Džerablusas – miestelis Sirijos šiaurinėje dalyje. Jau dvejus metus jį kontroliuoja „islamo valstybės“ teroristai.
O čia Karkamyšas iš Turkijos. Tuos du miestus skiria vos 500 metrų, tačiau karas Sirijoje atstumą tarp jų padidino kur kas labiau.
Turkijos ir Sirijos siena yra 950 km, tačiau ji eina ne per upes ir kalnus. Tai tiesiog linija, nubrėžta žemėlapyje po Pirmojo pasaulinio karo, kuri padalijo ne tik teritoriją tarp dviejų valstybių, bet ir šeimas.
Siena netrukdė kaimyniniams kaimams toliau gyventi savo gyvenimą. Tačiau karas Sirijoje viską pakeitė – daugelis sirų pabėgo į Turkiją.
Ali Ilmaso šeima gyvena šalia sienos, ji priėmė dešimt žmonių iš Sirijos.
„Mes tiesiogiai priklausome nuo įvykių Sirijoje. Pabėgėliai juk yra tokie pat žmonės kaip ir mes. Jie bėga su savo vaikais nuo žiauraus režimo. Jie bijo kareivių pasienyje. Kad patektų į Turkijos teritoriją, jie lendo pro spygliuotą vielą, susiplėšo drabužius, pameta batus. Pastaruosius dvejus metus šalia mūsų gyvena „islamo valstybės“ atstovai. Jie užminavo lauką šalia mūsų. Nuo tada pas mus vyksta pabėgėliai. Jie bijo. Kartais ten užklysta šunys, minos sprogsta. Dabar pabėgėlių mažiau. Anksčiau per dieną čia ateidavo 200–500 žmonių, kartais net 1000“, – pasakoja A. Ilmasas.
Nors A. Ilmaso šeima – jis, jo mama, žmona ir keturi vaikai – gyvena saugioje vietoje, jis dažnai girdi sprogimų ir šūvių Sirijoje keliamą triukšmą. Prieš dvi savaites sprogimas buvo toks stiprus, kad išbyrėjo namo langai.
Jo mama sako, kad pasielgtų lygiai taip pat, jei gyventų Sirijoje – bėgtų iš ten: „Dabar labai sunku. Anksčiau čia ateidavo daug žmonių. Mūsų namai būdavo pilni pabėgėlių. Tačiau kaip „islamo valstybės“ atstovai pradėjo minuoti laukus pasienyje, žmonės nustojo ateidinėti. Kai girdime sprogimus, bijome. Ir mano anūkai taip pat labai bijo.“
„Euronews“ korespondentas Bora Bairaktaras iš Karkamyšo praneša: „Gyvenimas neutralioje zonoje tarp Turkijos ir Sirijos nelengva. Pabėgėlių skaičius iš Sirijos sumažėjo, bet žmonės vis ateina. Sprogimai ir šūviai prie Džerabluso netyla, jie kelia baimę šio regiono gyventojams.“
Džerabluse „Euronews“ susitiko su buvusiu Laisvosios Sirijos armijos lauko vadu Ahmedu Kabiru. Kai „islamo valstybė“ užvaldė jo šį miestą, jis bėgo į Turkiją, o jo giminaičiai – į Vokietiją.
A. Kabiro pasakoja: „Žmonės ėmė palikinėti Siriją dėl karo, grupuotės „islamo valstybė“ veiksmų bei Bašaro Asado režimo ir bombardavimų, jo karo prieš Sirijos tautą ir vaikus, o ne karius. Migrantai, kurie važiuoja į Europą, klysta, manydami, kad ten viskas gerai. Manau, kad geriausia vieta pabėgėliams yra Turkija, o ne Europa. Turkijoje yra visko – maisto, vaistų, medicininė pagalba. Turkija išties rūpinasi sirais. Mes tikimės, kad tie pabėgėliai, kurie išvažiavo iš Turkijos, čia nebegrįš.“
„Euronews“ kreipėsi į Sirijos NVO „Syrian Nour Association“ vadovu Mahdžiu Davudu. Jis pasakoja: „Šis pabėgėlių srautas atsirado ne dabar, o prieš 4 metus. Daugybė žmonių susibūrė į grupes ir nusprendė vykti į Turkiją arba Europą. Pastaruoju metu norinčiųjų į Europą kiekis padidėjo, nes žmonės nusivylę, nemato šviesos tunelio gale. Būtent todėl daugelis nusprendė, kad geriausia išeitis iš šios situacijos – važiuoti į ES. Be to, kelionės kainos, pvz., į Graikiją nukrito. Jei anksčiau tokia kelionė kainuodavo 10–12 tūkst. eurų, dabar tik 1000. Kitaip tariant, dabar net neturtingi žmonės gali ieškoti geresnio gyvenimo vykti į Europą. Kontrabandininkai sudaro kelionės marštutą taip, kad iš pabėgėlių paimtų kuo daugiau pinigų. Ir žmonės moka: migrantai nemoka Turkijos geografijos, todėl juos kontrabandininkai iš pradžių juos veža į šiaurę, į Stambulą, o tik tada į pietus, Antaliją ar Bodrumą.“
Šaltinis: euronews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]