2024 m. rugsėjo 18 d.

 

Kas dedasi ant kino teatro „Lietuva“?

4
Paskelbta: 2013-08-21 12:47 Autorius: ekspertai.eu

Pastoliai ir ryškėjantis piešinys ant buvusio kino teatro „Lietuva“ jau atkreipė smalsių praeivių žvilgsnius. Viena Vilniaus simbolinių vietų nėra nei remontuojama, nei griaunama – čia prasideda pirmasis Vilniaus gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ – naujas „Sostinės dienų“ renginys, per kurį miestas pasipuoš garsių Lietuvos ir užsienio menininkų darbais, sukurtais ant įvairių pastatų. „Sostinės dienos“ šiemet vyks rugsėjo 6–8 dienomis.

Nors dauguma „Vilnius Street Art“ festivalio darbų bus pristatyti tik pirmąjį rugsėjo savaitgalį, savo kūrinį ant „Lietuvos“ kino teatro jau pradėjo lietuvis menininkas Ernestas Zacharevičius. Malaizijoje gyvenantis Ernestas savo interaktyviais darbais išgarsėjo daugelyje Pietryčių Azijos šalių, o šiuo metu yra gerai žinomas kaip vienas originaliausių ir įdomiausių pasaulio gatvės meno kūrėjų. Vilniuje menininkas žada pristatyti labai kontekstualų kūrinį, tačiau galutinę jo idėją kruopščiai slepia. Ją bus galima įžvelgti tik darbams besibaigiant – paskutinėmis rugpjūčio dienomis. Ernesto pasirinktas kino teatras „Lietuva“ – sena jo ir turbūt kiekvieno gatvės menininko svajonė turėti tokio dydžio ir simbolinio bei emocinio krūvio „drobę“ judriausioje miesto vietoje. Darbas bus baigtas rugpjūčio 31 d. ir taps Vilniaus gatvės meno festivalio įžanginiu kūriniu.

Atvirose miesto erdvėse tapantiems menininkams vieta yra viena svarbiausių kūrybos sąlygų. Dažnai tai gerai matomų ir išskirtinę istoriją turinčių pastatų sienos, ant kurių sukurti menininkų darbai tampa tam tikrais dažnai kritinio pobūdžio komentarais. Pirmąkart Lietuvoje vyksiančiam tokio masto gatvės meno renginiui festivalio organizatoriai rado ir gavo leidimus kurti įdomiausiose miesto erdvėse.

Gatvės meno festivalis kalbės apie Vilnių kaip menui atvirą miestą, todėl, siekiant pabrėžti miesto ir meno ryšį, simbolinę instaliaciją ant rotušės pastato įgyvendins tarptautinė menininkų komanda „Upperstudio“ (Italija, Gruzija). Menininkai Sebastiano Maiolino ir Ivane Ksnelashvili rengia originalų projektą ant vienos šio pastato kolonos. Kas tai bus, pamatyti bus galima nuo rugsėjo 7 d. Planuojama, kad kiekvienais metais per festivalį bus sukuriamas trumpalaikis kūrinys ant vienos iš rotušės kolonų.

Festivalis pirmąkart Lietuvoje pristatys pasaulinio garso amerikiečių menininką Marką Jenkinsą, kurio darbų galima rasti didžiausiose galerijose – nuo Maskvos iki Rio de Žaneiro gatvių, ypač gimtosiose JAV, kur jis šiuo metu gyvena ir kuria kartu su kolege Sandra Fernandez. M. Jenkinsas geriausiai žinomas kaip įvairių skulptūrinių instaliacijų gatvėse autorius. Gatvė jam tampa scena, kurioje jo skulptūros randa betarpišką santykį su aplinkos detalėmis ir publika. Kad M. Jenkinso darbai yra provokuojantys ir tikroviški, liudija pagalbos numerių skambučiai. Šis kūrėjas savo skulptūras yra linkęs vadinti ne tiek meno projektais, kiek socialiniais eksperimentais. Vilniuje jis sukurs penkių skulptūrų kompoziciją ant Šiuolaikinio meno centro pastato stogo, kūrinį bus galima išvysti nuo rugsėjo 8 d. Ši vieta festivaliui yra svarbi ne vien kaip šiuolaikinio meno parodoms skirta erdvė. 1967 m. architekto Vytauto Čekanausko projektuotas pastatas yra vienas iš geriausių pavyzdžių, kaip naujoji architektūra dera istoriniame senamiestyje, kurdama ne priešpriešą tarp sena ir nauja, o naujas prasmes ir jaukias erdves.

Vilniaus gatvės meno festivalis siekia apleistiems ir reikšmingiems pastatams miesto centre suteikti papildomą krūvį, paveikti ir provokuoti, kad ilgesnį ar trumpesnį laiką išliksiantys gatvės meno darbai kviestų praeivius pamąstyti apie meną ir savo santykį su juo.

Šiemet į „Vilnius Street Art“ festivalį pakviesti ir du jauni, bet jau pripažinti lietuvių gatvės meno atstovai: Antanas Dubra pristatys kūrinį ant Šv. Jokūbo ligoninės sienos (iš J. Tumo-Vaižganto g. pusės), kurį bus galima pamatyti šiek tiek išsukus iš „Dūzgiančio prospekto“ ties Lukiškių aikšte, o Jurgis Tarabilda „prakalbins“ tuščią, tarsi gatvės menui specialiai skirtą sieną jaukioje Odminių gatvėje, kurią taip pat bus galima apžiūrėti pakeliui į „Dūzgiančio prospekto“ Menų ir muzikos gatvę.

Festivalyje dalyvaujantys menininkai darbus pradės rugpjūčio pabaigoje ir dirbs iki rugsėjo 8 d., kad sekmadienį, baigiantis „Sostinės dienų“ šventei, miestiečiai ir miesto svečiai galėtų apžiūrėti bei įvertinti penkis meno kūrinius ir pabendrauti su jų autoriais.

„Sostinės dienų“ informacija feisbuke.

Daugiau informacijos ČIA.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. Puiku
(2013-08-22 19:41:34)
(78.60.15.233) Parašė:

O tai stovi pastatas nenaudojamas



3. +
(2013-08-22 01:05:40)
(78.60.156.126) Parašė:

Tiesiog snobai. Maitėdos, mintantys civilizacijos griuvėsiais.



2. nebėra ką bepridurti
(2013-08-21 21:50:50)
(78.63.251.171) Parašė:

puikus komentaras.



1. Kritikas Pikčiurna
(2013-08-21 18:59:14)
(78.56.140.149) Parašė:

Kuo toliau, tuo labiau nyksta skiriamoji riba tarp meno, politikos ir vandalizmo. Kaip susigaudyti? Mūsų ankstesnės vyriausybės inicijavo ar tai "performensą" ar tai vandalizmo aktą, kai sovietinės bankrutuojančios įmonės ir net kultūros objektai virto pastatais - vaiduokliais. Mūsų vyriausybių "meninę" kūrybą perėmė anoniminiai "laisvieji menininkai" išmarginę visuomeninių, valstybė bei savivaldybės, privačių pastatų sienas, net paminklus ir antkapius grafičiais. Jau apie VEKS vamzdžius netenka net kalbėti. Menas pasidarė toks intymus, kad plinta tatuiruočių "tapyba" ant žmogaus kūno ir kyla pagrįstas klausimas kas yra vertingesnis ar pats žmogus ar ant jo kuriamas paveikslas. Kiek juodai pajuokavus galima prisigalvoti, kad neužilgo teroristų vykdomus sprogdinimus viešose vietose pradėsime vadinti po-moderniais "instaliacijomis" ir "permormensais", "puošiančiais" aplinką aukų kūnų dalimis... Dabar tokiais "meno šedevrais" jau puošia viešą erdvę kviestiniai festivalio dalyviai. Be projektų, be konkursų, be atsakomybės užvaldo viešas erdves. Juk žinome, kad net žymiausiems menininkams ne visada pavyksta sukurti tik tai šedevrus. Tuo tarpu jau dvidešimt metų nepasiseka sukurti priimtino projekto paminklo Rezistencijai ir Neprikjlausomybei Lukiškių aikštėje ar ant Tauro kalno. Kita vertus, pasauliui davusi nacizmą ir nuo jo nukentėjusi tauta tuoj po karo per kelis metus sugebėjo griuvėsius išardyti po plytą ir iš jų vėl atstatyti architektūrinį paveldą, vėl suklestėti... Tai kuo gi skiriasi barbarai, vandalai nuo meno, tame tarpe ir politikos meno kūrėjų?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras