Pateikiame sutrumpintą publikaciją.
Kijevo centre esantis prezidento administracijos pastatas vis labiau primena sustiprinto režimo lagerį. Prezidento bendražygius nelabai jaudina nuolatinės demonstracijos už kelių šimtų metrų esančioje Nepriklausomybės aikštėje (maidane), kurioje prieš ketverius metus prasidėjo revoliucija. Dabar sukilimas tapo slaptu: prie jo prisijungė revoliucijos metu į valdžią atėjęs Petro Porošenka ir jo partneriai iš Vakarų.
Ketinama kurti naują žinybą: Specialiųjį antikorupcinį teismą. Užduoties sąlygos gana paprastos: Ukraina pasistūmėjo gaudydama korumpuotus valdininkus ir deputatus, dažniausiai nuopelnai dėl to teko Nacionaliniam antikorupciniam biurui (NABU), tačiau šios 2015 metais įkurtos žinybos tyrimai įklimpo teismuose. Pvz., 2017 m. gruodį Kijeve prasidėjo buvusio mokesčių inspekcijos vadovo Romano Nasirovo teismo procesas. Teismas iš karto pareiškė, kad turi perskaityti 700 kaltinamosios išvados puslapių, tačiau to daryti neprivalo, vadinasi, kaip tvirtina žurnalistė Kristina Berdinskich, teismas truks kokius dvejus metus.
P. Porošenka kategoriškai prieš antikorupcinio teismo idėją. "Kokioje šalyje yra toks teismas? Gal Kenijoje, Ugandoje ir Malaizijoje?" - sakė jis Kijeve rugsėjo viduryje vykusiame forume "Jaltos europietiškoji strategija".
Tokiu būdu Ukrainos prezidentas atsisakė priimti pasiūlytą projektą prisidengdamas šalies suverenitetu.
Tačiau Vakarai tam paprieštaravo ir užšaldė pervedimus Ukrainai. Nuo to laiko prezidentas bando išlošti laiko ir siūlo alternatyvų projektą.
Kovos su korupcija centro direktorė Darja Kaleniuk sako, jog tokie P. Porošenkos žingsniai rodo apie gyvulišką valdžios baimę. Pasak jos, jei egzistuotų nepriklausomas antikorupcinis teismas, prezidentui jis būtų visiškai nepriimtinas.
Dabar anksčiau populiarus P. Porošenka ir jo administracija stabdo šalies progresą. 2017 m. kovą buvęs JAV Valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) pareiškė, kad Ukraina tuščiai kovoja Donbase dėl savo teritorijos išsaugojimo ir skęsta korupcijoje.
Kantrybė baigiasi ne tik Vakarams. Likus metams iki prezidento rinkimų P. Porošenkos reitingai kaip niekad žemi: jie neviršija 15 proc. Gyvenimas šalyje pablogėjo, nors Maidano metu buvo žadama, kad bus priešingai.
Per ketverius metus nenulėkė nė vieno aukšto rango valdininko galva - net iš buvusio režimo vadovo Viktoro Janukovyčiaus stovyklos. Ukrainiečiai kasdien susiduria su kyšininkavimu, korupcija.
Šaltinis: lemonde.fr
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]