Rugsėjį Kazachstane viešėjo ir popiežius Pranciškus. |
Pradėkime nuo įvadinės analizės ir kartu atsakykime į klausimą, kas yra Kazachstanas potencialaus investuotojo akimis?
Kazachstanas yra šalis, turtinga gamtinių iškasenų:
1. Didžiausia pasaulyje urano gamintoja;
2. Antra pagal dydį pasaulyje chromo, švino ir cinko gamintoja;
3. Trečia pagal dydį pasaulyje mangano gamintoja;
4. Ketvirta pagal dydį pasaulyje vario gamintoja;
6. Penkta pagal dydį pasaulyje anglies, geležies ir aukso gamintoja. Ir t.t.
Kazachstanas yra transporto jungtis tarp Europos ir Azijos. O modifikuotame variante, ne be Kinijos iniciatyvos „Viena juosta, vienas“, ji jungia Eurazijos rytus ir šiaurės rytus su Afrika.
Ji tiesiogiai jungiasi sausuma, oru ir net jūra su 1 mlrd. žmonių pirkėjų rinka.
Pavyzdžiui, tai, kad Kazachstanui tenka 70 proc. viso tranzitinio sausumos transporto tarp Kinijos ir Europos, akivaizdžiai rodo Kazachstano transporto vaidmens naudingumą. Įdomu tai, kad šis maršrutas yra tris kartus greitesnis nei kelionė jūra.
Šalyje galioja bevizis režimas daugiau nei 77 šalių, įskaitant visas EBPO šalis, piliečiams. Šių metų liepą prie šio sąrašo prisijungė Kinija, Indija ir Iranas.
Pasauliniame investicijų reitinge „DoingBusiness 2020“ Kazachstanui skirta 25 vieta, o pagal mažumos investuotojų teisių apsaugą ir sutarčių laikymąsi Kazachstanas užėmė aukštą vietą.
O „Intelligence“ ataskaitoje ši Vidurio Azijos šalis užėmė pirmąją vietą už „Būsimų gamybos patalpų išdėstymo ekonominį efektyvumą 2018/19 m.“
UNCTAD duomenimis, Kazachstanui tenka beveik 60 proc. investicijų Centrinės Azijos šalyse.
Be to, po EXPO 2017 Kazachstanas toje pačioje vietoje sukūrė visą tarptautinį finansų centrą, kuriame galioja vadinamoji Anglijos teisė, veikia Nepriklausomų teismų institutas ir Tarptautinis arbitražo centras, užtikrinantis teisingumą ir šalių teisių apsaugą. Be to, šalis taip pat siūlo mokesčių lengvatas iki 50 metų ir supaprastintas užsienio valiutos keitimo, vizų ir darbo leidimų taisykles.
Žinoma, daugelis pirmiau minėtų akivaizdžių privalumų gali būti niekiniai, jei pačioje šalyje nebus politinio ir ekonominio stabilumo. Todėl Kazachstanas labai uoliai užtikrina reikiamą politinę pusiausvyrą.
Prieš porą savaičių šalyje vyko VII pasaulio religijų lyderių kongresas, kuriame dalyvavo ir popiežius Pranciškus I.
Naujoje istorijoje Kazachstanas kasmet modernizuoja ir įvairina savo ekonomiką. Po Tarybų Sąjungos žlugimo ji buvo priversta tęsti naudingų iškastinių išteklių telkinių pramoninę plėtrą, o dabar pirmenybė teikiama įvairiems sektoriams, pavyzdžiui, maisto perdirbimui ir žemės ūkio verslui, turizmui ir atsinaujinančiajai energetikai.
Pastaraisiais metais įvykdytos reformos gerokai supaprastino verslo registravimą. Pavyzdžiui, verslui Kazachstane atidaryti užtenka 1 dienos, o nekilnojamajam turtui įregistruoti – 3 dienų.
2021 m. šalyje užfiksuotos rekordinės 13,2 trilijono tengių investicijos į ilgalaikį turtą, t. y. 700 mlrd. dolerių daugiau nei 2019 m. prieš koronaviruso pandemiją.
Tuo tarpu šalyje šiuo metu veikia 13 specialiųjų ekonominių zonų ir 24 pramoninės zonos, kuriose investuotojai atleidžiami nuo įvairių mokesčių ir muitų.
Pažvelgus į aktyvių investicinių projektų skaičių ir juos įgyvendinančias šalis matoma, kad Kinija investavo į 34 vykdomus projektus, Turkija – į 32, Rusija – į 20, JAV ir Šveicarija – į 8, Nyderlandai, Pietų Korėja, Jungtiniai Arabų Emyratai, Vokietija ir Prancūzija – į 6-7 projektus.
Taigi, Kazachstano vykdoma politika yra suprantama, aiški, atvira ir naudinga bendradarbiavimui.