2024 m. lapkričio 23 d.

 

Kalėjimas vandenyne: jaunų lietuvių idėja nusipelnė tarptautinio įvertinimo

5
Paskelbta: 2013-03-19 11:41 Autorius: Almantas Bružas / pilotas.lt

Jaunieji lietuvių architektai bei dizaineriai, atrodo, ketina paneigti mitą, kad kūrybinių idėjų plotmėje atsiliekame ir dar negalime sėkmingai konkuruoti su kolegomis iš Vakarų. Tuo labiau jei omenyje turime ne realius projektus, o progresyvias idėjines koncepcijas. Jaunųjų lietuvių architektų Kristijono Skirmanto, Povilo Žakausko ir Tomo Vaičiulio tokia Ramiojo vandenyno kalėjimo idėja visai neseniai užėmė aukštą antrąją vietą viename tokiame konkurse.

 

Kūrybinio potencialo išbandymai

Tarptautinių architektūros konkursų organizatorius [AC-CA] nuolat rengia įvairius aktualius ir įdomius architektūros idėjų turnyrus. Tokiuose konkursuose gali išbandyti save bei savo kūrybinį potencialą. Vienas iš jų – neseniai pasibaigęs Ramiojo vandenyno kalėjimo architektūros idėjų turnyras, kuriame dalyvauti galėjo architektai, konstruktoriai, architektūros studentai. Šio turnyro dalyviai, naudodamiesi naftos platformos prototipu, turėjo siūlyti nuo Ramiojo vandenyno kranto nutolusios kalėjimo platformos architektūrinius sprendinius. PILOTAS.LT žiniomis, turnyre iš viso konkuravo 152 idėjos.

Kaip paaiškėjo, turnyrą laimėjo architektūros studentų iš Ispanijos duetas – Ramonas Martínezas ir Jorge Sobejano. Nugalėtojai pasiūlė į 3 organiškas bokštines dalis viršuje išsiskiriančią originalią betono platformą, kuri pasižymi architektūriškai išraiškingu vientisu charakteriu. Nugalėtojams paskirta 3  500 JAV dolerių (apie 9 300 Lt.) pagrindinė turnyro premija.

Lietuviškas kolonų miškas generuoja energiją

Antrąją vietą turnyre užėmusių jaunų lietuvių architektų K. Skirmanto, P. Žakausko ir T. Vaičiulio idėja pasižymi racionalumu, universalumu ir pažangiais tvariosios energetikos sprendimais.

„Nuolat kintantis ir dinamiškas, bet ir homogeniškas bei griežtų apribojimų nesukuriantis vandenyno peizažas nulėmė lakoniško ir geometriškai visomis kryptimis lygiaverčio tūrio atsiradimą“, – teigia autoriai. Jie vertinimo komisiją įtikino pasiūlę 5 570 m² ploto kalėjimą, sukomponuotą iš 3 pagrindinių dalių: konstruktyvinės šerdies, konstruktyvinio žiedo ir stačiakampių kalėjimo modulių. Pastaruosius būtų paprasta pakeisti ar papildyti naujais, todėl tokio kalėjimo sistema būtų dinamiška bei universali. Racionalų kalėjimo vidinės struktūros charakterį išduotų stogo angos. Lietuvių jaunuoliams taip pat pavyko atskirti kalėjimo zonas – nuteistųjų, laukiančiųjų teismo, administracijos, aptarnavimo, techninę.

Gana originalų lietuvių kalėjimo išorės charakterį sukurtų „miškas“ iš virš vandenyno bangų styrančių liaunų kolonų, kurios čia ypač praverstų energetiškai. Pagal autorių sumanymą būtų panaudojama vandenyno bangų sukuriama kinetinė energija.

Už pastarąjį kalėjimo koncepcinį projektą lietuviai apdovanoti 1 700 JAV dolerių (4 500 Lt.) premija.

Beje, visi trys laureatai yra Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) absolventai,  bakalauro studijas baigę 2011-aisiais. „Ko gero, mus visus 3 vienija bendras tikslas - pamažu tampant savo srities profesionalais, būti kitiems laipteliu į aukštesnę kokybę", – teigia jaunieji architektai.

Tarsi gyventum ne periferijoje 

Ramiojo vandenyno kalėjimo architektūros idėjų turnyro trečiojoje vietoje liko argentiniečių projektuotojų komanda – Arielis Hakelis, Tomasas Sanchezas ir Miguelis Minondas. Pietų amerikiečiai savo projekte siekė ypatingo tvarumo ir kalėjimą kūrė kaip koralinį rifą. Jiems atiteko 800 JAV dolerių (2.100 Lt.) premiją. Dar 7 Ramiojo vandenyno kalėjimo koncepcinės idėjos turnyre įvertintos paskatinamaisiais paminėjimais.

Nors Tarptautinių architektūros konkursų organizatoriaus [AC-CA] konkursuose lietuviai tarp prizininkų pateko pirmąjį kartą, mūsų šalies projektuotojai bei studentai ne kartą yra apdovanoti įvairiuose kituose turnyruose. PILOTAS.LT jau yra rašęs apie Australijos Latrobės savivaldybės surengtą konkursą „Transiting Cities“, kur architektų Justinos Muliuolytės ir Tado Jonauskio grupė PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) su projektu „Fields of synergy“(liet. „Erdvių sinergija“) laimėjo vieną iš 5 pagrindinių konkurso apdovanojimų. Beje, prieš 2 metus ši grupė, nurungusi net 238 įvairių šalių komandas, gavo prestižinio konkurso „Europan 11“ pirmąją premiją su Reimsui (Prancūzija) skirtu projektu „Multitalented city“.

Taip pat skelbėme apie Australijos modulinių namų kompanijos „Urbancollective“ Modulinių namų idėjų iššūkio turnyrą, kuriame jaunas lietuvių kolektyvas (R.Barisaite, A.Lizdenis ir L.Vizbaras) prasibrovė tarp 15 geriausių turnyro darbų. Rašėme ir apie perspektyvią lietuvių dizainerę Eglė Ugintaitę, laimėjusią prestižinį tarptautinį pramoninio dizaino konkursą „Fujitsu Design Award“, ir apie apdovanojimą „iF“ pelniusi jaunos Lietuvos dizainerės Inesos Malafej rašomojo stalo projektą, ir dar kai kuriuos kitus sėkmingus jaunųjų lietuvių pasiekimus tarptautinėje architektūros ir dizaino arenoje. Džiugu, kad tarptautinių konkursų laureatų sąrašuose vis daugėja lietuviškų pavardžių. Taigi bent kartas nuo karto galima pasijusti tarsi gyventum visai ne dizaino ir architektūros pasalio periferijoje.

Parengta pagal [AC-CA] bei PILOTAS.LT informaciją.

www.pilotas.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. j
(2013-03-20 13:58:50)
(213.197.175.142) Parašė:

radot kuo džiaugtis...



4. džiaugiuosi, gal
(2013-03-20 11:38:44)
(78.62.91.160) Parašė:

talentingi architektai padės išspręsti atsarginės Lietuvos problemą. Mąstantiems lietuviams vieta būtų kaip tik ten.



3. eh...
(2013-03-20 11:03:28)
(88.216.6.226) Parašė:

senais laikais (nuo civilizacijos uzuomazgu (ir ne tik) iki socializmo) architektui budavo garbe statyti sventyklas, baznycias , mecetes, sinagogas....viduramziu laiku baznycios-tiesiog sedevrai zemeje-su tiesog genialialiai issprestomis architekturinemis konstrukcijomis....truputi liudna kad spaudoje rasomi siuo metu apie gerai architekturiskai isprestus kaleimo projektus....kapitalizmas.....



2. d3
(2013-03-19 18:39:12)
(71.35.18.172) Parašė:

jooo, kas kam rupi. tikiuosi projektu autoriai isbandys savo projektus ant saves. sako, giljotinos isradejas ir isbande savo kuriny ant saves.



1. Mix
(2013-03-19 13:36:15)
(78.56.187.188) Parašė:

Sveikinu jaunuosius architektus, sėkmės kūryboje. Man labiau patiko lietuvių architektų pateiktas kalėjimo projektas. Atrodo toks lengvas, šviesos pilnas, tuo tarpu Ispanijos studentų pastatas gremėzdiškas. Nepykite, tai tik mano nuomonė žiūrint vizualiai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras