Kinijoje prasidėjo savaitę truksiantis komunistų partijos suvažiavimas, per kurį šaliai bus pristatyta nauja valdžia ir naujas prezidentas.
Suvažiavimo pranešimą skaitęs dabartinis Kinijos vadovas Hu Jintao pripažino, kad viena didžiausių šalies problemų yra korupcija ir pažadėjo permainų, nes kitaip partijai gresia griūtis. Permainų valstybės valdyme vis labiau reikalauja ir patys kinai, tačiau į jų norus kol kas neatsižvelgiama.
Aštuonioliktame Kinijos komunistų partijos suvažiavime dalyvauja daugiau kaip 2 tūkst. delegatų. Slaptumu pasižyminčiame susirinkime po savaitės jie paskelbs, kokie nauji valdžios atstovai pakeis senuosius. Taip pat bus paskirtas naujasis šalies prezidentas. Neabejojama, kad juo taps dabartinis šalies viceprezidentas Xi Jinpingas.
Suvažiavimo pradžioje pranešimą apie partijos pasiekimus nuo paskutiniojo suvažiavimo 2007 m. skaitė prezidentas Hu Jintao. Jo kalbą tiesiogiai transliavo nacionalinė televizija. Kadenciją baigiantis prezidentas paskelbė griežčiausią iki šiol perspėjimą dėl įsikerojusios korupcijos ir prakalbo apie gresiančią partijos griūtį, jei nebus imtasi permainų.
Apie didžiulį korupcijos mastą Kinijoje pradėta kalbėti po skandalo, susijusio su vienu valdžios atstovu Bo Xilai, kuris su žmona buvo įsivėlęs į nužudymo ir kyšininkavimo skandalą, plačiai nuskambėjusį visoje pasaulio žiniasklaidoje. Neseniai jis pašalintas iš Komunistų partijos, o įvykis atskleidė valdžios atstovų susipriešinimą ir vidines intrigas varžantis dėl aukščiausių postų.
Prezidentas taip pat ragino antrąją didžiausią pasaulyje ekonomiką būti aktyvesne. Tačiau šalies vadovo raginimas imtis politinių reformų labai skiriasi nuo priemonių, kurių imtasi prieš potencialius protestuotojus netoli partijos suvažiavimo vietos.
Dar dieną prieš suvažiavimą užsienio korespondentai matė, kaip iš aikštės buvo ištemptos dvi pagyvenusios moterys, norėjusios įteikti peticiją dėl vietos komunistų lyderių nusižengimų. Dar keletas žmonių buvo suimta, o žmogaus teisių organizacijos praneša, kad šimtams aktyvistų suvažiavimo metu skirtas namų areštas. Cenzūra blokuoja internetines paieškas, susijusias su partijos suvažiavimu. Nepaisant to, protestų šalyje vis daugėja , žmonės sako esantys pavargę nuo komunistų vienvaldystės.
Tik tada, kai kinai gaus teisę balsuoti atsiras žodžio ir saviraiškos laisvės, tai yra žmonių teisių pagrindas. Prašoma, kad Kinijos komunistų partija gerbtų šį norą, išlaisvintų disidentus ir leistų plėtotis demokratijai.
Vienas valstybinis dienraštis paskelbė tyrimo rezultatus, rodančius, kad 8 iš 10 Kinijos didžiausių miestų nori politinių reformų. Šiomis dienomis diskusijas paskatino ir JAV prezidento rinkimai. Jie akivaizdžiai parodė, kaip skirtingai valdžia renkama dviejose didžiulę galią turinčiose pasaulio valstybėse. Šie skirtumai neliko nepastebėti kinų komentatorių socialiniuose tinkluose ir naujienų portaluose.
"Lietuvos ryto tv" inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]