Daugiau kaip 1,5 milijono katalonų penktadienį, rugsėjo 11 d. išėjo į Barselonos gatves pasisakyti už savo šalies nepriklausomybę. „Tai yra svarbiausia kampanija mūsų gyvenime. Mes klausiame žmonių, ko jie nori ir kur nori eiti,“ – sakė už nepriklausomybę kovojančios koalicijos „Kartu už Taip“ („Junts pel Sí“) atstovas Raulis Romeva (Raül Romeva i Rueda). Šiųmetinio politiškai įtempto meto fone organizatoriai mitingo šūkiu pasirinko teiginį „Pradėkime statyti naują šalį“. Taip pradedama kampanija būsimų išankstinių rinkimų, kurie gali tapti lūžio momentu Katalonijai.
Išankstiniai rinkimai buvo vienintelė katalonų viltis pakeisti situaciją, kuri tapo labai įtempta, kai Madridas atsisakė pripažinti katalonų referendumą už nepriklausomybę. Katalonų lyderis Arturas Masas teigė: „Mes pasistengėme padaryti viską, kad pasiektume šitą momentą. Absoliučiai viską.“
Jei koalicija laimėtų rinkimus ir paimtų daugumą iš 135 vietų Katalonijos parlamente, A. Masas turėtų galimybę vadovauti pereinamojo laikotarpio vyriausybei, kol būtų parengta Katalonijos konstitucija, ir derėtųsi su centrine valdžia dėl atsiskyrimo. Parlamento dauguma suteiktų A. Masui vienašališkai paskelbti nepriklausomybę 2017 m. Jei katalonų separatistai suvienys jėgas ir vieningai dalyvaus rinkimuose, jie gali pasiekti to, kad Katalonija atsiskirtų nuo Ispanijos. A. Masas penktadienį taip pat sakė: „Jei tau neleidžiama pripažinti realaus ir galingo referendumo, jei visos tavo pastangos blokuojamos, tu privalai kažką daryti. Tai buvo vienintelė priemonė, kurią turėjau savo rankose.“
Ispanijos premjeras Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) ir jo konservatyvi Liaudies partija padarė viską, kad užkirstų visus kelius oficialiam referendumui Katalonijoje. Jis teigė, kad šalies Konstitucija neleidžia regionams vienašališkai spręsti klausimus, kurie liečia visą Ispaniją. Artėjant išankstiniams rinkimams, premjeras perspėjo, kad bet kokie žingsniai nepriklausomybės link Katalonijoje bus užblokuoti. Neseniai radijuje M. Rachojus sakė: „Joks Ispanijos ministras pirmininkas su tuo nesutiktų – nei aš, nei kas kitas, nebent jis būtų beprotis.“
Patarosiomis dienomis tokią ryžtingą Ispanijos premjero poziciją palaikė Deividas Kameronas ir Angelina Merkel, o Jungtinės Karalystės premjeras dar ir perspėjo, kad nepriklausoma Katalonija turėtų palikti ES.
Viena milijoninio mitingo dalyvių, 71-erių Teresa Mestres išsakė katalonų nuotaikas: „Jie vis kartoja ne viskam, ko mes norime. Ir kiekvieną kartą, kai jie pasako ne, vis daugiau mūsų tampa nepriklausomybės šalininkais. Kiekvieną dieną jie draudžia vis daugiau ir daugiau. Mes norime būti tikri, kad ateinančios kartos galės mėgautis tuo, kuo negalėjome mes.“
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]