NATO Branduolinių ginklų politikos departamento direktorė Džesika Koks (Jessica Cox) apžvelgia branduolinių ginklų situaciją pasaulyje. Tekstas šiek tiek sutrumpintas.
Kodėl NATO vis dar turėtų rūpėti branduolinis atgrasymas? Konvencinių ginklų, kiberkaro ir autonominių robotų amžiuje branduoliniai ginklai atrodo kaip Šaltojo karo atgyvena. Kodėl šie ginklai vis dar laikomi taikios Europos teritorijoje?
Tokius klausimus dažnai išgirstu iš aktyvistų, žurnalistų, smalsių žmonių. Tuo metu, kai kalbama apie autonominius ginklus, dronus, kosmoso apginklavimą, branduoliniai ginklai atrodo toks pat retro kaip Sony Walkman plejeris.
Nepaisant to, branduolinės valstybės, pvz., Rusija, Kinija ir Šiaurės Korėja daug investuoja į branduolinę ginkluotę, o Iranas vis dar nori ją turėti.
Branduoliniai ginklai buvo NATO kolektyvinio saugumo garantas nuo Aljanso pradžios, taigi daugiau nei septynis dešimtmečius. JAV, JK ir Prancūzija laiko savo branduolinius ginklus Europoje, kad vykdytų atgrasymą. Ne kartą NATO vadovybė ir vyriausybės kartojo, kad NATO yra branduolinis aljansas ir bus toks, kol tokie ginklai egzistuos.
Šaltojo karo metais JAV turėjo apie 7300 branduolinių ginklų, laikytų Europoje. Dabar jų skaičius sumažėjo 90 proc. Buvo pasirašytos įvairios sutartys su Tarybų Sąjunga, vėliau Rusija, kurios padėjo sumažinti branduolinio ginklo apimtis.
JAV sunaikino apie 2000 branduolinių ginklų, nebenaudoja jų viršvandeniniuose ir povandeniniuose laivuose. Tą patį darė ir Tarybų Sąjungos bei Rusijos vadovai (Rusijos branduolinis arsenalas sumažėjo 75 proc.).
Tačiau pastaraisiais metais Rusija vėl grįžo prie branduolinių ginklų, laikomų Europoje, temos. Rusija modernizavo 80 proc. savo stateginių branduolinių pajėgų, JAV taip pat pradeda jų modernizavimo programą, suplanuotą bent dviem dešimtmečiams į priekį.
Naujausios viršgarsinės Rusijos raketos Cirkon ir Kinžal gali skristi apie 2000 km, jos manevringos, gali skristi ir nedideliame aukštyje, yra labai sunkiai aptinkamos, jų beveik neįmanoma numušti.
JAV pradėjo kurti viršgarsines raketas, tačiau iki Rusijos (ir Kinijos) amerikiečiams dar toli.
Rusija taip pat kuria naujoviškas branduolines sistemas, kuris gali būti naudojamos bauginti ir pulti NATO valstybes, jų neįspėjus.
NATO nori, kad ateities pasaulis būtų be branduolinių ginklų, tačiau, kol jie egzistuoja, NATO išliks branduoliniu aljansu.
Šaltinis: nato.int
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]