Lygiai prieš metus, 2012 m. birželio 7 d., Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos odontologų rūmais, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetu, Norvegijos Karalystės ir Švedijos Karalystės ambasadomis, suorganizavo konferenciją „Odontologo vaidmuo vaiko teisių apsaugoje: geroji praktika". Tada Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontroliere dirbo Edita Žiobienė. Renginys buvo organizuotas siekiant atkreipti dėmesį į odontologo vaidmenį, vietą ir atsakomybę vaiko teisių apsaugos srityje, sustiprinti Lietuvos odontologų kompetenciją joje ir paskatinti odontologų bei kompetentingų valstybės ir savivaldybių institucijų (savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, prokuratūros!) bendradarbiavimą sprendžiant vaiko teisių apsaugos klausimus.
Šioje konferencijoje pranešimus skaitė svečiai iš užsienio, o Lietuvai atstovavo vienintelė pranešėja – vaikų odontologė Rasa Račienė. Ši biomedicinos mokslų daktarė yra viena aktyviausių kovotojų prieš gimdymą namuose ir už sveikus vaikų dantis, ji labai aktyviai tobulina žinias apie vaikų psichologiją.
Visi odontologų pranešimai buvo susiję su vaiko teisių apsauga. Norvegės Anne Ronneberg pranešime kalbėta, kad odontologų pareiga yra pamatyti fizinio smurto žymes ant vaikų kūno, vaikų dantų nepriežiūrą ir apie tai informuoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Norvegės pranešime, kaip ir R. Račienės pranešime, buvo cituojami įvairūs teisiniai dokumentai, susiję su žmogaus ir vaikų teisėmis.
R. Račienė teigė: „Atsakingas požiūris į vaiko teisę į sveikatą, pabrėžiant teisę į dantų sveikatą, sudarė skandinavams palankias sąlygas stebėti, kaip vaikas prižiūrimas apskritai. Dėl tos priežasties, kad pas odontologą būtina lankytis reguliariai, Skandinavijos šalių dantų gydytojai tapo pirmieji, galintys pastebėti fizinio, psichologinio ar seksualinio smurto požymius. Dažnai tėvai nė nemano, kad vesdami vaiką pas odontologą jie gali būti demaskuoti dėl netinkamo elgesio su vaikais. Juk apžiūrėdamas vaiką gydytojas gali pastebėti visas sritis aplink burną, galvą, kaklą, rankas, aptikti cigarečių nudeginimo vietas, mėlynes netipinėse vietose, įkandimus ar kitokius pažeidimus."
Labai svarbu, kad keli pranešimai, o ir R. Račienės, vardijo, kas yra netinkamas elgesys su vaiku ir koks yra smurto prieš vaikus apibrėžimas. Taigi „vaiko nepriežiūra – tai netinkamos sąlygos, dėl kurių kyla pavojus vaiko sveikatai ar gerovei, tėvams (globėjams) nesiimant priemonių šiam pavojui pašalinti, nors prižiūrintis vaiką asmuo tai gali padaryti ir žino arba gali žinoti apie pavojų.
Tai tėvų nesugebėjimas vykdyti savo pareigų, tokių kaip vaiko būklės stebėjimas, maitinimas ir jo apsauga". Toliau patikslinama: „Fizinis apleistumas – biologinių vaiko poreikių netenkinimas – nesirūpinimas vaiko maitinimu (vaikas nuolat yra alkanas), rengimu (vaikai neturi batų ar šiltų rūbų žiemą), fiziniu saugumu, sveikata (vaikas negauna tinkamos medicininės priežiūros, vejamas iš namų, paliekamas darželyje ir pan.). Emocinis apleistumas – psichologinių vaiko poreikių netenkinimas, skatinimas ar leidimas vartoti alkoholį ar rūkalus. Socialinis apleistumas – nesirūpinimas vaiko socializacija, išsilavinimu, neleidimas į mokyklą, netenkinimas vaiko specialiųjų poreikių, gabumų ignoravimas."
Kaip derėtų suprasti iš konferencijos medžiagos, odontologai yra tie asmenys, kurie gali greitai identifikuotas bet kurio apleistumo rūšį ir apie tai informuoti vaiko teisių apsaugos tarnybas arba policiją. Kadangi pas odontologus vaikai privalo lankytis reguliariai, šie gydytojai ir yra kvalifikuočiausi vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, prokuratūros bendradarbiai, kaip pasakyta konferencijos organizavimo tiksluose.
Gydytoja R. Račienė kelia klausimą: ar ankstyvos dantų ligos yra smurtas prieš vaiką? Ir atsako teisine kalba: „Smurtas prieš vaikus apima fizinę prievartą ir aplaidumą, seksualinę prievartą, emocinę prievartą, apleidimą ir netinkamą priežiūrą arba išnaudojimą." O remdamasi šiuo apibrėžimu, teigia: „Ieškojome galimybių atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad ankstyvų dantų ligų galima išvengti, jeigu vaikas nuo mažens bus stebimas specialistų, jei tėvai atsakingai žiūrės į vaiko burnos higieną ir mitybos režimą. Remdamiesi užsienio kolegų patirtimi (pvz., Skandinavijos šalyse įstatymai reglamentuoja vaiko teises, o ankstyvos dantų ligos (ypač jų negydymas) traktuojamos kaip vaiko nepriežiūra), kreipėmės į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą."
2013 m. birželio 6 d. spaudos konferencijoje naująsias Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas aršiai gins vaikų psichiatras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Dainius Pūras, Paramos vaikams centro vadovė Aušra Kurienė, SOS vaikų kaimų draugijos vaiko interesų atstovavimo patarėja Virginija Pleckevičienė, „Gelbėkit vaikus“ vykdomoji direktorė Rasa Didžpetrienė.
Spaudos konferenciją kuruoja Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė Mėta Adutavičiūtė, kuri, oponuodama (Balsas.lt konferencijoje) žurnalistei Liudvikai Pociūnienei dėl skandalingų lyčių lygybę „ginančių" metodinių knygelių, skirtų vaikų darželiams („Gender Loops" projektas ir liūdnai pagarsėjusi „dviejų princų meilės istorija"), yra teigusi: „Minėta konvencija yra pažangus, progresyvus ir inovatyvus dokumentas, kuris skirtas kovai su smurtu prieš moteris, kovai su smurtu šeimoje. Biologinei lyčiai būdingos tam tikros universalios fiziologinės savybės, bet kaip visuomenė įprasmina tuos skirtumus, kokią reikšmę jiems suteikia ir kokių tikisi vaidmenų iš lyčių, tai apibrėžia „socialinė lytis". Tai nėra pirmoji tarptautinė sutartis, kurioje „socialinės lyties", arba „gender", terminas yra įtvirtintas."
Taip pat renginio kuratorė yra pasisakiusi ir apie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas Kauno dienai: „Siūlomomis pataisomis siekiama veiksmingiau apsaugoti vaikus nuo smurto. Tai labai demokratiška iniciatyva, nes laisvoje, demokratinėje visuomenėje visi žmonės, ir suaugę, ir vaikai, turi teisę būti laisvi nuo bet kokio smurto. Žmonės tikrai gali reikšti visokias nuomones, bet nežinau, ar visas nuomones apskritai reikėtų kaip nors vertinti, ypač tokias radikalias, kraštutines ir iracionalias. Negerai, kai visuomenėje bandoma sėti paniką bet kokiomis priemonėmis ir bet kokia kaina, nesusimąstant apie pasekmes, šiuo atveju net demonizuojant vaikus, paverčiant juos kažkokiais nesuvaldomais monstrais."
Būtent dėl smurto prieš vaiką ir galima bus imtis naujai siūlomų priemonių, kurias Seimui pateikė deputatė O. Valiukevičiūtė. Naujosios priemonės Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisose yra vaikų atėmimas iš tėvų ir už vaiko nepriežiūrą. Jei sugedo dantys, galite netekti vaikų, nes tai yra smurtas prieš vaikus.
Šaltiniai:
http://www.mamairtetis.lt/index.php/sveikata/vaiko/177-odontologai-stoja-ginti-vaiku-nuo-smurto
http://www3.lrs.lt/pls/inter/vaikai?sakId=8172&dokId=129261&kalbId=1
http://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/kodel-i-lietuviu-norvegijoje-atimami-vaikai-specialistu-komentarai-493052
http://www.balsas.lt/naujiena/726030/lietuva-legalizuos-pasakas-darzelinukams-apie-dvieju-princu-meile