Kipre po beveik dviejų savaičių baimės ir netikrumo duris atvėrė bankai. Tačiau grynųjų pinigų operacijos kurį laiką bus ribojamos. Žmonės negali peržengti limito atsiskaitydami banko kortelėmis ir užsienyje.
Tvarkai užtikrinti pasitelktos gausios policijos pajėgos. Baimintasi, kad susikaupusį įniršį gyventojai išlies ant bankų tarnautojų galvų.
Pinigai į Centrinį šalies banką sunkvežimiais atvežti dar išvakarėse. Ketvirtadienį apsaugos firmų automobiliai juos išvežiojo po bankus. Pastarieji atidaryti po 12 dienų pertraukos. Žmonės prie bankų būriuotis ėmė dar prieš vidurdienį, kai buvo atnaujintas darbas. Dėl to gerokai sustiprintas saugumas. Kipre, priešingai nei daugelyje šalių, kasininkai paprastai nebūna atskirti nuo klientų stiklinėmis pertvaromis, todėl bankai paragino žmones pykčio neišlieti ant darbuotojų.
Grynųjų pinigų operacijos kurį laiką bus ribojamos. Žmonėms per dieną leidžiama išsigryninti iki 300 eurų. Taip pat iš šalies išvykstantys žmonės negali išsivežti daugiau kaip 1000 eurų grynaisiais. Pareigūnams leista tikrinti žmones. Be to, uždrausta gryninti čekius. Anksčiau nei baigiasi terminas negalima atsiimti terminuotųjų indėlių. Atsiskaitant kreditinėmis ar debetinėmis kortelėmis užsienyje per mėnesį negalima išleisti daugiau kaip 5000 eurų. Pervedimai į užsienį taip pat griežtai ribojami.
Kipras yra pirmoji euro zonos valstybė, kuri kontroliuos finansinius srautus. Taip siekiama išvengti masinio sąskaitų ištuštinimo, nes tai galėtų sukelti sumaištį salos ekonomikoje, kuri pastaruoju metu ir taip trapi. Manoma, kad pinigų operacijos gali būti ribojamos kelis mėnesius.
Kipre sudaryta speciali komisija bankininkystės krizės aplinkybėms ištirti. Bus aiškinamasi, ar krizė bankų sektoriuje negalėjo kilti dėl nusikalstamos veiklos. „Tyrimo komisijos darbo profilis bus platus. Ji aiškinsis visus sprendimus, veiksmus ar neveiksnumą, kas galėjo sukelti krizę. Bus tiriami politikų sprendimai ir bankų atstovų veiksmai“, - kalbėjo prezidento patarėjas Konstantinos Petrides.
Reikšdami nepasitenkinimą į gatves išėjo tūkstančiai demonstrantų. Jie nepritaria finansinės pagalbos sąlygoms ir kaltina Europos Sąjungą dėl padėties Kipre. Mainais į 10 milijardų eurų paramą, Kipras pažadėjo uždaryti antrą pagal dydį šalies „Laiki“ banką ir apmokestinti didesnius nei 100 tūkstančių eurų indėlius. Manoma, kad stambieji indėlininkai bus apmokestinti vienkartiniu 40 procentų dydžio mokesčiu.
"Lietuvos ryto TV" | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]