2024 m. lapkričio 9 d.

 

Kodėl D. Grybauskaitei pergalingai nesišypsot?

26
Paskelbta: 2013-10-24 14:25 Autorius: Dalius Stancikas | Bernardinai.lt
Nuotr. Evgenios Levin, Bernardinai.lt
Nuotr. Evgenios Levin, Bernardinai.lt

Panašu, kad Algirdas Butkevičius nesiruošia kitą pavasarį kandidatuoti į prezidentus. Per daug jau dažnas jo nuomonės keitimas labai svarbiais valstybės klausimais mus verčia nuolatos spėlioti: kur yra paties premjero mintys, o kur jis kalba tik kaip Prezidentės įgaliotinis?

Pradžioje skalūnų ir hidraulinio gręžimo klausimu premjeras A. Butkevičius stovėjo kaip mūras – nieko nedarysim prieš žemaičių valią. Tačiau šis teiginys labai kirtosi su Prezidentės nuomone, todėl rudeniop premjero kalbos taip pasikeitė, kad „žalieji“ jį praminė „Chevrono“ atstovu spaudai. Atrodytų keista, nes kaip tik rudenį premjeras galėjo savo ankstesnę poziciją sustiprinti solidžiu argumentu – Europos Parlamentas po pirmo balsavimo pritarė (panašiai kaip Lietuva) aplinkosaugos sąlygų visoje Europoje sugriežtinimui hidraulinio ardymo atžvilgiu.

Atominė elektrinė – čia dar staigesni apsisukimai. Prieš metus, kai Prezidentė aiškino, kad referendumas dėl elektrinės nieko nereiškia, nes žmonės suklaidinti, premjeras atrodė kaip Konstitucijos garantas – privalome gerbti išsakytą Tautos valią, o energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos ir kainų mažėjimą mums garantuos naujas dujų terminalas, į Vakarus tiesiami elektros tiltai ir visuotinė namų renovacija.

Tačiau šį rudenį vėl šuolis atgal į Prezidentūrą – premjeras staiga pradeda užuominomis kalbėti apie niekieno nematytą atpigintą atominės elektrinės variantą ir (dėmesio!) – naują referendumą dėl jos. Matyt, planuojamą su Prezidento rinkimais. Štai ir visa pagarba Tautos valiai.

Generalinis prokuroras – viena svarbiausių Prezidentės politinių atramų. Prieš mėnesį Seimas nepritarė generalinio prokuroro ataskaitai, socialdemokratai buvo vieningi šiuo klausimu, o jų vadas A. Butkevičius atrodė ir vėl ryžtingas: Darius Valys padarė daug klaidų, Seimas jį įvertino teisingai. Praėjusią savaitę Seimas balsuoja dėl kito nuoseklaus žingsnio – siūlymo Prezidentei atleisti generalinį prokurorą iš pareigų, ir čia ryžtingasis premjeras staiga stebėtinai nerišliai aiškina, kad D. Valys jau padarė išvadas ir gali likti poste. O balsuodama Socialdemokratų frakcija dabar jau suskyla į dvi lygias dalis.

Kas nutiko? Kokias išvadas padarė generalinis prokuroras, iki šiol tvirtinantis, kad iš Seimo neišgirdo jokių rimtų priekaištų, ir todėl nesitrauks? Kokie jo veiksmai garantuoja, kad jis tapo nebepriklausomas nuo aukščiausio valstybės politiko ir pradėjo dirbti geriau?

Tačiau mums dabar rūpimas klausimas šis: kodėl visais paminėtais atvejais A. Butkevičius, užuot paryškinęs savo ir Prezidentės takoskyrą (kas iš mūsų geriau atstovauja savo piliečius?), staiga keisdavo nuostatas ir nerdavo į krūmus? Atsakymas belieka toks: taip elgiasi žmogus, kuris nesiruošia susikauti su Prezidente rinkimuose. Taip elgiasi žmogus, kuris jau yra pripažinęs Dalios Grybauskaitės pranašumą ir nori kuo ilgiau su ja taikiai bendradarbiauti. Iš čia ir tas liūdnai juokingas premjero A. Butkevičiaus susidvejinimas ir blaškymasis. Iš čia ir tas D. Grybauskaitės pasitikėjimas savimi.

Lygiai taip pat blaškėsi ir vargingai atrodė premjeras Andrius Kubilius, kai pasidavė Prezidentės spaudimui dėl neteisėto Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų atleidimo. Lygiai taip pat jis atrodo ir dabar, kai persistengdamas agituoja už D. Valio išlikimą, nors pats ne taip seniai dar buvo prieš jo skyrimą generaliniu prokuroru. Kaip suprantu, dėl tos pačios priežasties, dėl kurios jį dabar nori atleisti ir nauja valdančioji dauguma – dėl besąlygiškos priklausomybės nuo Prezidentės (antikonstitucinis veiksmas) ir akivaizdaus D. Valio neatitikimo dabartinėms pareigoms.

Taigi, jei šiandien konservatoriai nebūtų priklausomi nuo Prezidentės, jie neabejotinai būtų labai aktyvūs generalinio prokuroro šalintojai. Ką ir bandė savo rengtomis Seimo statuto pataisomis daryti prieš gerus metus – dar būdami valdžioje.  

Todėl susiklosto toks liūdnas reiškinys: tiek buvusios, tiek dabartinės valdžios požiūriai į dabartinį generalinį prokurorą ir jo nesavarankiškumą sutampa, bet nesutampa tos dienos asmeniniai (partiniai) interesai – ir štai jums arši politinė priešprieša.

Arba: kai tik socialdemokratų ar jų vado interesai Prezidentės atžvilgiu pasikeičia – keičiasi ir požiūris į generalinį prokurorą.

Nors pats generalinis juk nepasikeitė, nepadarė jokių išvadų, ir teisingumo valstybėje nepadaugėjo.

Panašiai yra ir su konservatorių kreipimusi į Konstitucinį Teismą. Juk visai neseniai vieno iš konservatorių ideologų Manto Adomėno lūpomis šis teismas buvo pavadintas „nedidele klika“ ir „teisine chunta“, atliekančia „nusikalstamą veiklą“; dėl išaiškinimo, kad valstybės tarnautojams algos per krizę buvo sumažintos neteisėtai, šį teismą jau visai neseniai smerkė (ir ne be pagrindo) ir pats A. Kubilius; pagaliau tik prieš kelias savaites konservatoriai apsiskelbė ruošią Konstitucijos pataisas dėl šio teismo galių apribojimo. Ir štai tau boba devintinės – dabar tie patys konservatoriai šioje neteisingoje ar net nusikalstamoje institucijoje ieško teisingumo – prašo Konstitucinio Teismo išaiškinti, ar jie, Seimo nariai, Tautos atstovai, gali vertinti prokuratūros darbą, ar ne? Ar jie išvis gali ką nors vertinti – gal tai tik Prezidentės teisė?

Kas čia per susidvejinimas? Kurioje dar pasaulio šalyje Tautos atstovai patys galvotrūkčiais mažina savo galias (juk akivaizdu, ką atsakys Konstitucinis Teismas, taip greitai ir džiugiai priėmęs šį kreipimąsi: jis naudojasi kiekviena vienadienio politinio kivirčo proga ir savo išaiškinimais mažina konstitucines parlamento galias, taip vis labiau susireikšmindamas). Kodėl po metų konservatoriams taip pradėjo patikti D. Valys?

Todėl, kad prieš metus konservatoriams buvo naudinga spausti Prezidentę, idant ši mažiau vadovautų A. Kubiliaus vyriausybei. O štai po metų jų vadas jau davė kitą nurodymą – valdžia pasikeitė, pakito ir partinis interesas. Ir tuomet tas pats generalinis prokuroras tapo geras, tos pačios sudėties Konstitucinis Teismas teisingas, o konservatorių inicijuotos pataisos patapo antikonstitucinėmis.

O kaip bus rytoj – niekas nežino. Kaip niekas nežino ir to, kodėl svarbiausių partijų vadai nekandidatuoja į prezidentus – bijo pralaimėti buvusiai kompartijos dėstytojai? Bijo perduoti savo partijas kitiems, jei netyčia laimėtų? Mano, kad premjeras kol kas dar turi daugiau galių nei Prezidentė? Ar tiki, kad ne tik formaliai, bet ir realiai vis dar pakaitomis vadovauja Vyriausybėms, kurios vykdo Prezidentės nurodymus, duotus jos kabinete?

Na ir kodėl tuomet D. Grybauskaitei pergalingai nesišypsoti, nors iki rinkimų ringo liko dar visas pusmetis? Juk dar truputį paspaudusi ji jau visai realiai vadovaus ne tik prokuratūrai ir vyriausybei, bet ir begaliui parlamentui.  

Bernardinai.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. dam-in
(2013-10-28 13:10:58)
(188.69.226.204) Parašė:

nieko baisaus kad seimas praranda o prezidente igauna vis didesne galia. PO rinkimu Grybauskaite antra kadencija matis kaip savo ausis . Prezidentu isrinksime dora zmogu ' kuris tom galiom ir pasinaudos.



25. Tomas J. -> 18.
(2013-10-28 10:43:26)
(184.105.146.8) Parašė:

1. “Chevronas ne pasitraukė, o nedalyvauja tame konkurse” - kokiame konkurse?! Kuris kaip skelbta – PASIBAIGĖ – ir buvo paskelbta, kas nugalėtojas? Tik pasakėlės vaikams, kad Ševronas pasitraukė iš konkurso. Jis pasitraukė PO KONKURSO. Tokia padėtis dabar. O ateities man neduota žinoti. 2. “dėl AE rezultatus puikiai žinom - juos tauta pasakė daugiau nei prieš metus” – taip, vieno referendumo rezultatus mes žinom, to aš nepamiršau. Tačiau mes nežinom ką premjeraudamas nuveiks ar nenuveiks Butkevičius AE klausimu. Bet blaškymosi aš nematau. 3. Šioje vietoje tamsta bandei atsakyti į mano klausimą ir pagrįsti autoriaus nuomonę “konservatoriai priklausomi nuo prezidentės”. Tačiau nepagrindei, nepaaiškinai, KAIP priklausomi, KODĖL priklausomi? Juk turbūt supranti žodžio PRIKLAUSOMAS reikšmę?



24. iš Vokietijos
(2013-10-28 09:11:34)
(91.5.22.206) Parašė:

"...kodėl visais paminėtais atvejais A. Butkevičius, užuot paryškinęs savo ir Prezidentės takoskyrą (kas iš mūsų geriau atstovauja savo piliečius?), staiga keisdavo nuostatas ir nerdavo į krūmus?" Jo...čia tikra "žydroji Rusijos svajonė", kad Lietuvoje atsirastų valdžių priešprieša, kad Prezidento institucija susikautų su Vyriausybe, kas peraugtų į politinę krizę. Isivaizduokit, Lietuvoje išsivysto gili politinė krizė, kaip tik pirmininkavimo ES metu...na ar gali būti kas smagiau Rusijai??? Lietuvos pirmininkavimas pavirstų farsu, ir, ko gero, nebūtų pasirašyta ES ir Ukrainos Asociacijos sutartis. Niekada nesižavėjau Butkevičium, bet turiu pripažint, kad jis parodė valią, kai nepasidavė atvirai Rusijos interesams tarnaujančiam Socdemų klanui ir nepradėjo konflikto su Prezidente. Premjerui tikrai nebuvo lengva, nes tų rusų klapčiukų yra beveik pusė socialdemokratų partijos, jų įtaka nemaža ir didelės finansinės galimybės. Bendrapartiečių spaudimas, manau, jam buvo daromas didžiulis. Gal ir tas blaškymasis ne tiek jo neryžtingumo, kiek laviravimo partijos viduje reikalas...Nepavyko, nepavyko nei Rusijos tarnyboms, nei jiems ištikimai tarnaujantiems politikams, nei parsidavusiems išdavikams, nei parsidavusiai žiniasklaidai išprovokuoti politinės krizės...ar ne Ekspertai??? juk nepavyko....



23. Pasirodo,
(2013-10-27 23:50:05)
(90.130.148.130) Parašė:

kad teisi Kristina Brazauskiene,senai ivardijusiButkeviciu "bestuburiu"-dar butu galima prideti ir pastumdeliu...



22. Pikasas
(2013-10-27 15:48:52)
(86.134.195.74) Parašė:

Tai gal imkit ir pavardinkit realius, o ne galimai galimus Pakso darbelius, už ką jį išmetė iš prezidentūros ? Kaip atsimenu, apkaltoje nefigūravo nei įstatymų, nei Konstitucijos pažeidimai, tik kažkokios "dvasios"... O štai Grybauskaitė yra realiai ir šiurkščiai pažeidusi Konstituciją, jos viešai klausiama pasiaiškinimų, ir jau ne kartą, o šita vis tyli, kaip žiurkėnė.



21. vasia
(2013-10-27 08:33:04)
(78.58.68.92) Parašė:

pataikyta į dešimtuką.



20. io
(2013-10-26 17:35:18)
(88.222.128.62) Parašė:

kas darosi lietuvoje baisu kasd antiek nusigyveno kas baisu nera valdzios svarbiausia nera autoriteto antiek visi apsididirbe nuo galvos iki koju kaip nesigilini tai dar nieko kaip pradedi analizuoti tai plaukai siausiasi kad antiek apsidirbti klaiku



19. stasys
(2013-10-26 09:53:16)
(78.63.67.199) Parašė:

Autoriaus str. jaučiamas didelis nusivilimas, nesinorėtų ant jo žaizdos dar ir druskos papiltį, bet taip jau yra gyvenime jei vienam liūdna kitam būtinai bus linksma ,..šis atvejas kaip tik toks ,..tiesą pasakius nelabai suprantų dėl ko autorius čia labiau virkaują, ar tai dėl to kad Butkevičius su Gribauskaitę bando ir toliau derintį viešas natas bendram darbui ,.ko labiausiai ir reikia Lietuvai (stabilumas), ar tai dėl to kad Gribauskaitė negaus tinkamo priešininko Prezidento rinkimuose? ..ir vienų atvejų ir kitų, dar ankstį apie tai kalbėtį .. politikoje nėra savų yra tik interesų grupės, kurioms pakeliui arba ne. Butkevičius prarado kelis naudingumo balus paskutinių įvykių šviesoje..bet tai ne salygoją jo ilgalaikės partnerystės su Gribauskaitę ..taip kaip jo žodis nemaža dalimi itakotas ir partijos nuomonės ..ar verta jam bus stotį į rinkiminę kova ..pamatysime tik po naujų metų ..tada kai išsigrynins kievienos interesų grupės svoris ir palaikimas visuomenėje.. bet ne anksčiau ..nei ateis laikas išmestį turimas kozerines kortas .. galių tik spėtį,.. vieno ko Butkevičiui nereikia tai tapatinimo su Uspaskių ir Paksų,bent šiuo metų,..nes tie politiniai marginalai galį pritrauktį tik tuos kas vis dar tykį patekėsiančia „tiesos ir ligybės, pagal kažką , saule“... o jų gretos gerokai išretėjusios..po Klonių g. skandalo saulėlydžio. Štai čia ir bus tas lužio taškas, kuris lems skirtumus tarp abiejų kandidatų patraukiant į savo pusę tuos kam ne tas pats, kas ir kaip Lietuvoje gyvens po 20 metų ..tik Butkevičiui, skirtingai nuo Gribauskaitės, jau teks konkrečiais veiksmais įrodinėtį savo tinkamumą, ką ir matome jo besiblaškymę sprendimuose, priešingai tam ką Gribauskaitė susikrovusį atsinešė dar savo pirmos kadencijos metų. Intriga igauna pagreitį ir tai geriau švelnių, minkštų tapkių prie lovos, kaip buvusį patirtis iš praito dešimtmečio ..Lietuva bunda iš apatijos savo likimui ..ir tai šaunu.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras