Pinigų, kuriuos Vakarai skiria Baltarusijai, tema į viešumą Lietuvoje buvo iškilusi tokiais rezonansiniais atvejais, kaip pulkininko Vytauto Pociūno žūtis ir Lietuvos valdžios įvykdyta gėdinga žmogaus teisių gynėjo Alesio Beliackio išdavystė. Siūlome publikaciją iš Deutsche Welle. Ekspertai.eu.
Valdžia stengiasi perimti ES paramą Baltarusijai, pasitelkdama pavaldžias organizacijas. Natalija Makušina aiškinosi, kodėl režimui pavyksta panaudoti europiečių pliuralizmą savo naudai.
Baltarusijoje užregistruota šimtai organizacijų, kurios prisistato kaip nevyriausybinės. Iš tikrųjų daugelis jų – tai „kišeninės“ struktūros, mainais į reikalaujamą lojalumą gaunančios valstybinį palaikymą. Per jas valdžia tikisi perimti žadėtą ES paramą.
Tai liudija neseniai įvykęs kuriozas, kai Strasbūre vykusiame Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų lyderių susitikime „apsišvietė“ žmogaus teisių organizacijos, užregistruotos Bresto universitete, atstovas. Per 10 savo gyvavimo metų ši nevyriausybinė organizacija nepasižymėjo veikla žmogaus teisių gynimo srityje. Tačiau europiečių pliuralizmas ir tai, kad pačioje Baltarusijoje nėra jokios jai skirtų Vakarų pinigų visuomeninės kontrolės, sudaro sąlygas šiai organizacijai sėkmingai pretenduoti į užsienio dotacijas.
Už pavadėlio
Baltarusijos propaganda ne kartą kaltino nevyriausybines organizacijas priklausomybe nuo Vakarų finansavimo. Represijos nevyriausybinių organizacijų adresu sustiprėjo, kai po 2010 metų prezidento rinkimų buvo paskelbta, kad Lenkijoje įregistruotas demokratijos stiprinimui Baltarusijoje skirtas Europos fondas, kurio biudžetas sudaro 16 milijonų eurų, iš jų 10 milijonų planuojama skirti projektams realizuoti.
Baltarusijos visuomeninės veiklos arenoje mėgina žaisti KGB, aiškindamasi kontaktus ir sekdama iš Vakarų atsiųstų sumų judėjimą. Tuos, kurie nori veikti savarankiškai, įgyvendindami "iš apačios" kylančią iniciatyvą, paprasčiausiai išstumia iš teisinio lauko. O taip išvalytoje erdvėje veikia kontroliuojamos struktūros, kurių vaidmuo - imituoti visuomeninį aktyvumą.
Tarp tokių kontroliuojamų struktūrų - šimtatūkstantinis susivienijimas „Baltoji Rusija“, Baltarusijos respublikinė jaunimo sąjunga, daugybė veteranų bei moterų organizacijų ir net visuomeninės konsultacinės tarybos, veikiančios prie valstybinių institucijų. 2010 metais prezidento administracija, vadovaujama dabartinio vidaus reikalų ministro Vladimiro Makejaus, bandė pilietinės visuomenės forume „Rytų partnerystė“ pateikti vieną iš tokių tarybų kaip visuomeninę iniciatyvą.
Kur iškeliauja ES pinigai
Nors valstybei pavaldžių organizacijų dalyvavimas nėra pageidaujamas ES vykstančiuose pilietinės visuomenės forumuose, finansavimą iš Vakarų gauna daugelio valstybės kontroliuojamų visuomeninių struktūrų vykdomi projektai. Reikia pažymėti, kad finansinės paramos Baltarusijai Europos Sąjunga nebuvo nutraukusi net ir pačių šalčiausių santykių laikotarpiais. Milijonai eurų skiriama ne tik nepriklausomoms organizacijoms, bet ir kovos su narkotikais ir nelegalia migracija programoms, regioninio vystymo projektams, bendradarbiavimui ekologijos, humanitarinėje ir švietimo srityse.
Valdžia sumaniai slepia nuo baltarusių tikrąjį Europos Sąjungos pagalbos - skiriamos taip pat ir sienų apsaugai, kovai su prekyba žmonėmis, Černobylio programoms - mastą. Juk valstybės galva yra ne kartą pareiškęs, kad Baltarusija su Černobylio nelaime buvo palikta vienui viena.
Problemos esmė, kad ir kaip būtų keista - tai, kad Baltarusijos projektai finansuojami laikantis pliuralizmo principų, pagal kuriuos Vakaruose teisę į paramą turi visi visuomenės subjektai. Tačiau tai, kas veiksminga demokratinėje visuomenėje, Baltarusijoje veikia visiškai atvirkščiai: prieš nepriklausomas visuomenines organizacijas vykdomos represijos, nėra jokio visuomeninės kontrolės mechanizmo, o piliečiams neteikiama informacija, kam atiteko ir kaip efektyviai panaudota Europos parama.
Pagrindiniai kriterijai – efektyvumas ir skaidrumas
Priminsiu, kad žmogaus teisių gynimo organizacijos „Vesna“ vadovas Alesis Beliackis buvo nuteistas 4,5 metų kalėjimo būtent todėl, kad nesugebėjo įtikinti teismo, jog užsienio parama panaudota skaidriai. Tačiau būtų naivu kalbėti apie kokį nors skaidrumą ir tais atvejais, kai Vakarų pinigus leidžia Baltarusijos valdžios kontroliuojamos organizacijos.
Pavyzdžiui, viename iš Europos dokumentų skelbta, kad nuo 2007 iki 2010 metų Minskui buvo skirta 20 milijonų eurų „specialiam ekonomikos vystymui“, o 30 procentų šios sumos – „demokratijos vystymui“. Baltarusiai niekada taip ir negavo informacijos, kam būtent buvo išleisti šie ES pinigai.
Regis, kol Vakarai nesukurs aiškių kriterijų, pagal kuriuos bus sprendžiama apie autoritarinėje valstybėje vykdomų projektų efektyvumą ir skaidrumą, Baltarusijos režimas dar ilgai europiečių sąskaita maitins savo kontroliuojamas organizacijas, gaudamas naudą iš Europos biurokratų pliuralizmo.
Vertė Alicija Žukauskaitė
Šaltinis: dw.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]