ATNAUJINTA 20 val. 40 min.
Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai, nuo gegužės 16 d. vakaro ieškoję virš Baltijos jūros dingusio lėktuvo An-2, grįžo į uostą. Taip pat paiešką sustabdė Karinių oro pajėgų lėktuvas L-410 ir Latvijos paieškos ir gelbėjimo rajone dingusio lėktuvo ieškojęs Latvijos karinis sraigtasparnis Mi-17.
Nuo vakar dienos, kai buvo gauta informacija apie prarastą ryšį su lėktuvu An-2, kariniai laivai ir orlaiviai žvalgė jūros plote nuo Klaipėdos iki Akmenrago (Latvijoje, šiauriau Liepojos) ir 97 jūrmylės nuo kranto. Jokių objektų, susijusių su dingusiu orlaiviu, jūroje neaptikta.
Iš viso nuo vakar dingusio lėktuvo jūroje ieškojo Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivas Jotvingis (N42), gelbėjimo laivas Šakiai, Lietuvos karinis sraigtasparnis Mi-8 ir karinis orlaivis L-410. Latvijos atsakomybės zonoje paiešką vykdė Latvijos karinis sraigtasparnis Mi-17. Vakar jūrą taip pat žvalgė Švedijos orlaiviai.
Gegužės 17 d. 13 val. 30 min. duomenimis, pagerėjus matomumui, dingusio An-2 orlaivio paieškai išsiųstas Lietuvos karinių oro lėktuvas L-410, galintis greičiau apskristi didesnius jūros plotus.
Be L-410, šiuo metu paiešką Baltijos jūroje tęsia du Lietuvos kariuomenės lavai, Latvijos atsakomybės zonoje jūrą žvalgo Latvijos sraigtasparnis.
Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija, nuo vakar virš Baltijos jūros dingusio orlaivio An-2 paieškos rajonas išsiplėtė į Latvijos atsakomybės zoną.
Atsižvelgdamas į stiprų vėją virš Baltijos jūros ir didesnį dreifavimo jūra greitį, Lietuvos karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras paprašė atitinkančias funkcijas vykdančio Latvijos centro skirti papildomus pajėgumus paieškai Latvijos atsakomybės zonoje. Latvijos jūrų gelbėjimo koordinavimo centras informavo apie tai, kad netrukus prie paieškos operacijos prisijungs vienas Latvijos sraigtasparnis.
Gegužės 16 d. apie 18 val. Karinių oro pajėgų ir Lietuvos karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro budėtojai gavo Aeronautikos gelbėjimo koordinavimo centro pranešimus apie prarastą ryšį su orlaiviu An-2, skridusiu virš Baltijos jūros.
Į paieškos rajoną iš Nemirsetos gelbėjimo posto buvo nedelsiant išsiųstas budintis Karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-8, dar vienas karinis sraigtasparnis atskrido iš Kauno, jei prireiktų pastiprinti operaciją. Paieškai taip pat buvo pasitelkti du Karinių jūrų pajėgų laivai: gelbėjimo laivas „Šakiai“ ir vadovavimo ir aprūpinimo laivas „Jotvingis“ (N42). Prie paieškos taip pat prisijungė Švedijos orlaiviai.
Apie 23.45 val. kariniam sraigtasparniui grįžus į gelbėjimo postą, toliau paiešką tęsia Karinių jūrų pajėgų laivai.
Operaciją koordinavo Aeronautikos gelbėjimo koordinavimo centras, vėliau koordinavimą parėmė Lietuvos karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras.
Preliminariais Aeronautikos gelbėjimo koordinavimo centro duomenimis, Lietuvoje registruotas civilinis orlaivis skrido iš Švedijos į Lietuvą.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]