Tai pagrindinis klausimas, kurį šiandien kelia Ukrainos interneto portalai.
„Nemokamas sūris būna tik pelėkautuose”, – taip vakar vakare Maidane vykusioje večėje, į kurią susirinko apie 10 000 žmonių, vienas opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas pakomentavo žinią apie gruodžio 17 d. Maskvoje įvykusius Ukrainos ir Rusijos susitarimus. Kaip žinia, Vladimiras Putinas įteikė Viktorui Janukovyčiui dovanų: trečdaliu sumažino dujų kainą ir pažadėjo įsigyti vyriausybės obligacijų už 15 milijardų JAV dolerių.
„Jei Janukovyčius nemokamai gavo 15 milijardų dolerių ir nuolaidą dujoms, o tai dar 5 milijardai, tad iš viso jau 20 milijardų dolerių – tai labai dideli pinigai. Mes norime žinoti, ką jis už tai atidavė. Norime matyti, kokie dokumentai buvo pasirašyti, ir pareiškiame, kad nė vienas dokumentas, kuris prieštaraus Ukrainos eurointegracijai, nepraeis balsavimo procedūros parlamente. Parlamentas tokius dokumentus blokuos”, – Maidane pasakė A. Jaceniukas.
Kol kas Ukrainos žiniasklaida paskelbė tik gruodžio 17 d. Maskvoje įvykusio V. Janukovyčiaus ir V. Putino vadovaujamos Ukrainos ir Rusijos tarpvalstybinės komisijos posėdžio protokolą, kuriame išvardinti pagrindiniai susitarimai (tekstą rasite čia).
Tačiau leidinys kommersant.ua nurodo, kad yra ir neskelbiamų susitarimo sąlygų.
Remdamasis savo šaltiniais Ukrainos energetikos ministerijoje, kommersant.ua rašo, kad už dujų kainos sumažinimą Ukraina įsipareigojo ateityje padidinti rusiškų dujų pirkimo apimtis ir sudaryti Ukrainos dujų tiekimo sistemos valdymo konsorciumą, kuriame dalyvautų Rusija. Kad Ukraina ketina padidinti Rusijos dujų pirkimą, interviu televizijai anksčiau yra sakęs ir pats V. Janukovyčius, o apie planus atnaujinti derybas dėl konsorciumo kalbėjo premjeras Nikolajus Azarovas.
Sudarius dvišalį dujų tiekimo konsorciumą, ateityje Ukraina nebūtų Europos energetinės bendrijos narė.
Anot kommersant.ua, gavus įspūdingą V. Putino dovanų paketą, Ukrainos vyriausybei nebėra aktualus Tarptautinio valiutos fondo kreditas ir atkrito būtinybė siekti pasirašyti susitarimą su Europos Sąjunga. Tai pakeitė didėjanti šalies priklausomybė nuo Rusijos.
Ukrainiečių politologas Eugenijus Magda pažymėjo, kad aptarinėjant V. Putino dovanas negalima nekreipti dėmesio ir į žodinius Rusijos prezidento pareiškimus, kurie kol kas nėra sutvirtinti dokumentais. „Manyčiau, euforijos būsenoje Putinas atskleidė nemažai savo planų”, – rašo politologas.
Pavyzdžiui, V. Putinas pasisakė už Rusijos, Ukrainos ir Kazachstano veiksmų derinimą pasaulinėje grūdų rinkoje; pažymėjo, jog yra būtina glaudžiau bendradarbiauti karinėje ir karinėje-techninėje srityje, ypač pabrėždamas Rusijos Juodosios jūros laivyno vystymą („Regis, Ukraina jau sutiko perginkluoti Juodosios jūsros laivyną, kad jame atsirastų laivai, taip pat ir povandeniniai, su branduoliniu ginklu”, – pastebi E. Magda); pasisakė už užsienio politikos derinimą globaliniais klausimais („Neabejotina, kad prie tokių klausimų priskirtina ir asociacijos su ES sutartis”, – komentuoja politologas).
„Pabrėždamas, kad derybų metu Maskvoje nebuvo kalbama apie Muitų sąjungą, Vladimiras Vladimirovičius (Putinas) vien tik dėl taktinių sumetimų neištarė žodžio „kol kas”. Netenka abejoti, kad Putinas ir Janukovyčius tokią perspektyvą svarstė, ir galimybė keisti dujų kainą tai puikiai patvirtina. Kremlius suprato, kad dabartinė politinė situacija Kijeve nėra palanki viešam suartėjumui, todėl leido Janukovyčiui taktiškai pergudrauti opoziciją. Gruodžio 17-osios vakarą Maidane iš opozicijos frakcijų lūpų nenuskambėjo nė viena konstruktyvi idėja dėl pasipriešinimo Rusijos spaudimui. Ir tai, deja, yra dar viena Putino pergalė”, – mano politologas Eugenijus Magda.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]