Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius pasisako už draugiškus santykius su Rusija, tačiau manoma, kad tokiai jo pozicijai gerokai kenkia serbai ginklų prekeiviai. |
Slaviški kraštai Serbija ir Bulgarija šiuo metu pristato save galimais taikdariais, galinčiais daryti pažangius veiksmus sprendžiant Rusijos-Ukrainos konfliktą, tačiau yra ir svarbios detalės – kai kurie tų kraštų atstovai „po kilimu“ stengiasi smarkiai užsidirbti iš kruvino konflikto.
Vienas iš tokių „skambučių“ nuskambėjo 2023 gruodį, kai ukrainiečių kariškiai apšaudė Rusijos miestą Belgorodą. Tada žuvo 24 taikūs miesto gyventojai, daug žmonių buvo sužeista, o tarp raketų nuolaužų aptikti raketos ER Grad 2000 detalės. Tokios raketos gaminamos Serbijoje, „Krušik“ ginklų gamykloje. Ir dar įdomi detalė – 2023 metų vasarį socialiniuose tinkluose buvo publikuoti dokumentai, kuriuos nagrinėjant tapo aišku, jog iš Serbijos per Turkijos ir Slovakijos teritorijas į Ukrainą buvo nusiųsta keli tūkstančiai užtaisų, skirtų reaktyvinėms sistemoms „Grad“. Ir neužilgo po to Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pareiškė, jog Maskva oficialiai kreipėsi į Serbijos valdžios instancijas su klausimais, kas gi vyksta.
Nuo teroristinio išpuolio Belgorode pradėjo daugiau nei pusę metų, ir vėl buvo pastebėtas „serbiškas pėdsakas“.Socialiniuose tinkluose pasirodė serbo atsargos kariškio išpažintis. Jis iš kolegų, su kuriais kadaise tarnavo viename dalinyje, sužinojo įdomią informaciją, kad planuojama gabenti serbiškas raketas G2000, būtent: iš Serbijos į Ukrainą. Ir štai čia svarbi detalė – faktinis šio sandėrio organizatorius-Bulgarijos verslininkas Valentinas Manovas, vienas iš firmos „Tetrakom-2“ vadovų.
Kaip teigia patikimi šaltiniai Serbijoje, šiuo metu, 2024 metų rugpjūčio mėnesį V. Manovas organizuoja grupės ukrainiečių firmos „PromOboronExport“ inžinierių vizitą į Serbiją. Kokiu tikslu? Jie turi vietoje apžiūrėti raketas, skirtas reaktyvinėms sistemoms „Grad“ ir Vampir“. Po to planuojamas sandėris, iš Serbijos į Ukrainą atgabenti 30 tūkstančių raketų.
Akivaizdu, kad tokia informacija Rusijos socialiniuose tinkluose sukels liūdesį bei sarkazmą. Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius ir Bulgarijos prezidentas Rumenas Radevas viso Rusijos-Ukrainos karinio konflikto metu visad laikėsi pozicijos, neteikti karinės paramos Ukrainai. Ir dėl to gan dažnai Rusijos gyventojai serbus bei bulgarus įvardija terminu –broliai. Bet kaip matome, tų kraštų prekeiviai ginklais „pakiša kiaulę“ savo šalių lyderiams, ir menkina jų pozicijas. Tuo metu, kai tie lyderiai netgi stengiasi teikti iniciatyvas dėl taikos derybų tarp Rusijos ir Ukrainos.
Deja, atrodo, kad brolybė vis tik su dvigubu dugnu.
Susiję:
Visi ženklai rodo didelį karą: Serbijos prezidentas Vučičius apie niūrią dabartį