Sovietiniame Kremliuje sėdėjo nukaršę seniai, atitrūkę nuo realybės. Ką matome Vašingtone? 80-metę Nensi Pelozi (Nancy Pelos), beveik silpnaprotį 78 metų Džo Baideną (Joe Biden), kuris mano, kad nuo koronaviruso mirė 120 mln. žmonių, o dar 150 mln. žuvo susišaudymuose. Jie ne tik leidžia nusikalstamumui klestėti, bet tai dar skatina, užmerkia akis į tai, kad krenta JAV pragyvenimo lygis. Amerikos laukia TSRS likimas, akcentuoja Danijos dienraščio JYLLANDS-POSTEN žurnalistas Bentas Jensenas (Bent Jensen).
Nors tai labai skirtingos šalys, tačiau tarp TSRS ir JAV šioje situacijoje, kokioje dabar atsidūrė Amerika, yra panašumų.
Niekada nemaniau, kad pamatysiu JAV tokias išbalansuotas, kokios jos yra paskutines kelias savaites. Prieš tris dešimtmečius, likus vos porai metų iki TSRS kracho, tai buvo netikėta, bet visgi įvyko. Tačiau JAV, Rusija ir TSRS – visiškai skirtingos valstybės. Vis dėlto abiejose valstybėse valdančioji klasė išsigimė ir pradėjo gyventi apsaugotą, savim patenkintą gyvenimą, jai nusispjaut į gyventojų problemas. Šios problemos dar net pagilinamos.
JAV verslas priklauso privatiems asmenims ir funkcionuoja rinkos ekonomikoje. Kompanijoms, kurios mažai parduota, tenka užsidaryti, į jų vietas stoja sėkmingesnės. JAV daug metų eksportavo darbo vietas, ypač į Kiniją, kuria tai naudinga, nes galima buvo vogti amerikietiškas technologijas, o kinų darbo jėga labai pigi ir nereikalaujanti gerų sąlygų.
Šiandien daugelis JAV industrinių miestų yra apverktinos būklės (vadinamoji Surūdijusi zona): juose didelis nedarbas, ištuštėjimas, socialinė dezintgracija, prievarta, žmogžudystės ir kiti nusikaltimai, kurie dažni.
Dar viena fundamentali problema – milžiniška išorinė JAV skola, kuri tebeauga. JAV leidžia didžiulius pinigus ginklams ir karams, turi dešimtis karinių bazių už JAV ribų. Praėjus 75 metams po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, Vokietijoje iki šiol tebėra tūkstančiai JAV karių. Įtaką turintys amerikiečiai nori, kad dar daugiau būtų skiriama lėšų kovai su užsienio režimais, su kuriais jie neturi nieko bendra.
Buvęs prezidento patarėjas saugumo klausimais Džonas Boltonas (John Bolton) – vienas iš daugelio tokios politikos šalininkų. Amerikiečiai laimingi, kad Trampas jį išvijo. Donaldas Trampas (Donald Trump) nori pabaigti nesibaigiančius JAV karus su užsienio valstybėmis.
TSRS valdžia irgi leido didžiules lėšas globaliam revoliuciniam darbui ir karinės galios auginimui. Rytų Europoje, Baltijos šalyse, Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje ir daugybėje tarybinių šios imperijos respublikų buvo sovietų kariai ir karinė technika.
TSRS aštuntajame dešimtmetyje mirtingumas tiek išaugo, kad uždrausta šią informaciją viešai skelbti. Ėmė griūti miestai, infrastruktūra, keliai. Parduotuvių lentynos buvo tuštokos, eilės prie duonos ilgėjo.
Dabar itin prasta situacija kai kuriuose JAV gyventojų sluoksniuose. Daugelis dirbančių piliečių per pastaruosius 25 metus taip ir nesugebėjo pagerinti savo algos. Sumažėjo gyvenimo trukmė tarp baltųjų nekvalifikuotų amerikiečių. Tai susiję su masiniu pigios darbo jėgos iš Centrinės ir Pietų Amerikos importu. Niekas nežino, kiek JAV dabar nelegaliu migrantų, kai kuriais duomenimis, – iki 11 mln. Nuo nusikalstamumo lygio juodaodžių rajonuose plaukai šiaušiasi, o narkomanija ir mirtingumas nusineša dešimtis tūkstančių gyvybių per metus.
Nei TSRS, nei JAV valdančioji klasė neparodė nei noro, nei sugebėjimo spręsti šias milžiniškas problemas. Abu režimai ir pavaldi jiems žiniasklaida gėdino ir baudė tuos, kas bandė atkreipti dėmesį į problemas. Vietoje to, kad pažvelgtų sunkumams į akis, sumažintų juos ir likviduotų, abi valstybės naudoja tuščią propagandą ir beprasmes klišes.
TSRS propaganda aiškino, kad visos valstybinės problemos išspręstos, visos tautos gyvena broliškai, draugiškai. JAV propaganda akcentuoja, kad "įvairovė" konfliktų pavidalų yra net gerai (anksčiau sakyta, kad šalį stiprina taika ir sutarimas). Sovietinė propaganda naudojo žodį „antitarybinis“, amerikietiškoji šaukia apie „rasizmą“. Abiem atvejais – tai orveliška kalba, neturinti jokio turinio.
Korupcija klestėjo TSRS, dabar ji klesti ir pagrindinėse JAV organizacijose: FTB, Teisingumo ministerijoje, žiniasklaidoje. „Gilioji valstybė“ (deep state) – Džonas Brenanas (John Brennan), Džeimsas Koumis (James Comey), Endrius Makeibas (Andrew McCabe), Piter Strakas (Peter Strzok) ir daugelis kitų aukštų pareigūnų, taip pat žiniasklaidos priemonės The New York Times, The Washington Post, CNN. Jie visi laiko save aukščiau įstatymo ir demokratinių rinkimų.
Kai nekompetetinga valdančioji klasė praranda tikėjimą savo sugebėjimu valdyti, tai ir yra revoliucijos receptas. Valdžios vakuumą užpildo kitos, ryžtingesnės jėgos. Ir Rusijos imperijoje, ir TSRS valdančioji klasė prarado šį tikėjimą. Jis leido nevaldomoms jėgoms atakuoti valstybės branduolį.
Tas pats vyksta JAV. Nusikaltėlių, kurie rengia pogromus, plėšimus, gaisrus, nesuiminėja ir neteisia, vadinasi, teisinė valstybė ir įstatymas nusilpo. Valdantieji bejėgiai, paralyžiuoti baimės. Jie paliko taikius gyventojus nelaimėje.
Demmokratų partijos vadovybė, klūpanti ant kelių ir nulenkusi galvas kaip Islamo valstybės aukos, – idealus valdančios klasės simbolis. Skirtingai nei TSRS gyventojai, didžioji JAV gyventojų dalis turi ginklus. Jei valdžia nenori palaikyti tvarkos ir įstatymo, tai padarys ginkluoti piliečiai.
Nėra jokios garantijos, kad dabartinės valstybės egzistuos ir toliau. Istorija moko, kad nėra nieko pastovaus. JAV istoris Viktoras Deivis Hensonas (Victor Davis Hanson) tvirtina, kad JAV – vienintelis istorijoje sėkmingas daugianacionalinės valstybės pavyzdys. Tačiau dabar, kai galingos jėgos kursto Amerikoje rasinį karą ir ištuštėjimą, tuo galima suabejoti.
Šaltinis: jyllands-posten.dk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]