2024 m. rugsėjo 18 d.

 

Kiekviena smulkmena gali virsti stebuklu

Paskelbta: 2013-06-10 13:41 Autorius: Rasa Pakalkienė | lzinios.lt

Ne­slūgs­ta dis­ku­si­jos ban­gos, ką da­ry­ti su so­viet­me­čio pa­li­ki­mu – sos­ti­nės Ža­lio­jo til­to skulp­tū­ro­mis: de­mon­tuo­ti ar pa­lik­ti. Dai­li­nin­kas Gi­te­nis Umb­ra­sas siū­lo spren­di­mą – tre­čią ke­lią, ku­ris mies­to val­džios bu­vo pa­tvir­tin­tas ir pa­mirš­tas. Apie tai ir ki­tas rim­tas idė­jas bei links­mus pokš­tus jis pa­sa­ko­ja „Lie­tu­vos ži­nioms“.

Ne­ries upės mei­lės kran­tai, ply­te­lė „Ste­buk­las“ Ka­ted­ros aikš­tė­je ir ki­ti sa­vi­ti kū­ry­bi­niai ak­cen­tai yra ta­pę Vil­niaus sim­bo­liais. Ne vi­si vil­nie­čiai pri­si­me­na, kas yra jų au­to­rius. Dai­li­nin­kas G. Umb­ra­sas dėl to ne­su­ka sau gal­vos ir ne­ma­no, kad tai svar­bu. „Tu­ri kal­bė­ti kū­ri­nys, o ne po juo par­ašy­ta pa­var­dė“, – įsi­ti­ki­nęs jis. Idė­jų me­ni­nin­kas vi­sa­da tu­ri dau­giau ne­gu ga­li­my­bių jas įgy­ven­din­ti. G. Umb­ra­sui tai rū­pi la­biau­siai.

Kū­ry­ba - ne tuštybei

Pa­sak G. Umb­ra­so, vi­du­ram­žių me­ni­nin­kai sa­vo dar­bų net ne­pa­si­ra­ši­nė­da­vo. Į LŽ žur­na­lis­tės rep­li­ką, kad me­no is­to­ri­kams dėl to ky­la prob­le­mų, dai­li­nin­kas atsa­kė: „Su­pran­tu, kad jiems dau­giau dar­bo. Ta­čiau me­ni­nin­kai gal­būt ku­ria Die­vui, o ne tuš­ty­bei.“ G. Umb­ra­sas net tei­gė, kad jis nė­ra ply­te­lės „Ste­buk­las“ au­to­rius. Esą pa­gal sa­vo idė­ją tie­siog at­li­ko tech­ni­nius dar­bus. „Ta­čiau ste­buk­lų ne­da­rau, – su šyp­se­na sa­kė me­ni­nin­kas. – Pa­čiam ste­buk­las, jog bu­vo pra­dė­ta ti­kė­ti, kad ply­te­lė ne­pap­ras­ta.“ Ši Ka­ted­ros aikš­te­lė­je be­veik prieš du de­šimt­me­čius įmon­tuo­ta ply­te­lė yra vie­nas pir­mų­jų G. Umb­ra­so kū­ri­nių, vir­tu­sių sim­bo­liu. Žmo­nės su­kū­rė mi­tą, kad ant jos at­sis­to­jus iš­si­pil­do sva­jo­nės. Apie „Ste­buk­lą“ ži­no vil­nie­čiai, apie jį pa­sa­ko­ja­ma tu­ris­tams.

G. Umb­ra­so su­kur­tų sim­bo­lių Vil­niu­je daug: Se­rei­kiš­kių par­ko me­džių dre­vė­se nu­ta­py­tos fres­kos, Žvė­ry­ne pa­sta­ty­tas „Čiul­ban­tis kry­žius“, su­kur­tas iš in­ki­lų, iš pa­so­din­tų gė­lių su­dė­lio­ti mei­lės pri­si­pa­ži­ni­mo žo­džiai Ne­ries upės kran­tuo­se, mei­lę sim­bo­li­zuo­jan­čios ply­te­lės „Obuo­liu­kas“, Tus­ku­lė­nų rim­ties par­ko ko­lum­ba­riu­mo skliau­to mo­zai­ka „Tre­jy­bė“, vaiz­duo­jan­ti su­si­py­nu­sius pa­ukš­čių spar­nus, Kar­ve­liš­kių ka­pi­nių „An­ge­las“ ir taip to­liau. Ne vi­si jie iš­li­kę. Kai ku­rie me­džiai, ku­rių dre­vės bu­vo iš­ta­py­tos, nu­pjau­ti, kai bu­vo sta­to­mi Val­do­vų rū­mai ar re­ti­nant par­ką. Kai ku­rios dre­vių fres­kos tie­siog įau­go į ka­mie­nus. Pa­sta­rie­ji at­ve­jai au­to­riui pa­tin­ka. „Fres­kos pa­si­da­rė tar­si vai­kys­tės „se­kre­tai“, – ly­gi­no G. Umb­ra­sas. – Gal ka­da nors at­ei­ty­je jie bus ras­ti.“

Me­ni­nin­kas, aiš­ku, su­pran­ta, kad kū­ri­nio me­tri­kai yra svar­būs. Ta­čiau jam la­biau rū­pi kū­ry­bos po­vei­kis. G. Umb­ra­sas gir­dė­jo pa­sa­ko­ji­mų, kad iš Lo­ty­nų Ame­ri­kos at­vy­kę sve­čiai, ma­ty­da­mi fres­kas me­džių dre­vė­se, žeg­no­da­vo­si. O Ne­ries upės „mei­lės kran­tus“ pa­mė­gu­sios po­re­lės. „Daug įdo­miau, kad kū­ri­nys yra gy­vas, – tvir­ti­na au­to­rius. – Koks nors dar­bas ga­li bū­ti pla­čiai ap­ra­šy­tas, bet ne­tu­rė­ti sa­vo gy­ve­ni­mo. O kai jį turi, kū­ri­nys pa­si­da­ro pra­smin­gas.“

Bal­ti­jos ke­lio metafora

Nau­jau­si vie­šoms erd­vėms ne tik Vil­niaus, bet ir Ry­gos, Ta­li­no su­kur­ti G. Umb­ra­so dar­bai yra ply­te­lės su sim­bo­li­nio Bal­ti­jos ke­lio da­ly­vio pė­da. Jos sim­bo­li­zuo­ja tri­jų tau­tų ak­ci­ją, kai lie­tu­viai, lat­viai bei es­tai su­sto­ję ir su­si­ki­bę ran­ko­mis su­da­rė gy­vą gran­di­nę per vi­sas Bal­ti­jos vals­ty­bes. Prieš po­rą sa­vai­čių ply­te­lė su pė­da, da­ly­vau­jant Vil­niaus, Ry­gos ir Ta­li­no mies­tų va­do­vams, bu­vo įmon­tuo­ta Lie­tu­vos sos­ti­nės Ka­ted­ros aikš­tė­je, o po ja už­kas­ta at­mi­ni­mo kap­su­lė su teks­tu at­ei­nan­čioms kar­toms.

„Bu­vo ir su­dė­tin­ges­nių va­rian­tų. Šis pro­jek­tas yra pats ma­žiau­sias iš tų, ku­riuos bu­vau par­uo­šęs, – sa­kė G.Umb­ra­sas. – Ry­go­je ply­te­lės vie­ta – prie Lais­vės sta­tu­los, Ta­li­ne – prie Lais­vės aikš­tės.“ Anot au­to­riaus, nors Bal­ti­jos ke­lio ženk­las ma­žas ir kuk­lus, svar­bu, ku­rio­je vie­to­je įmon­tuo­tas. Pė­da yra sti­li­zuo­ta ir pa­da­ry­ta di­des­nė, kad bet kas ga­lė­tų į ją at­sis­to­ti. Tai me­ta­fo­ra, at­min­ty­je ir šir­dy­se li­kęs Bal­ti­jos ke­lio pėd­sa­kas. Me­ni­nin­ko vaiz­duo­tė pie­šia, kad jei va­sa­rą per lie­tų pė­dos įspau­das bus skli­di­nas van­dens, pa­ukš­čiai ga­lės at­si­ger­ti, o jei žie­mą už­šals le­das, jį ga­li­ma bus iš­siim­ti kaip for­mą. Anot G. Umb­ra­so, kiek­vie­na smulk­me­na ga­li pa­virs­ti ste­buk­lu, to­dėl to­kie dar­bai ga­li tu­rė­ti di­des­nį emo­ci­nį po­vei­kį nei gi­gan­tiš­ki, į ku­riuos daug in­ves­tuo­ja­ma.

Po­zi­ty­vus kū­ry­bi­nis teroras

G. Umb­ra­sas mėgs­ta ir me­ni­nius pokš­tus, ne vie­ną yra iš­krė­tęs. Tar­ki­me, ka­dai­se per­tai­sęs vie­ną rai­dę pa­kei­tė me­no cen­tro pa­va­di­ni­mą: „Šiuo­lai­ki­nio me­lo cen­tras“. Sos­ti­nės se­na­mies­ty­je bu­vo pa­da­ręs ke­le­tą šmaikš­čių ins­ta­lia­ci­jų. Prie Vil­niaus uni­ver­si­te­to (VU) ir Til­to gat­vė­je ant ke­lio ženk­lų, ku­rie šne­ka­mo­jo­je kal­bo­je va­di­na­mi ply­to­mis, už­ka­bi­no ti­kras si­li­ka­ti­nes ply­tas. „Ma­no ži­nio­mis, Til­to gat­vė­je ply­ta ka­bė­jo dve­jus me­tus, prie VU – trum­piau, – sa­kė me­ni­nin­kas. – Ko­dėl ne­sku­bė­jo nu­im­ti? Ma­nau, daug kas šyp­so­da­vo­si tai ma­ty­da­mas.“

G. Umb­ra­sas ne tik pats ori­gi­na­liai mąs­to, bet ir ki­tus to mo­ko. Jis dės­to Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­te. Stu­den­tams duo­da kū­ry­bi­nių už­duo­čių. „Siū­lau pa­da­ry­ti po­zi­ty­vaus te­ro­ro ak­tą, – ste­bi­no me­ni­nin­kas. – Pa­vyz­džiui, jie yra pa­ka­bi­nę ne­di­de­lių in­ki­lų ant stul­pų, ant ku­rių pri­tvir­tin­ti grei­čio ma­tuok­liai.“ Me­ni­nin­ko įsi­ti­ki­ni­mu, su­ma­ny­ti tai, kas ga­lė­tų kel­ti šyp­se­ną, nė­ra pa­pras­ta. Jis pa­sa­ko­jo: „Svar­biau­sia, kad te­ro­ras bū­tų po­zi­ty­vus. Pa­vyz­džiui, Vo­kie­ti­jo­je vie­nu me­tu bu­vo da­ro­mos gė­lių bom­bos iš me­džia­gos mai­še­lių, dur­pių ir gė­lių sėk­lų. Vai­ki­nai va­ži­nė­da­vo ir mė­ty­da­vo į mer­gi­nų dar­žus, kad iš­aug­tų gė­lės.“

Per­žai­dus koncepciją

G. Umb­ra­sas pa­pa­sa­ko­jo apie se­niai ki­lu­sią idė­ją, ku­ri vis dar ne­įgy­ven­din­ta: prie sos­ti­nės Ža­lio­jo til­to so­vie­ti­nių ka­rei­vių skulp­tū­rų pos­ta­men­to pri­tvir­tin­ti me­ta­lo plokš­tę su už­ra­šu tri­mis – lie­tu­vių, ru­sų ir ang­lų – kal­bo­mis: „So­vie­ti­nė oku­pa­ci­nė ar­mi­ja pa­li­ko Lie­tu­vą 1993 08 31. NKVD, MGB, MVD, KGB ir bend­ri­nin­kai 1940–1990 nu­ko­vė, nu­žu­dė, įka­li­no, iš­trė­mė 350 000 Lie­tu­vos žmo­nių.“ Ki­tas va­rian­tas – pa­mink­li­nė len­ta by­lo­tų: „Tau­tos va­lia 1993 m. rugp­jū­čio 31 d. Lie­tu­vos že­mę pa­li­ko pa­sku­ti­nis so­vie­tų ar­mi­jos ka­rei­vis.“ Pro­jek­tą G. Umb­ra­sas par­en­gė dau­giau kaip prieš 13 me­tų, mies­to ta­ry­ba jam pri­ta­rė, bet tuo vis­kas ir bai­gė­si.

Me­ni­nin­ko tei­gi­mu, pri­tvir­ti­nus to­kią len­tą, pa­kis­tų Ža­lio­jo til­to so­vie­ti­nių skulp­tū­rų, tiek daug me­tų ke­lian­čių dis­ku­si­jas ir prieš­prie­šą, kon­cep­ci­ja. Be to, tai bū­tų ne­pa­ly­gin­ti pi­giau, ne­gu skulp­tū­ras de­mon­tuo­ti. „Rei­kia per­žais­ti kon­cep­ci­ją. Ta­da skulp­tū­rų gy­nė­jai pa­tys pra­šys jas iš­mon­tuo­ti, – su iro­ni­ja sa­kė G.Umb­ra­sas. – Man pa­sa­ko­jo, kad pa­na­šiai bu­vo da­ro­ma Są­jū­džio lai­kais. Jei­gu kas nors į mi­tin­gą at­ei­da­vo su rau­do­na vė­lia­va, gre­ta at­sis­to­da­vo žmo­nės su gel­to­na ir ža­lia. Taip iš­ei­da­vo tris­pal­vė. Lai­ky­da­vęs rau­do­ną vė­lia­vą pats pa­bėg­da­vo.“

Ne­rea­li­zuo­tų su­ma­ny­mų me­ni­nin­kas tu­ri daug. Su­nku įgy­ven­din­ti kū­ry­bi­nes idė­jas? „Jei­gu pa­vyks­ta, lai­kau tai ste­buk­lu, – tei­gė jis. – Ypač jei su­ma­ny­mas di­des­nis, kai rea­li­za­vi­mas pri­klau­so ne vien nuo ta­vęs. Tar­ki­me, fres­ką me­džio dre­vė­je, tu­rė­da­mas lai­ko, pa­sis­ta­tęs ko­pė­čias, ga­li pats pa­da­ry­ti. O jei ob­jek­tas stam­bes­nis, tai ati­tin­ka­mai kai­nuo­ja, be to, rei­kia lei­di­mų ir taip to­liau. Jei pa­vyks­ta, rei­kia dė­ko­ti Die­vui.“ Šiuo me­tu G. Umb­ra­sui ak­tua­liau­sias Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos or­ga­ni­zuo­ja­mas Lu­kiš­kių aikš­tės pa­grin­di­nio ak­cen­to pro­jek­to kon­kur­sas, ku­ria­me da­ly­vau­ja.

www.lzinios.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras