Lapkričio 8 d. Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys Londone dalyvauja Jungtinės Karalystės vadovaujamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose (angl. UK-led Joint Expeditionary Force, JEF) dalyvaujančių šalių kariuomenių vadų konferencijoje.
Renginyje susitikę devynių Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose dalyvaujančių šalių kariuomenių vadai išsamiai aptars vykusias JEF pratybas 2019 metais, išmoktas šių pratybų pamokas, pajėgų panaudojimo galimybes bei tolesnį kovinio rengimo planą.
Šių metų vasarą Baltijos jūroje vyko pirmosios Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų jūrinio komponento pratybos „Baltic Protector” („Baltijos saugotojas”). Jose dalyvavo ir Lietuvos kariai, o vienas iš baigiamųjų pratybų etapų birželį vyko Lietuvos pajūryje.
Pratybose dalyvavo 3 tūkstančiai karių ir 17 karinių laivų iš visų devynių Jungtines ekspedicines pajėgas formuojančių valstybių – Jungtinės Karalystės, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos. Pratyboms buvo vadovaujama iš Jungtinės Karalystės karališkojo karinio jūrų laivyno laivo „HMS Albion“.
Be to, praėjusių metų birželį į susitikimą Klaipėdoje buvo atvykę Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų šalių gynybos ministrai ir kariuomenių vadai. Šiame susitikime buvo pažymėtos šių pajėgų veikimo pirmosios metinės.
2014 m. per NATO viršūnių susitikimą įkurtos Jungtinės Karalystės vadovaujamos pajėgos pilną operacinį pajėgumą pasiekė pernai, kai Londone buvo pasirašytas galutinis Susitarimo memorandumas dėl jų sukūrimo ir paskelbta apie pilną jų parengtį. Šiandien šias aukštos parengties 10 tūkst. karių greitojo reagavimo pajėgas galima bet kada pasitelkti reaguoti į krizines situacijas Europoje ir už jos ribų. Jungtinės ekspedicinės pajėgos gali veikti savarankiškai ar kartu su tarptautinėmis organizacijomis, įskaitant NATO, JT, ES ir Šiaurės šalių grupę.
JEF koncepcija skiriasi nuo tarptautinių organizacijų, tačiau jos yra pasirengusios vykdyti tiek humanitarinės paramos, atgrasymo, tiek ir įvairias kovines operacijas pagal NATO standartus ir procedūras. Esant poreikiui šios ekspedicinės pajėgos gali remti Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų Organizacijos ir NATO operacijas.
Lietuva Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms skiria kuopos dydžio vienetą, taip pat mediką, priskirtą Jungtinės Karalystės karo lauko ligoninei. Nuo 2016 m. pradžios Jungtinių ekspedicinių pajėgų operaciniame štabe Nortvude Jungtinėje Karalystėje tarnauja Lietuvos karininkas.
LR Seimas yra suteikęs mandatą Lietuvos pajėgoms dalyvauti operacijose NATO greitojo reagavimo, Europos Sąjungos kovinių grupių ir Jungtinės Karalystės vadovaujamų ekspedicinių pajėgų sudėtyje, todėl esant politiniam sprendimui egzistuoja teisinis pagrindas siųsti mūsų karius vos tik prireikus ir taip užtikrinti krizių valdymą.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]