Įtakingas Kanados Pirmųjų Tautų vadovas įspėjo Otavos vyriausybė, kad jos parklupdys šalies ekonomiką, jei Pirmųjų Tautų reikalavimai nebus įvykdyti, pranešė „Press TV“ (http://www.presstv.ir/detail/2013/01/10/282887/canada-warned-about-native-warriors).
Sausio 10-ąją Didysis Vadas Derekas Nepinakas iš Manitobos provincijos kreipėsi į Kanados premjerą, konservatorių Stepheną Harperį dėl socialinių ir ekonominių problemų, iškilusių 1,2 milijonui Kanados senųjų gyventojų.
Vadinamosios Pirmosios Tautos (First Nations) – tai senieji Kanados gyventojai (išskyrus inuitus ir metisus). Dabar Kanadoje pripažinta daugiau kaip 630 Pirmųjų Tautų, kurių maždaug pusė gyvena Ontarijo ir Britų Kolumbijos provincijose. Pirmosios Tautos yra saugomos kaip mažuma. Pagal 1982 metų Kanados konstitucijos 35 straipsnį šios šalies Pirmosios Tautos yra visokeriopai saugomos.
Šiaurės Amerikos senieji gyventojai turi tūkstantmetę istoriją. Pirmieji dabartinėje Kanados teritorijoje apsigyveno 50-10 tūkstančių metų pr. Kr.
Per žodinę tradiciją jie tiksliai yra perdavę žinias apie, pavyzdžiui, 1700 metų Kaskadijos žemės drebėjimą ir Tseax Cone‘o vulkano išsiveržimą maždaug 1750-1775 metais. Rašytiniai šaltiniai apie Pirmąsias Tautas pasirodė XV amžiuje, kai į Šiaurės Ameriką atvyko kolonistai.
Lyginant su JAV, Kanadoje beveik nebuvo konfliktų su Pirmosiomis Tautomis, nebuvo ir vergijos. Pirmosios Tautos išsaugojo savo kultūrą, tačiau dabar situacija prastėja.
D. Nepinakas pareiškė: „Mums jau gana. Mūsų jauniems žmonėms ir mūsų moterims – gana. Mes nebeturime ko prarasti“.
Sausio 11-ąją Kanados premjeras ketina kalbėtis su Pirmųjų Tautų vadais, kurie nori daugiau federalinių pinigų, didesnių galimybių naudotis resursais savo žemėse ir didesnės pagarbos iš konservatorių vyriausybės.
„Tai reikalavimai, o ne prašymai, - aiškino D. Nepinakas. – Mūsų judėjimas „Idle No More“ („Bedarbystei – ne“) turi daug narių ir jie gali parklupdyti Kanados ekonomiką ant kelių. Mes turime karius, kurie ketina eiti toliau. Todėl mes čia atėjome ne kažko prašinėti, mes reikalaujame dėmesio“.
„Idle No More“, Kanados Pirmųjų Tautų protesto judėjimas, rengia protestus ir blokadas prie JAV-Kanados sienos nuo 2012-ųjų lapkričio.
Sausio 3-iąją Pirmųjų Tautų nacionalinis vadas, ahousahtų tautos atstovas Shawnas A-in-chut Atleo taip pat kreipėsi į S. Harperį, kad jis susitiktų su bendruomenių vadais ir išklausytų jų problemas. Pasak jo, senieji gyentojai visoje šalyje „yra nusivylę sistema, kuri jais nesirūpina“.
Kanados Pirmųjų Tautų atstovai taip pat buvo surengę demonstracijas prieš vyriausybės patvirtintą bilį C-45, kurio tikslas – užvaldyti senųjų gyventojų žemes. Protestai suintensyvėjo, kai attawapiskatų Pirmosios Tautos Šiauriniame Ontarijuje vadė Theresa Spence (g. 1963) 2012 metų gruodžio 11-ąją pradėjo bado streiką.
Sausio 9-ąją ji pareiškė, kad neis į susitikimą su Kanados premjeru, numatytą sausio 11-ąją, nes jame nedalyvaus karalienės Elžbietos II atstovas generalgubernatorius Davidas Lloydas Johnstonas.
2012 metų gruodžio 19-ąją „Amnesty International“ kreipėsi į Kanadą, pareikšdama, kad joje pažeidinėjamos Pirmųjų Tautų teisės.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]