naujajai kadencijai taip pat buvo išrinkti kandidatai iš Vokietijos, Korėjos, Danijos, Kinijos, Serbijos, Kolumbijos, Mauricijaus ir Nigerijos.