Karo pasekmės. Donecko centras kovo 14 d. |
Karas Ukrainoje yra pasaulinio karo pradžia. Nes tai nėra karas tarp Rusijos ir Ukrainos. Tai yra būtent karas Ukrainoje, kuriame susigrūmė du tripolio pasaulio poliai. Vakarai ir Rusija. Tai pirmas tokio pobūdžio karas po „šaltojo karo“ pabaigos, po vienpolio pasaulio – pax Americana – susikūrimo 1991 metais. Ukrainoje kariauja ne rusai su ukrainiečiais. Ukrainoje kariauja Rusija su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir jų satelitais. Ir kad yra būtent taip, liudija daugybė faktų.
Iškalbingiausias - tiesiogine šio žodžio prasme – faktas yra pats Vakarų politikų ir propagandos gamintojų kalbėjimas. Pagrindinė šio kalbėjimo perduodama mintis, kai kurių JAV satelitų – pavyzdžiui, Lenkijos ir Baltijos valstybių – propagandoje pereinanti į isterišką spiegimą, yra: ukrainiečiai kariauja už mus visus. Išvertus šią mintį į Rusijos propagandos kalbą gauname: JAV pasiryžusios kariauti su Rusija iki paskutinio ukrainiečio.
„Ukrainiečiai kariauja už mus visus.“ Tai reiškia, kad mes irgi kariaujame su Rusija. Tik – ukrainiečių rankomis. Kol kas. Bet jau kariaujame.
Vakarai – ir Lietuva – Ukrainoje kariauja su Rusija. Jei būtų kitaip, nebūtų tokios žvėriškos neapykantos Rusijai Vakarų propagandoje. Jei būtų kitaip, nebūtų tokių precedento neturinčių ekonominių sankcijų Rusijai. Jei būtų kitaip, karo pabėgėliai iš Ukrainos nebūtų laikomi aukštesnės rūšies žmonėmis už tuos, kurie bėga iš JAV subombarduotų šalių. Jei būtų kitaip, Lietuvos režimas nepersekiotų opozicinės žiniasklaidos taip, kaip jis tai daro šio karo metu. Jei būtų kitaip, pas mane į namus nebūtų atėję policininkai perspėti, jog apie karą Ukrainoje nevalia rašyti kitaip, negu sako valdžia. Tai buvo pirmas kartas mano gyvenime, kai policija mane informavo apie teisingas ir neteisingas politines pažiūras. Po „šaltojo karo“ pabaigos pasaulyje vyko daugybė karų (kai kuriuose iš jų dalyvavo ir Rusija), tačiau tik šio karo metu Lietuvos režimas tapo toks represyvus.
Karo Ukrainoje ypatingumą liudija ir Lietuvos politinės opozicijos bei didžiosios dalies opozicinės žiniasklaidos laikysena. Turiu omenyje demonstratyvų solidarumo su Ukraina deklaravimą ir visišką pritarimą režimo propagandai dėl to, kas yra Ukrainos tragedijos kaltininkas. Taip buvo ir 1914 metais, kai į Pirmąjį pasaulinį karą įsitraukusiose valstybėse opozicinės partijos ir žiniasklaida - pavyzdžiui, socialdemokratų – patriotizmo vedamos, besąlygiškai stojo „buržuazinės“ valdžios pusėn. Bet ar šiandien solidarumas su Lietuvos režimu dėl karo Ukrainoje yra Lietuvos patriotui privaloma laikysena?
Lietuvos padėties keblumą lemia dvi aplinkybės. Pirmoji yra tai, kad esminės modernaus Lietuvos valstybingumo transformacijos vyko pasaulinių karų – Pirmojo, Antrojo ir „šaltojo“ – verpetuose. Sunku pasakyti, kiek tęsis dabartinis pasaulinis karas. Pavyzdžiui, popiežius Pranciškus apie tai, kad vyksta Trečiasis pasaulinis karas, kalba nuo pat jo išrinkimo 2013 metais. Jeigu taip, 2022 metų vasario 24 dieną Ukrainoje prasidėjo naujas pasaulinio karo etapas. Yra nuomonių, kad dabartinis pasaulinis karas bus daugiau panašus ne į XX amžiaus pasaulinius karus, o į XVII amžiuje vykusį Trisdešimties metų karą. Beveik nėra abejonių, kad šio pasaulinio karo metu Lietuvos valstybingumas patirs dar vieną esminę transformaciją.
Ir čia turime antrąją Lietuvos padėties keblumą sąlygojančią aplinkybę.
Lietuvos neoliberalus režimas, kuriam esant Lietuva demografiškai degradavo nuo 3,7 iki 2,8 milijonų gyventojų, Lietuvos nacionalinius interesus paaukojo ant vienpolio pax Americana pasaulio išsaugojimo altoriaus. Ypatingai agresyviai ir išdavikiškai Lietuvos nacionalinių interesų atžvilgiu elgiasi dabartinė valdančioji koalicija, supriešinusi Lietuvą su Baltarusija ir Kinija, aktyviai kariaujanti su Rusija ukrainiečių rankomis.
Karas Ukrainoje yra dalis pasaulinio karo, kuriame Lietuvos valstybingumas patirs esminę transformaciją. Lietuvos egzistencinis iššūkis ir užduotis yra padaryti taip, kad ši transformacija būtų antinacionalinio režimo pašalinimas išsaugojant Lietuvos valstybę.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]