Prancūzijos karių kontingentas dalyvavo NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje 2017 m. Estijoje, o 2018 m. jungiasi prie Vokietijos vadovaujamos daugianacionalinės NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje ir kartu su kitais grupės kariais tarnaus Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ sudėtyje Rukloje.
„Mes ypač vertiname Prancūzijos sprendimą prisidėti prie atgrasymo ir kolektyvinės gynybos priemonių Baltijos regione. Tai neabejotinai demonstruoja Aljanso narių solidarumą ir vienybę“, - sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Į Lietuvos kariuomenės Aviacijos bazę Šiauliuose sausio 10 d. atskrido visas Prancūzijos karių kontingentas. Prancūzijos kontingento vadą pulkininką leitenantą Marteną Venseslą (Martin Wenceslas) ir karius Šiauliuose pasitiko brigados „Geležinis Vilkas“ vadovybės atstovas plk. ltn. Darius Bernotas.
Planuojama Prancūzijos kariai Lietuvoje bus aštuonis mėnesius ir prisidės prie NATO atgrasymo ir kolektyvinės gynybos priemonių stiprinimo Baltijos šalyse. Prancūzijos kontingentas bus pilnai dislokuotas per sausio mėnesį ir jau vasario pabaigoje bus pasirengęs dalyvauti NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje mokymuose ir pratybose.
Prancūzijos karių kontingentą sudarys beveik 300 karių, iš jų apie 200 suformuos mechanizuotąją pėstininkų kuopą ir dar apie 100 karių vykdys administracines ir logistines užduotis. Prancūzijos kariai sudarys vieną iš manevrinių kovinės grupės kuopų, jie taip pat tarnaus kovinės paramos vienetuose, kovinės grupės štabe.
Kariai ir technika atvyko iš Prancūzijos kariuomenės 5-ojo dragūnų bataliono, dislokuoto Meilekame (Mailly le Camp), kurio kariai apginkluoti geriausia Prancūzijos kariuomenės sausumos pajėgų technika, bei Prancūzijos kariuomenės 7-ojo kalnų pėstininkų bataliono karių, puikiai pasirengusių dalyvauti NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės treniruotėse ir pratybose.
Kaip ir kiti kovinės grupės kontingentai, Prancūzijos kariai į Lietuvą atsigabena savo kovinę, aprūpinimo bei administracinę techniką. Manevrinis vienetas tarnybai naudos pagrindinius kovos tankus „Leclerc“, pėstininkų kovos mašinas VBCI.
Pirmieji Prancūzijos kariai į Lietuvą atvyko dar gruodžio pabaigoje, oficiali naujo kontingento inauguracijos ceremonija Rukloje planuojama sausio pabaigoje.
Prisijungus Prancūzijos kariams NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę Lietuvoje sudarys daugiau nei 1200 karių. Prie rotacinių priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės šiais metais planuoja prisijungti ir Čekijos kariai.
Pati svarbiausia iš visų NATO viršūnių susitikime Varšuvoje 2016 metų liepą Lietuvos gautų saugumo garantijų – bendras Aljanso sprendimas nuo 2017 metų steigti Baltijos šalims ir Lenkijai skirtas priešakines pajėgas. Šis sprendimas, kaip visos NATO laikysenos dalis, skirtas vienareikšmiškai parodyti sąjungininkų solidarumą, ryžtą ir gebėjimą veikti nedelsiant duodant bendrą sąjungininkių atsaką į bet kokią agresiją. NATO valstybių ir vyriausybių vadovai šį sprendimą priėmė kaip atsaką į Rusijos agresiją Ukrainoje ir geopolitinės situacijos pokyčius. Priešakinių pajėgų suformavimas išreiškia Aljanso solidarumą ir įgyvendina patikimo atgrasymo ir gynybos idėją.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]