2024 m. rugsėjo 15 d.

 

Kodėl Lietuvos valdantysis elitas bijo referendumo?

28
Paskelbta: 2014-02-03 03:42 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu
Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius
Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius

Referendumo klausimas tampa dideliu įtampos židiniu politinės kovos lauke. Aršių referendumo priešininkų, konservatorių ir liberalų, gretas sustiprino socialdemokratai. Jų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius prisidėjo prie piliečių bauginimo ir šantažo kampanijos, gąsdindamas žmones milijardinėmis ES sankcijomis.

Politikams darniai atitaria teisės korifėjai. KT savo garsiuoju sprendimu padarė daug, kad suveltų situaciją ir paliktų galimybes referendumą uždrausti arba jo rezultatus panaikinti. Metamas į kovą „geležinis“ argumentas – palankūs organizatoriams referendumo rezultatai reikštų išstojimą iš ES, nes taip esą Lietuva negrįžtamai pažeistų stojimo į ES sutartį.

Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius per LRT teigia: „Norint į Konstituciją įrašyti nuostatą, kuri nesuderinama su įsipareigojimais, kylančiais iš narystės ES, reikia pakeisti konstitucinį aktą dėl narystės ES. KT netiesiogiai pasakė: jeigu bus padaryta Konstitucijos pataisa ir įtvirtintas draudimas pirkti žemę užsieniečiams, ji bus pripažinta prieštaraujančia Konstitucijai.“ Nors su teisininkais sunku diskutuoti, nes jie visuomet žino viską, istorijos tėkmė turi savo logiką, kurios neįmanoma apeiti.

Visų pirma vertėtų prisiminti, kad stojant į ES referendumo metu rinkėjams buvo pateiktas toks teiginys: „Pritariu Lietuvos Respublikos narystei Europos Sąjungoje.“ Tad piliečiai pritarė narystei, o apie sutartį jų nebuvo klausiama. Būtų galima teigti, kad narystė neįmanoma be sutarties, tačiau vėliau sekę įvykiai ES parodė, kad ne viskas taip vienareikšmiška.

Dar 2001-aisiais į ES duris baladojantis naujoms šalims kandidatėms, prasidėjo kalbos, kad reikia naujos sutarties, tuomet sprendimu buvo pasirinkta ES Konstitucijos idėja. Referendumai 2005 m. Prancūzijoje ir Nyderlanduose šio dokumento nepatvirtino, o tai reiškė, kad Konstitucijos nebus. Tačiau ES viršūnės nepasidavė – Konstituciją pakeitė 2007 m. Lisabonoje priimta nauja sutartis, kurią valstybės narės ratifikavo (kai kurios referendumais). Problemos iškilo tik Airijoje, kurioje sutarčiai buvo nepritarta, bet vėliau buvo organizuotas antras referendumas ir reikalingas pritarimas gautas.

Kuo tai siejasi su mūsų aktualia situacija? Prancūzijai, Nyderlandams ir Airijai atmetus šias sutartis, minėtos valstybės neišstojo iš ES, bet, būdamos Bendrijos narės, nepritarė naujoms sąlygoms. 2008 m. gegužės 8 d. Lietuvoje Seimas, ratifikuodamas Lisabonos sutartį, taip pat netiesiogiai atskyrė sutartį nuo narystės, nes nerengė šiuo klausimu referendumo. Jei narystė savaime reikštų sutartį, tai pasikeitus jos sąlygoms narystę būtų tekę patvirtinti iš naujo referendumu. To nebuvo padaryta, nes sutartis nėra tapati narystei.

Akivaizdu, kad palankūs organizatoriams referendumo rezultatai nereikštų Lietuvos išstojimo iš ES, bet tam tikrą krizę sukeltų. Kas įvyktų, iliustruoja Kroatijos pavyzdys. Ši šalis liepos 1-ąją tapo ES nare. Likus trims dienoms iki šios datos, šalies parlamentas skubos tvarka pakeitė ekstradicijos įstatymą, kuriuo buvo užtikrinta, kad nepriklausomybės karo veteranai nebūtų teisiami kitose ES valstybėse.

Tarp Kroatijos ir Europos Komisijos prasidėjo derybos. Jei jos būtų žlugusios, EK būtų informavusi apie pažeidimus kitas ES nares, kurios turėtų per 10 dienų išreikšti savo poziciją. Tik tada Briuselis būtų galėjęs spręsti dėl sankcijų.

Viso šito bijo Lietuvos valdantysis elitas, todėl bus daroma viskas, kad tik referendumas neįvyktų. Juk tokiu atveju visos Europos politinis elitas pamatys, kad Lietuvos politikai nesugeba susitarti su savo tauta. Nes jie įpratę kreiptis į savo piliečius bauginimo, šantažo ir melo kalba. Ji bent sykį turi liautis, net jei Europai tektų stebėtis, ko tie lietuviai nori.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
28. ESSR
(2014-02-06 12:59:29)
(78.60.171.182) Parašė:

perka LT valdzia uz pinigus???? o Prostitucinis Teismas taip pat nori.....?



27. Ko
(2014-02-04 13:27:22)
(185.26.180.80) Parašė:

Ko norėti iš komunistų-kgbistų,koloborantas ir liks tokiu bailiai žiūrėdamas į šeiminko pirštą.Dekgbizaciją padaryti iki galo niekada nevėlu.



26. >25
(2014-02-04 02:11:45)
(78.60.64.162) Parašė:

panašu,kad tamsta jau pajutai...Beje drąsiai ir nedurnai pasirašei.



25. HHHH
(2014-02-03 22:20:58)
(84.240.48.244) Parašė:

Niekas nebijo to referendumo. Bijo durnių diktatūros. Vai, vai supirks žemę ir paskebs izraelį. Negi nejaučiat, kad tai kvailystė kuri subalansuta kvailiams.



24. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2014-02-03 20:55:19)
(69.47.157.235) Parašė:

I Tomo Vilucko klausima : "Kodėl Lietuvos valdantysis elitas bijo referendumo?" atsakyti negalima, nes klausimas yra suformuluotas is esmes neteisingai. Lietuva neturi valdancio elito, tai KOLOBORANTAI valdo. Jei butu Lietuvos valdzia....tai tikrai isiklausytu i zmoniu nuomone, referendumo rezultatus. KOLOBORNTAS neturi tos priedermes... klausyti Lietuvos pilieciu nuomones, ji jiems nereikalinga, taigi ir referendumai nereikalingi.... apie tai kalba ir kubuliai ir landsbergiai.... pagal juos tauta klysta, jie yra neklystantys.



23. sekla
(2014-02-03 20:12:58)
(78.62.156.80) Parašė:

ES dar netapo TSRS, todel nereikia bijoti referendumu



22. 20 - am
(2014-02-03 19:25:43)
(78.60.142.88) Parašė:

PAPROTAUJAM PAGAL MASTYMO ABC: 1. SUPRANTI KAD BŪTINA GAUTI PASTOVIAI PINIGUS IS EUROPOS. TAČIAU AR SUPRANTI KODĖL MUMS DUODA EUROPA? 2. O GAL NEDUODA O ATIMA IR PO TO DUODA. 3. O KĄ MES UŽ TAI ATIDUODAM? 4. O KODĖL UKRAINAI EUROPA NIEKO NEDUODA? 5. O KODĖL UKRAINA NORI I EUROPA JEI ŠI NIEKO NEDUODA? 6. O KODĖL RUSIJA UKRAINAI DUODA IR KA UŽ TAI GAUNA MAINAIS? 7. O KĄ IR KAM DUODA AMERIKA? 8. KAIP AMERIKA SUGEBA PAGAMINTI DVIGUBAI MAŽIAU NEI SUNAUDOJA IR DAR VISIEM DAUG DUOTI?



21. Pritariu
(2014-02-03 19:16:59)
(78.62.188.172) Parašė:

15-tam, 16-am komentarui 100%



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras