Birželio 1 d. Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) specialiosios paskirties pajėgos suėmė Dagestano sostinės Machačkalos merą Saidą Amirovą, įlaipino į karinį malūnsparnį, nutūpusį centrinėje Machačkalos aikštėje (anksčiau čia tūpdavo tik Rusijos prezidentus skraidinantys malūnsparniai), nugabeno į oro uostą, o iš ten - į Maskvą.
S. Amirovo suėmimo išvakarėse buvo suimtas jo sūnėnas, Kaspijsko miesto vicemeras Jusupas Džaparovas. Pranešama, kad suimta dar maždaug dešimt asmenų.
Birželio 2 d. Maskvos Basmano teismo sprendimu Machačkalos meras sulaikytas dviem mėnesiams. Agentūra ITAR-TASS pranešė, kad S. Amirovas, remiantis šaltiniais Maskvos teisėsaugoje, uždarytas į Lefortovo tardymo izoliatirių. Oficialūs kaltinimai jam turi būti pateikti iki birželio 11 d.
„Saidą Amirovą, ėjusį Machačkalos mero pareigas jau 15 metų, teisėsaugos organai įtaria organizavus Arseno Gadžibekovo, vadovavusio Machačkalos Sovietų rajono Rusijos tardymo komitetui, žmogžudystę. Pareigūno automobilis buvo apšaudytas 2011 m. gruodžio 14 d. prie namo, kuriame jis gyveno, laiptinės. Spauda praneša, kad A. Gadžibekovas tyrė sunkius nusikaltimus, tarp jų 2010 m. Kizliare įvykdytą teroro aktą, kurio metu žuvo dešimtys žmonių. Be to, jis tyrė ir vadinamąją Kolūkiečio gaujos, kurią organizavo prokuratūros pareigūnai, bylą. Įtariama, kad S. Amirovas yra susijęs su šia gauja”, - rašoma „Laisvės” (Svoboda) radijo tinklalapyje.
Pats S. Amirovas savo kaltę Basmano teisme neigė ir vadino šią bylą sufabrikuota.
Dalies politologų ir ekspertų manymu, Machačkalos mero suėmimas sankcionuotas Kremliuje ir susijęs su pasikeitimais Dagestano valdžios viršūnėje. Sausio pabaigoje iš pareigų atleistas Dagestano prezidentas buvo paskirtas Kremliaus administracijos vadovo pavaduotoju.
Štai kaip šį neeilinį įvykį radijo stoties "Echo Moskvy" laidoje pakomentavo politologė Julija Latinina.
Tai, be abejonės, mėnesio naujiena. Tai absoliutus situacijos Dagestane pasikeitimas. Jos svarbą aš galbūt palyginčiau su, tarkim, Uzbekijos medvilnės byla Sovietų Sąjungos gyvavimo pabaigoje, kai specialieji daliniai, kaip ir dabar, malūnsparniais skrido suimti vietinių chanų, nes manyta, kad jie atsišaudys ir prasidės pilietinis karas.
Machačkalos meras Saidas Amirovas – antras pagal įtakingumą žmogus Kaukaze po Ramzano Kadyrovo. Suprantama, tolokai antras, labai antras, nepasakytum, kad štai yra R. Kadyrovas, o po jo čia pat - S. Amirovas. Bet trečio tokio įtakingo žmogaus aš įvardyti negalėčiau.
Žinoma, S. Amirovas buvo galingiausias Dagestano žmogus. Visi Dagestano prezidentai, išskyrus pirmąjį, Mahomedalį Mahomedovą, kuris, beje, jį ir išugdė, eidavo jam nusilenkti. Ir bet kurio prezidento prezidentavimas prasidėdavo nuo išdidžios pozos: „Štai, aš dabar toks šaunus, tuoj parodysiu tam Saidui Džaparyčiui...“ O paskui matydavai, kaip blykšta jo veidas ir jis pėstute traukia per aikštę į meriją.
Į S. Amirovą buvo pasikėsinta 15 kartų. Kai kas sako - šešiolika. Po vieno jų patyrė dalinį paralyžių, beveik nesikėlė iš krėslo, todėl jį praminė Ruzveltu. Kai jį veždavo per miestą, imdavosi tokių atsargumo priemonių, tarsi vežtų atominės bombos galvutę: gatvėse išsirikiuodavo snaiperiai, viską užtverdavo. Bet automobilis pravažiuodavo nebūtinai su S. Amirovu.
Vieną iš pasikėsinimų, pavyzdžiui, surengė jau nužudyto finansų ministro Gamido Gamidovo giminės. Beje, to ministro postą paveldėjo jo brolis. Abu broliai turėjo, kaip Dagestane įprasta, patį tinkamiausią Dagestano finansų ministro postui išsilavinimą, – kiek pamenu, jie buvo lyg ir imtynininkai, lyg ir boksininkai.
Dabar jau amžiną atilsį Gadžumuradas Kamalovas man pasakojo, kad kai augo G. Gamidovo sūnus, namuose jo klausdavo, o jam tada buvo gal 5 metai: "Kas tavo amžinas priešas?" Ir berniukas atsakydavo: "Saidas Amirovas". Nežinau, ar tai tiesa.
Tai štai, tą pasikėsinimą į S. Amirovą surengė kažkokie tolimi užmušto finansų ministro giminaičiai ir, jei gerai pamenu, jo apsaugos viršininkas.
Paleido dvi granatas. Viena jų sprogo pataikiusi į lango rėmą. O kita įskrido pro langą ir trenkėsi į sieną virš S. Amirovo galvos. Bet granata buvo brokuota, ji nesprogo.
Buvo ir kitas pasikėsinimas, kai susprogdino visą gatvę, ir tai pavadinta "teroro aktu Parchomenkos gatvėje", nors buvo visai ne teroro aktas. Tiesiog pastatė sunkvežimį su puse tonos sprogmenų. Tuo metu S. Amirovas jau gyveno beveik kaip bunkeryje. Todėl S. Amirovas liko gyvas, 17 žmonių žuvo. Nugriuvo siena, už sienos žmonės gėrė arbatą, ir štai, visi negyvi. Tą pasikėsinimą surengė šiuo metu jau amžiną atilsį pensijų fondo vadovo Šaraputdino Musajevo tolimi giminės. Š. Musajevą taip pat kelis kartus sprogdino, kartą kartu su FST žmonėmis. Jis slapstėsi Maskvoje, bet galų gale jį nužudė. Labai įdomu, kas nužudė. Ogi nužudė jo paties apsaugininkas (matyt, perpirktas), kuris buvo ne bet kas, o garsiojo teroristo Chatabo uošvis.
Nedaugelis drįsdavo Dagestane pasisakyti prieš S. Amirovą, nebent mano jau minėtas amžiną atilsį Gadžimuradas Kamalovas, laikraščio „Černovik“ vyriausiasis redaktorius, vienas iš labiausiai nepriklausomų, tiksliau, pats nepriklausomiausias, pats garbingiausias Dagestano žurnalistas. Užbėgsiu už akių klausimams: jo atveju žinoma, kas užsakovas. Ne S. Amirovas. Suimtas, kiek prisimenu, G. Kamalovo kaimyno (jie iš vieno kaimo) pono Isajevo vairuotojas ir apsaugininkai.
Štai, tiesą sakant, ir viskas... S. Amirovo valdžia, kaip ir Ramzano Kadyrovo valdžia, buvo pagrįsta supratimu, kad jam neįmanoma nepaklusti. Dabar, kai šios figūros nebėra, situacija Dagestane pasikeis, atsivėrė milžiniškas politinis vakuumas.
Kodėl jį areštavo, kol kas negaliu pasakyti. Aš, žinoma, domėsiuosi. Galbūt po savaitės ir galėsiu pasakyti kokią nors tikėtiną versiją. Bet formali priežastis – tyrėjo nužudymas. Ir, mielieji, ar tai priežastis sulaikyti S. Amirovą? Pamenu, prieš kelerius metus, kai Gadžis Machačiovas buvo Dagestano naftos kompanijos galva, į jį taip pat buvo surengtas pasikėsinimas. Ir toks, sakyčiau, visiškai fantastinio įžūlumo, nes G. Machačiovą nusprendė ne šiaip nužudyti Maskvoje, kas lyg ir nepriimta (paprastai viskas atseit vyksta Dagestane). Ne, jį sugalvojo nužudyti Vnukovo oro uoste, prie deputatų salės pastatę automobilį su sprogmenimis. O juk Vnukovo – vyriausybinis oro uostas, ar ne? Tai va, vyriausybiniame oro uoste sugalvojo sprogdinti G. Machačiovą... ir kas šalia pasitaikys.
Ir pamenu, kaip G. Machačiovas man pasakojo, kas užsakovas. Jie ten visi davė parodymus. Ir G. Machačiovas mane tikino, esą S. Amirovo sūnėnas atsisakė ateiti į apklausas. Taigi? Tai kodėl dabar S. Amirovui reiškia įtarimus dėl tyrėjo nužudymo?.. Na, tikrai ne todėl, kad jis tą tyrėją nužudė.
Galbūt kas nors įtikino FST, kad jis susijęs su ginkluotų grupuočių nariais. Dagestane visą laiką sklando gandai apie vienų ar kitų oficialių asmenų kontaktus su kovotojais. Sklandė gandai, kad kai prieš porą mėnesių Machačkaloje nužudė žymiausią Dagestano grupuočių narį Gadžį Dadajevą, jis esą skambino iš savo bunkerio, kad jį paliktų ramybėje. Minėjo ir vardus žmonių, kuriems jis skambino. Tai buvo gana įtakingus postus užimantys žmonės.
Bet problema yra tai, kad iš tiesų Dagestane yra labai daug baronų, plėšikų... Ir ką nors reiškia tik tas žmogus, kuris turi daugiau jėgos, daugiau ginkluotų žmonių ir yra labiau negailestingas.
Vadinasi, labai nemažai žmonių iš valdančiojo elito turi vienokių ar kitokių ryšių su grupuotėmis... Gal ne visai teisinga tai pavadinti ryšiais. Reikalas tas, kad jų nariai taip pat jau yra tapę elito dalimi. Kartais jie gauna komercines užduotis dėl kainų dempingo, jie yra dalis Dagestano tarpusavio santykių struktūros, jie ima pinigus iš valdininkų, jie vagia jų vaikus ir giminaičius. O štai čia gal ir būtų galima pagrįsti prielaidą, kad kažkas su Saidu buvo visai negerai.
Bet kartoju dar kartą: pirmas dalykas, kurį galiu pasakyti, yra tai, kad aš nežinau, kodėl S. Amirovą areštavo būtent dabar. Manau, kad ir didžioji Dagestano dalis nežino, sėdi išpūtę akis, žiūrėdami, kas dabar bus. Bet turiu pasakyti, kad tai vienas iš nedaugelio valdžios sprendimų, kuriais galima didžiuotis. O žinant, kad visi sprendimai pas mus yra priimami tik "viršuje", reikia manyti, kad sprendimą dėl tokios reikšmės arešto galėjo priimti tik asmeniškai V. Putinas.
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltiniai: http://echo.msk.ru, svoboda.org, kavkaz-uzel.ru
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]