Katalonija iki šiol yra autonominis Ispanijos regionas, taip pat istoriškai dalis jos yra Prancūzijos teritorijoje (tamsiai geltona spalva).
Katalonų kalba yra viena iš trijų oficialių Katalonijos kalbų: kitos dvi yra ispanų ir oksitanų. Prancūzijoje katalonų kalba pripažinta regioniniu lygiu.
Katalonijoje 45,92 proc. kalba ispaniškai, 35,54 proc. kataloniškai, 11,95 proc. vartoja abi šias kalbas.
Dar katalonų kalbama kalbama Valensijoje, kur ji vadinama valensiečių, Balearų salose (Majorkoje, Minorkoje, Ibisoje, Formenteroje), į rytus nuo Aragono, Andoroje ir Italijai priklausančios Sardinijos salos šiaurėje esančiame Algero regione.
Pasaulyje katalonų kalba pirmoji yra 4,1 mln. žmonių (2,8 mln. Katalonijoje, 1 mln. Valensijoje, 0,4 mln. Balearuose, 35 tūkst. Prancūzijoje, 26 tūkst. Andoroje, 33 tūkst. Aragone, 8 tūkst. Sardinijoje, kitur pasaulyje 350 tūkst.).
Katalonijoje gyvena 7,5 mln. žmonių, ji suskirstyta į keturias provincijas (Barselonos, 5,5 mln. žmonių, Taragonos, 800 tūkst., Žironos, 750 tūkst. ir Leidos, 440 tūkst. žmonių). Barselonoje, kuri yra tik 145 kv. km ploto (Vilnius – 401 kv. km – red. past.), gyvena 2,2 mln. žmonių.
Katalonijos ekonomika didžiausia Ispanijoje, ji siekia 200 mlrd. eurų BVP – maždaug tiek, kiek Portugalijoje, Graikijoje ar JAV Oregono valstijoje.
Katalonai visada garsėjo kaip talentingi kartografai, o 1375 m. „Katalonų atlasas“ laikomas vienu svarbiausių kartografijos veikalų Viduramžiais. Jis įdomus tuo, kad viršuje vaizduojami pietūs, o šiaurė – apačioje.
Šaltinis: brilliantmaps.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]