Įsiplieskus pasauliniam skandalui dėl visuotinio žmonių sekimo JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) sukurta programa PRISM, paaiškėjo, kad lygiai tas pats jau kuris laikas daroma ir Kanadoje. Apie slaptą sekimo programą METADATA, 2011 metais palaimintą Kanados gynybos ministro Peterio MacKay, nuolat praneša kanadiečių dienraštis „The Globe and Mail“, kasdien nuo birželio 10-osios spausdinantis publikacijas šia tema (pvz., http://www.theglobeandmail.com/news/politics/head-of-canadas-anti-terror-committee-unaware-of-metadata-spying-program/article12506212).
Karališkasis advokatas, Slaptosios Jungtinės Karalystės Karalienės Tarybos (Queen's Privy Council for Canada) narys P. MacKay (g. 1965) spaudai teisinosi, kad METADATA – programa, skirta tik „užsienio grėsmėms, bet jokiu būdu ne kanadiečiams sekti.“ Šį melą paneigia paviešinti dokumentai (http://www.theglobeandmail.com/news/national/raw-documents-canadas-top-secret-data-mining-program/article12446852).
Pradinė METADATA versija buvo palaiminta dar 2005-aisiais Kanadą valdžiusios liberalų vyriausybės.
Vienas Kanados pilietis „Press TV“ išsakė greičiausiai daugelio kanadiečių nuomonę: „Nebesijaučiu saugus čia, todėl galbūt planuoju persikelti į kitą šalį“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/06/12/308654/canada-government-spies-on-its-people).
Kanados Antiterorizmo įstatymas leidžia klausytis visų kanadiečių pokalbių, sekti jų interneto susirašinėjimą. Tuo užsiima Nacionalinės gynybos departamento ypatingai slaptas Komunikacijos saugumo skyrius (CSEC), įsikūręs Otavoje, amerikiečių NSA analogas (http://www.cse-cst.gc.ca).
Kanadoje naujienos apie jos piliečių sekimą sukėlė didžiulę diskusijų audrą. Otavos universiteto teisės profesoriaus Michaelo Geisto teigimu, „visa tai yra labai įslaptinta“, tačiau, kaip matome, yla iš maišo vis dėlto išlindo.
Dėl viso to galime padėkoti Edwardui Snowdenui, buvusiam CŽV ir NSA darbuotojui, birželio 6-ąją informavusiam pasaulį apie visuotinę sekimo programą PRISM. Belieka laukti, kol JAV ir Kanados sąžiningų žvalgybos darbuotojų pavyzdžiu paseks ir kitos šalys. Galbūt kada nors net ir Lietuva.