2025 m. gegužės 5 d.

 

Kinijos pramonės saulėlydis: kaip pasaulio gamyklos vaidmenį perima Indija, Vietnamas ir Meksika

3
Paskelbta: 2025-05-05 09:05 Autorius: Karina Tamkutė, laisvosios rinkos analitikė



Ilgą laiką Kinija buvo laikoma pasaulio gamykla – šalis, kurioje gaminami išmanieji telefonai, baldai, drabužiai, žaislai ir kita produkcija, skirta visam pasauliui. Tačiau ši epocha sparčiai baigiasi.

Tokios milžinės kaip Apple, Samsung, Nike ir daugelis kitų masiškai perkelia gamybą į Indiją, Vietnamą ar net Meksiką. Kinijoje užsidaro fabrikai, tūkstančiai prekių lieka sandėliuose, o investicijos traukiasi. Viena iš pagrindinių priežasčių – augančios darbo sąnaudos: jei anksčiau Kinijos darbo jėga buvo pigi, šiandien jos kaštai pranoksta net Meksiką. Be to, jaunoji karta nebenori dirbti fabrikuose, o valstybės autoritarinė politika tik gilina nepasitikėjimą.

Didelį poveikį turėjo ir JAV bei Kinijos prekybos karas, kuris prasidėjo nuo tarifų, o dabar pavirto į plataus masto tiekimo grandinių perskirstymą. Be to, COVID-19 krizė parodė, kaip pavojinga pasauliui pasikliauti tik viena šalimi.

Tuo tarpu Indija ir Vietnamas žaibiškai pritraukia milžiniškas investicijas – gamyklos plečiasi, kuriamos darbo vietos, šiuolaikiški technologijų centrai kyla tarsi ant mielių. Net Meksika, dėl geografinio artumo JAV, tampa vis svarbesne alternatyva Kinijai.

Kinijos ekonomikos augimas lėtėja – pramonė traukiasi, nekilnojamojo turto sektorius griūva, o socialiniai iššūkiai gilėja. Darbo jėgos mažėja, visuomenė sensta, o regionų skolos pasiekė rekordines aukštumas.

Pasaulis persigrupuoja. Gamyba išsikelia iš Kinijos, formuojasi nauji pasaulinės pramonės žemėlapiai, o tokios šalys kaip Vietnamas, Indija ir Meksika tampa naujaisiais globalios ekonomikos žaidėjais.

Ar Kinijai pavyks laiku persitvarkyti, kad neprarastų savo reikšmės? Ar kitą pramonės revoliuciją kurs nebe Šendženas, o Hanojus ir Bengalūras? Viena aišku – pasaulis nelauks.

Susiję:

Kinija žudo ukrainiečius, o mes – grįžtame prie „diplomatinių santykių“?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. A.c.h.u.j.e.t
(2025-05-05 14:04:39)
(79.139.248.37) Parašė:

Autorė fantastinės literatūros mėgęja?



2. Romas/Dzukas
(2025-05-05 11:53:29)
(188.243.182.131) Parašė:

Lietuvoje yra begale ivairiu ekonominiu analu, bet nera nei rinkos, nei ekonomikos.



1. Darijus
(2025-05-05 10:10:22)
(2a02:678:641:100:508d:d6d7:c9a3:1a4b) Parašė:

Griūk negyvas. Laisvos rinkos nėra, o jos analitikė yra.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras