Naujojo karo policijos įstatymo gynėjai, iš kairės į dešinę: Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, nepriklausomo Žmonių partijos portalo vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, valstybinio transliuotojo vadovė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, įvairių politinių judėjimų dalyvis, Kupiškio savivaldybės tarnautojas Julius Panka, politinės partijos „Nacionalinis susivienijimas“ pirmininko Vytauto Radžvilo bendražygis Vytautas Sinica. Violetiniu apskritimu pažymėta galvutė priklauso Žmonių partijos atstovui Laurynui Kasčiūnui. |
Naujasis Karo policijos įstatymas, kurį pasirašė Gerovės valstybės kūrėjas Gitanas Nausėda, kelia tam tikrų klausimų.
Iš pirmo žvilgsnio akivaizdžiai prieštaraujantis Konstitucijai įstatymas, įsigaliosiantis nuo 2021 m. sausio pirmos dienos, sulaukė nemažai jo gynėjų.
Žmonių partijos atstovai Laurynas Kasčiūnas bei anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas Arvydas Anušauskas neabejoja tokio antikonstitucinio įstatymo būtinumu.
Jiems pritaria ir valstybinė bei nepriklausoma užsakomoji žiniasklaida.
Tokį įstatymą palaiko ir iškilus visuomenės veikėjai – Julius Panka, politinės partijos „Nacionalinis susivienijimas“ pirmininko Vytauto Radžvilo bendražygis Vytautas Sinica ir t.t.
Visi kaip vienas akcentuoja, kad šis naujos redakcijos įstatymas tiesiog padės efektyviau spręsti iš Lietuvos kariuomenės pabėgusių dezertyrų klausimus.
„Praktinė problema, kad kai Karo policijos pareigūnai, kurių tai atsakomybė, įtaria, tarkim, pas mergaitę X besislepiant namuose dezertyrą, bet negali patys apžiūrėti namų, o turi kviesti policiją, kad ji apžiūrėtų. Neefektyvumas. Ne nauji reiškiniai ir poreikiai išprovokavo, o sena sena problema pagaliau išspręsta“, - savo supratimą apie minėto įstatymo būtinybę vaizdžiai išdėstė V. Sinica.
Taigi, bendrai apžvelgus aukščiau minėtų prelegentų dėstomus argumentus naujojo Karo policijos įstatymo naudai, aiškiai matosi kiek paviršutiniškas jų požiūris į šį klausimą.
Ne iki galo aišku, kodėl įstatymo gynėjai visiškai neliečia tų fragmentų, dėl kurių ir kilo diskusijos.
Niekas kol kas neatsakė į klausimus, kodėl reikėjo keisti esamą tvarką dėl Karo policijos bendradarbiavimo su policija ir kodėl nuo sausio 1 d. policija iš viso eliminuojama iš bendradarbiavimo su Karo policija?
Neatsakyta į klausimą, kam Karo policininkui reikalingos 24 valandos sulaikius civilį, jei anksčiau įstatymas nurodydavo apie sulaikymą policijai pranešti NEDELSIANT?
Kol kas nėra aišku, kokiu būdu, remiantis naujuoju įstatymu, Karo policininkas sugebės nustatyti civiliui jo psichinės ligos požymius, kaip tas Karo policininkas spręs, žmogus psichiškai sveikas, ar nelabai sveikas, todėl jį per prievarta patikrinimui gabens į gydymo įstaigą?
Taip pat nėra žinoma, kodėl Karo policijos įstatymo Aiškinamajame rašte, kuris būtent ir skirtas įstatymo naujovėms paaiškinti, net neužsiminta apie esminius šio įstatymo pakeitimus, dėl kurių ir kilo diskusija?
Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų kol kas nėra.
Net Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma, balsavęs už šį įstatymą, atvirai prisipažino, kad apie įstatymą nelabai ką žino, nieko komentuoti apie tai negali, o balsavo už tą įstatymą pasyviai už, nes visi balsavo už.
Jūsų dėmesiui ištrauka iš gruodžio 14 d. „PressJazz TV“ laidos „2K+“, kurioje Audrius Nakas pabandė lengvai apžvelgti aukščiau minėtų asmenų ir leidinių reakciją į naująjį Karo policijos įstatymą.
Ekspertai.eu primena, kadangi atsakingi valstybės veikėjai (išskyrus Seimo pirmininko pirmajį pavaduotoją Jurgį Razmą ir Seimo NSGK narę Dovilę Šakalienę) iki šiol iš viso niekaip nereagavo ir nekomentavo naujojo Karo plicijos įstatymo, gruodžio 18 d. 11 val. organizuojamas renginys Seimo spaudos konferencijų salėje.
Dalyvauti renginyje be aukščiau minėtų dviejų asmenų kviečiami: Karo policijos įstatymo tiesioginis regėjas, Lietuvos kariuomenės Karo policijos (LK KP) vado patarėjas Taras Ivanec, LK KP vadas plk. ltn. Laimas Baliūnas, įstatymų projektų rengimo koordinatorės Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento direktorė Judita Nagienė ir Teisėkūros skyriaus patarėja Jurgita Banytė, Seimo Teisės departamento vadovas Andrius Kabišaitis, Buvusi Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, šalies Gitano Nausėdos, kuris pasirašė šį įstatymą, atstovai, anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas Arvydas Anušauskas ir t.t.
„Kviečiame Jus ar Jūsų atstovus dalyvauti viešoje diskusijoje dėl š.m. lapkričio 10 d. priimto naujos redakcijos LR Karo policijos įstatymo ir dėl jo priėmimo visuomenėje kilusio rezonanso.
Laukiame Jūsų argumentų dėl šio įstatymo reikalingumo ir pagrindimo, taip pat, mūsų nuomone, akivaizdaus jo prieštaravimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
Diskusija vyks Seimo spaudos konferencijų salėje š.m. gruodžio 18 d. 11 val.
Maloniai tikimės Jūsų dalyvavymo, nes priešingu atveju būsime priversti manyti, kad šis įstatymas, priimtas paskubomis ir be viešų diskusijų, turi tikslus, slepiamus nuo visuomenės.
Būsime dėkingi Jums, jei iš anksto patvirtinsite Jūsų dalyvavimą diskusijoje“, - rašoma Lietuvos Visuomenės Tarybos valdybos pirmininko, Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataro, Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininko
Zigmo Vaišvilos kvietime visiems tiems, prisidėjusiems prie šio įstatymo.
P. S.
Dar kartą ačiū „PressJazz TV“ žiūrovų ir ekspertai.eu skaitytojų akylumui, kurių dėka ir buvo atkreiptas dėmesys į šį fantastišką įstatymą.
Susiję:
„Delfi.lt“ pabandė panagrinėti Karo policijos įstatymą, tačiau labiau domino skiepai ir komentarai internete
Į naujojo Karo policijos įstatymo gynybą stojo Vytauto Radžvilo bendražygis
TARAS IVANEC išaiškinimas, tai kažkas ypatingo: Karo policijos įstatymo „Aiškinamasis raštas“
Karo policijos įstatymas: su sulaikytuoju civiliu, karo policininkai turės galimybę bendrauti visas 24 valandas
Komendanto valanda koronavirusui turėtų suduoti stiprų smūgį, tačiau ją įvesti kol kas dar delsiama
Spaudos konferencija apie ULTRAįstatymą, kurį jau pasirašė valstybės lyderis G. Nausėda
2K+: ypatingos svarbos įstatymas priimtas paskutinę praėjusios kadencijos Seimo dieną be diskusijų
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]