Jau dvyliktą kartą Vilniaus knygų mugėje vyks Knygų šalies kūrybinė studija visai šeimai „Tu gali sukurti knygą“. Idėjos autorė – dailininkė Sigutė Chlebinskaitė. Ji ir drauge dirbantys knygų kūrėjai tikrai žino, kaip gimsta knygos, todėl į Knygų šalį perkelia savo dirbtuves ir kviečia visus jose paviešėti.
Mažai kam žinoma, kad H. K. Andersenas pats savo knygoms kūrė siluetines karpinių iliustracijas. Retai siluetais iliustruotos knygos patenka Lietuvos skaitytojams. Taigi šiais metais lankytojai galės pamatyti taip iliustruotas knygas, sužinos netikėtą XVIII a. istoriją, siejamą su šio žodžio atsiradimu, ir siluetų kūrimo būdus: tai pieštas, karpytas, veltas, lietas, tapytas, lipdytas siluetas ir netgi siluetas, sukurtas kabinoje camera obscura. Renginius lydės siluetinių teatro lėlių istoriją pristatanti ir įvairiais amžiais siluetais iliustruotų knygų paroda, siluetinių animacinių filmų fragmentai, sukurti jų pradininkės Lottės Reiniger.
Keturias knygų mugės dienas studijos lankytojai bus kviečiami įsirašyti į Knygų šalies piliečių knygą. Apie portreto žanro istoriją pasakos ir ritininėje knygoje savo portretą (arba siluetą) nupiešti ir parašą palikti kvies iliustruotojos I. Babilaitė, L. Dūdaitė, A. Indrė ir D. Rybakovienė. Ritininė knyga bus kuriama ir Prano Mašioto miniatiūros motyvais. Kaip tokios formos knyga virsta užburiančiu judančių vaizdų filmu – miriorama, – demonstruos režisierius R. Driežis ir dailininkas M. Jonutis. Šaunusis duetas išduos paslaptį, kaip susikonstruoti mirioramos dėžę pačiam.
Knygų šalyje gali atgimti net lietuvių grafikos klasiko Antano Kučo (1909–1989) dirbtuvės. Grafiko giminaičiai ir buvusi jo studentė B. Stančikaitė parodys, kaip medinėje klišėje išraižyta raidė virsta atspaudu. Nepatikėsit, bet unikalios A. Kučo klišės bus spausdinamos virtuviniu šaukštu, kaip tai darydavo pats dailininkas. Kartais batsiuvys būna be batų... Atėję sužinosite, ar gali būti, kad žymusis dailininkas, profesorius kūrė neturėdamas raižiniams spausdinti reikalingo preso?
Ar galėtumėte pasakyti, kurio žmogaus visas gyvenimas ir kūryba buvo susiję su knygos menu? Be abejo, tai mylimas Knygų šalies atstovas Romas Orantas (1949–2012). Studijoje, kur vyks jo iliustracijų paroda, pasijusite tarsi ramybės uoste.
Knygų šalis negalėtų gyvuoti be bendraminčių, todėl kūrybinėje studijoje naujų vėjų įpūs net trys užsienio leidyklos: „Les Trois Ourses“, „Minedition“, „Corraini“ bei iliustruotojų Meka vadinama Sarmedė. Leidykla „Minedition“ supažindins su iliustruotojos Lisbeth Zwerger, gavusios Hanso Kristiano Anderseno medalį, knygų kolekcija.
Leidyklos „Les Trois Ourses“ atstovės O. Belkeddar, A. Mirabel ir E. Lortic ne tik pristatys Tarptautinėje Bolonijos knygų mugėje laurus skinančių kūrėjų knygas, bet ir vasario 22 d. pakvies pokalbio apie asmenybės ugdymą dailininkų – Bruno Munari, Iannos Andréadis, Marion Bataille, Louise-Marie Cumont, Malikos Doray, Dobroslavo Foll´io, Katsumi´o Komagatos, Vladimiro Lebedevo, Julien Magnani, Enzo Mari, Nathalie Parain, Alexandre´o Rodtchenko – knygomis.
Prieš 24 metus Sarmedėje lietuvių iliustruotojai pirmą kartą išdrįso pristatyti savo kūrinių kolekciją Nepriklausomos Lietuvos vardu. O šiemet Sarmedės iliustruotojų centro „La immagini della fantasia“ atstovai viešės Lietuvos kūrybinėje studijoje. Užsienio svečiai kūrybinėje studijoje lankysis bendradarbiavimo su Italų kultūros institutu, Lenkijos institutu ir Prancūzų institutu tikslais.
Išsiilgę jau tradicinėmis tapusių kūrybinės studijos veiklų, galės kurti jūrinių mazgų virvaknyges, molinius tekstus, vaško lenteles, atspausdinti ir įsirišti knygą vėliavėlių kalba, sukurti žaislinę knygą – bestiariumą, atspausti iliustraciją senosios fotografijos technikomis, aplankyti knygų gydyklą. Manantys, kad abėcėlę išmoko pirmoje klasėje, susipažins su Morzės, jūrų ir gestų abėcėlėmis ir galės išmokti Brailio rašto.
Paskutinę mugės dieną galėsite pamatyti smagų K. Kasparavičiaus ir mažųjų lankytojų nuspalvintą „Povandeninės istorijos“ labirintą. Nuo 15.30 iki 17 val. bus rodomas mugės metu sukurtas diafilmas, nukerpamos knygos iš kabančios ekspozicijos. Jos bus dovanojamos Knygų šalies kelionės po Lietuvos regionus metu tiems, kurie negalėjo atvykti į mugę.
Knygų šalies globėja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija
Knygų šalies rėmėjai „Arctic Paper“, UAB „Papyrus Lietuva“.