Kova dėl valdžios Zimbabvėje baigėsi karinės chuntos surengtu perversmu ir vyriausio pasaulyje, 93 metų prezidento Roberto Mugabės (Robert Mugabe) suėmimu.
Kaip tai nutiko? Lapkričio 6 d. R. Mugabė atleido įtakingą viceprezidentą, buvusį žvalgybos vadovą 75 metų Emersoną Mnangagvą (Emmerson Mnangagwa) apkaltinęs jį valstybės skaldymu ir bandymu užvaldyti valdančiąją partiją Zanu-PF. R. Mugabė nusprendė šalies valdžią perleisti savo žmonai Greis Mugabei (Grace Mugabe). E. Mnangagva pabėgo į Pietų Afrikos Respubliką, tačiau pažadėjo sugrįžti į Zimbabvę.
Lapkričio 14 d., nepaisant armijos vadovų tikinimo, kad perversmas nevyksta, Zimbabvės sostinėje Hararėje pasirodė tankai. Jau kitą dieną R. Mugabė buvo suimtas. Jis laikomas namų arešto sąlygomis.
R. Mugabė Zimbabvę valdė 37 metus. Jo valdymas prilygintas viduramžių monarchui, o prieš kurį laiką dėl didžiulės infliacijos šalyje buvo liautasi naudoti nacionalinius pinigus ir pereita prie bitkoino.
R. Mugabė kadaise buvo partizanų lyderis, kaip buvęs šalies vadovas jis vertinamas prieštaringai: kai kurie politologai teigia, kad tai buvęs tironas, korumpuotas prezidentas, sukaupęs didžiulius turtus ne tik deimantais turtingoje Zimbabvėje, bet ir Malaizijoje, Singapūre.
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Džonsonas (Boris Johnson) pareiškė norįs, kad buvusioje britų kolonijoje Zimbabvėje vyktų sąžiningi naujo prezidento rinkimai. Jie planuoti kitąmet, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos gali būti paankstinti.
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]