„2+2+1“, t. y. du fortepijonai, du mušamieji ir smuikas – tai šiuolaikinės muzikos festivalio „Permainų muzika“ baigiamojo koncerto instrumentinė sudėtis, inspiravusi ir pavadinimą.
Spalio 19-osios, penktadienio, vakarą Klaipėdos koncertų salėje vėl turėsime progą paklausyti fortepijono virtuozo Alexanderio Paley (JAV), neseniai kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru sukūrusio įsimintinas visų Mozarto fortepijoninių koncertų interpretacijas. Pianistas šįkart gros solo, duetu su žmona Pei-Wen Chen (fortepijonas, JAV), kvartetu su perkusininkais Pavelu Giunteriu ir Stanisławu Skoczyńskiu (Lenkija) ir net kvintetu, prisijungus Zbignievui Levickiui (smuikas).
A. Paley inicijuota programa leis pasižvalgyti po mažiau žinomas šiuolaikinės muzikos teritorijas ir pristatys premjerą. Koncertą pianistas pradės Peterio Ružickos Preliudija fortepijonui. Pasak atlikėjo, „Ružicka yra įdomi asmenybė ir svarbi figūra Vokietijos muzikiniame gyvenime. Jis buvo Zalcburgo muzikos festivalio direktorius, o dabar vadovauja Hamburgo aukštajai muzikos mokyklai. Susipažinau su juo Monrealyje, kai jis dirigavo orkestrui, o aš grojau solo partiją“.
Po to klausytojai išgirs lietuvių kompozitoriaus modernisto Vytauto Bacevičiaus „Septintą žodį“ dviems fortepijonams. Beje, kūrinio partitūra pianistui į rankas pateko pernai Klaipėdoje. Kaip žinia, V. Bacevičius net 30 savo gyvenimo metų praleido Niujorke, mieste, kuriame gyvena ir pianistų šeima.
Kritikai rašė: „Kaip kompozitorius V. Bacevičius yra toli pralenkęs savo amžių.“ Ir pats Vytautas tikėjo, kad „jo muzikai priklausys XXI amžius“. A. Paley labai susidomėjo šio autoriaus kūryba, o apie „Septintą žodį“ atsiliepė, jog tai yra „labai meistriškai, gerai jaučiant fortepijono galimybes, parašytas kūrinys“. Pavasarį pagrojęs jį savo festivalyje Moulin d‘Ande (Prancūzija), ateityje A. Paley planuoja repertuarą paplėsti ir V. Bacevičiaus soliniais kūriniais.
Koncerte suskambės Loretos Narvilaitės kūrinio dviem fortepijonams ir dviem mušamiesiems „Ilgesio jūra“ premjera. Sukurtas A. Paley prašymu, jis priklauso kompozitorės kūrinių grupei, kurią galima apibūdinti kaip „nuotaikos peizažai“. A. Paley į koncerto programą įtraukė ir moldavų autoriaus Vasile Zagorsky Rapsodiją smuikui, dviem fortepijonams ir mušamiesiems. Iš Moldovos kilęs fortepijono virtuozas prisipažįsta, jog šiam žmogui jis jaučiasi dėkingas dėl savo karjeros. Beje, vienintelė plokštelė, kurią A. Paley įrašė Rusijoje, buvo skirta V. Zagorsky kūrybai.
Koncertą, o tuo pačiu ir visą festivalį, užbaigs šiuolaikinės vengrų muzikos korifėjaus Bélos Bartóko sonata dviem fortepijonams ir mušamiesiems, apie kurią A. Paley sako: „Tai XX a. muzikos šedevras. Kai tik turiu galimybę, visada ją atlieku“. Kūrinyje, priešingai romantikų požiūriui, fortepijonas traktuojamas daugiau kaip mušamasis instrumentas. Sudėtingas vaidmuo tenka ir patiems perkusininkams. Tačiau Pavelas Giunteris ir Stanisławas Skoczyńskis, Varšuvos muzikos akademijos profesorius, kartu su pianistais A. Paley ir Pei-Wen Chen sudarys aukščiausio lygio profesionalų ansamblį. Įtaigi interpretacija turėtų sudominti publiką šia gyvybinga ir permaininga muzika.
Koncerto pradžia 18 valandą, o prieš jį - 17 valandą - vyks susitikimas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]