„Visi valiutiniai karai savižudiški jų dalyviams. Kai šalis sumažina nacionalinės valiutos kursą, kad padidintų eksportą, ji neišvengiamai programuoja ir jos prekybinių partnerių analogiškus veiksmus. Tokiu būdu valiutos karo iniciatorius netenka savo pirminio pranašumo. Kinija, šį antradienį faktiškai devalvavusį juanį 2%, greičiausiai nenorėjo įsivelti į plataus masto valiutinį karą“, - teigia leidinys „The Financial Times“
„Tačiau ketinimai – viena, o pasekmės – tai jau visai kas kita. Kinijos, kaip didžiausios pasaulyje prekybinės valstybės, statusas garantuoja, kad šalies veiksmai skatins defliacines jėgas ir vers konkurentus devalvuoti savo nacionalines valiutas“, - teigiama leidinio redakciniame straipsnyje.
Straipsnio autoriai sieja juanio devalvaciją „su šalyje vykstančių struktūrinių ekonominių problemų grandinine reakcija“ ir nurodo, kad oficialios statistikos ir nepriklausomų analitikų duomenis apie šalies ekonomikos būklę skiriasi. „The Financial Times“ mano, kad Kinijos valdžia „pagražina“ šalies ekonominius rodiklius.
Leidinys primena 2015 m. kovo mėnesio Kinijos premjero Li Kečiangas pareiškimą, kuriame jis teigė: „Mes nenorime tolimesnės Kinijos valiutos devalvacijos todėl, kad negalime tikėtis, jog valiutos nuvertėjimas padidins šalies eksportą“. Straipsnio autoriai pateikia tris versijas, kodėl Kinijos finansų politika pasisuko 180 laipsnių kampu:
JAV Federalinės rezervo sistemos signalas, kad ji didins palūkanų normą ne vėliau kaip šių metų rudenį, galėjo tapti impulsu Kinijai operatyviau priimti sprendimus ir veikti;
Nuo 2014 m. pradžios juanio kurso padidėjimas pagrindinių valiutų atžvilgių 10,3% greičiausiai įtvirtino nuostatą, kad Kinijos valiuta yra pervertinta;
Kinijos siekis, kad šalies valiuta būtų įtraukta į Tarptautinio valiuotos fondo specialių skolinimosi teisių (angl.special drawing rights (SDR) krepšelį, galėjo priversti šią šalį pereiti prie labiau lanksčios valiutos kurso reguliavimo sistemos.
Leidinys perspėja, kad juanio devalvacija gali turėti nepageidaujamų pasekmių. Greičiausiai ji lems eksporto iš Kinijos defliaciją, nes atpigs šios šalies prekės. Įvertinus tai, kad gali kilti devalvacijų bangos su Kinija konkuruojančiose valstybėse, tikėtina, kad pasaulio ekonomikos augimo tempai vėl sulėtės.
Šaltinis: ft.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Prezidento rinkimai Baltarusij
IP 78.58.203.16 | 10:36:56
Aleksandras Lukašenka nėra vienintelis kandidatas. Yra dar keturi kandidatai, siekiantys Prezidento posto. ...
yell...NATO go NACHO to 3.
IP 2001:67c:2660:425:b::22f | 09:48:56
beviltiškas reikalas tvateliniams moliuskams paaiškinti tokias politologines ir istorines elementarybes ..., - tik patikslinsiu, kad vokiškas fašizmas buvo ekstremaliai nacistinis, rasistinis ir ksenofobinis, todėl jį priimta vadinti nacizmu, o šiaip, fašizmas yra gan plati sąvoka, labai patogi viso...