Rusijos firma „Novatek“ šiuo laivu gabena dujas ir į išsinuomotą Lietuvos energetinės nepriklausomybės simbolį, suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą „Independence“ (vok. „Unabhängigkeit“). |
Labai keista, kad prieš rinkimus pažadėjęs, kad viskas dabar „bus kitaip“, prezidentas Gitanas Nausėda elgiasi taip pat, kaip ir D.Grybauskaitė – vyriausybės neįsivaizduoja be Roko Masiulio, garsiosios milijardinės „Independence“ aferos autorių.
Kaip žinia, Rokas Masiulis vadovavo „Klaipėdos naftai“, kai pastaroji D.Grybauskaitės ir A.Kubiliaus parėdymu vykdė garsųjį SGD terminalo projektą.
Tam, kad apeiti įstatymus ir neskelbti viešo konkurso įsigyti SGD terminalą, tuometis „Klaipėdos naftos“ vadovas R. Masiulis veikė neva savarankiškai ir paskelbė „konkurencinio dialogo būdą“ laivo įsigijimui.
Kai jau išrinko laivo pardavėją, pamatė, kad net neturi Vyriausybės nutarimo, įgaliojančio R.Masiulį pasirašyti tokią sutartį. Žodžiu, R. Masiulis, neturėdamas jokių A.Kubiliaus vyriausybės įgaliojimų, „konkurencinio dialogo būdu“ pirko laivą, tačiau nupirko ne laivą, tačiau tik jo nuomą 10 metų.
Vėliau paaiškėjo, kad 10 metų laivo nuoma kainuoja tiek pat, kiek įsigyti du arba net tris tokius naujus laivus.
„R.Masiuliui jau reikėjo pasirašyti sutartį dėl laivo, o vyriausybės nutarimo jis dar neturėjo, todėl staigiai vyriausybės posėdžio protokole užfiksuotas R.Masiulio prašymas įgalioti jį nusipirkti šį laivą, ir kad ‚Klaipėdos nafta“ būtų paskirta šį projektą įgyvendinančia bendrove, - LL pasakojo Seimo narys Artūras Skardžius, - vyriausybė pradėjo svarstyti šį klausimą, ir jį priėmė, likus dviem dienoms iki sutarties dėl laivo nuomos pasirašymo. R. Masiulis laukė, kol turės įgaliojimą, ir po dviejų dienų sutartį pasirašė. Kitas labai svarbus dalykas yra pažyma dėl minėto Vyriausybės nutarimo derinimo – tai yra topas, kaip proteguojama viena įmonė. Teisingumo ministerija rašo, kad taip negalima daryti, o Kubiliaus kanceliarija rašo, kad „kadangi „Klaipėdos nafta“ jau pradėjo įgyvendinti šį projektą, tai ji ir yra projektą įgyvendinanti bendrovė „de facto“. Paskui buvo argumentuojama, kad tai yra komercinis projektas, tačiau tada neaišku, kodėl jo išlaidos yra perleistos visai tautai. Ironiška, kad SGD terminalas buvo pradėtas kaip komercinis projektas privataus juridinio asmens, o paskui socializuotas. Kodėl nebuvo antikorupcinio vertinimo? Todėl, kad tą objektą vykdė privatus juridinis asmuo, ir jam nereikia antikorupcinio vertinimo, nes tai nėra valstybės objektas. Ir tokią išlyga egzistuoja iki šiol, ir tokia landa gali naudotis valstybinių įmonių, kaip „Lietuvos Energija“, dukterinės bendrovės. Manau, kad specialiai padaryta tokia landa siautėti ir vogti žmonių pinigus. Toks buvo šio projekto pirmasis etapas, ir jau pati pradžia rodo, koks jis bus neskaidrus – vietoj konkurso skelbiamas „konkurencinis dialogas“, arba vienas tiekėjas“.
Prezidentas G. Nausėda, gavęs iš Susisiekimo ministro R. Masiulio raudoną aplanką, nutarė, kad jis yra nepakeičiamas.
Apie tai, kodėl R. Masiulis yra nepakeičiamas, LL paklausė Seimo nario Artūro Skardžiaus:
- Kodėl net ir prezidentas stūmia į ministrus Roką Masiulį, legendinį „Independence" projekto autorių? Kuo jis taip sužavi visus prezidentus, kad jis nepakeičiamas?
- Mano nuomonė, kad R.Masiulis lieka svarbiu žmogumi, nesvarbu, ką jis bedarytų, ir jo įtaka išlieka, valdant finansiškai tokias galingas ir dosnias įmones, kaip „Lietuvos Energija“ ar „Klaipėods nafta“, o dabar – ir „Lietuvos geležinkeliams“. Tai įmonės, kurios gali skirti daug pinigų viešai nuomonei formuoti, ir todėl R. Masiulis visais šiais klausimais pasisako dabar. Pasisakė net ir dėl generolo Vėtros atminimo lentos. Anksčiau, kaip buvo kalbama, R.Masiulis net turėjo ambicijų dalyvauti prezidento rinkimuose ir labai daug investavo į savo įvaizdžio kūrimą. Jis labai sumaniai sugeba išnaudoti tas sritis, kurios labai dosnios finansiškai. Tačiau jo darbo rezultatai apgailėtini – pvz., kad ir SGD terminalo „Independence“ nuoma, kuri mums visiems generuoja po maždaug 100 mln. eurų nuostolį kas metai, ir kurią mes visi padengiame. Manau, kad dabar tas pats vyksta ir su 'Lietuvos geležinkeliais" (LG), o įtakos grupės, kurios siekia, kad geležinkelių infrastruktūra ir keleivių pervežimas geležinkeliais būtų dotuojamas iš valstybės biudžeto maždaug 35 mln. eurų per metus, o pelningas krovinių gabenimas liktų jiems ir nusėstų nežinia kieno kišenėse. R.Masiulis aiškiai to siekia, ir net LG vadovas Bartuška to net neslepia. Be to, LG yra gera šėrykla ir buvusios prezidentas štabo vadovui, nes kaip žinia, ponas Švedas yra LG valdybos pirmininkas. Žodžiu, sudaromos visos sąlygos „pasipinigauti“ politiškai nusipelniusiems konservatorių veikėjams. Visi tie energetiniai projektai, kur mūsų pinigai iškeliauja į Bermudų salas, yra tiesioginė konservatorių pinigų „šėrykla“ prieš 2020 m. Seimo rinkimus, pasitelkiant samdomą ir apmokamą Lietuvos žiniasklaidą. Jau matėme kaip konservatorių Politinės analizės institutas su Mariumi Laurinavičiumi priešakyje ir R. Miliūtė mus prieš mėnesį perspėjo, kad „Rusijos grėsmės iš energetikos persikėlė į geležinkelius“. Nors iš tikrųjų Rokas Masiulis yra žmogus, kuris pamina visus įstatymus, kokie tik gali būti. Pats paskutinis - Viešųjų pirkimų įstatymas. Dabar konservatoriai stebisi, kodėl LG aptarnauja Rusijos įmonės. Todėl, kad R.Masiulis, apeidamas įstatymus, tiesiogiai iš šių įmonių perka paslaugas ir darbus. Juk tos nacionalinės svarbos objektas kaip LG, turi laikytis viešųjų pirkimų įstatymų, ir tada visi jo sandėriai būtų tikrinami VSD ir kitų tarnybų. O dabar LG nesilaiko šių įstatymų ir perka paslaugas iš Rusijos įmonių. Niekam tai nerūpi, ir niekas nematė, kaip R.Masiulis asmeniškai 2012 m. pasirašė sutartį su Kremliaus kompanija Litasko, ir perdavė jai valdyti Lietuvos strateginį objektą.
- Tačiau prezidentas G.Nausėda visus šiuos dalykus žino geriau, nei mes, tačiau vis tiek stūmia R. Masiulį į ministrus?
- Aš nežinau, kas pataria prezidentui ir kokia yra pačio prezidento nuomonė. Aš tik girdžiu Gabrieliaus Landsbergio komentavimą apie tai, ką pasakė prezidentas.
- Tačiau dabar, atrodo, kad prezidentas bando kažkaip „užtrumpinti“ valstiečius ir turėti mažumos vyriausybę? Ar toks įspūdis jūms nesusidaro?
- Aš manau, kad suinteresuotos grupės, tokios, kaip konservatoriai, kurie nori žūt būt pridengti visas savo aferas, ir išlaikyti savo įtakas minėtose „šėryklose“ prieš kitų metų rinkimus. Jie bando skaldyti „valstiečius“, kaip didžiausią frakciją Seime, kad tik pastarieji nepajudintų konservatorių įtakos sferų, kuroms vadovauja Rokas Masiulis. Manau, kad dėl to viskas ir vyksta, nes ką reiškia mažumos vyriausybė? Reiškia, kad visą laiką būsi priklausomas nuo G.Landsbergio valios. O Lekų rinkimų akcija niekada nedalyvavo valdančioje daugumoje, tačiau jeigu dabar vyksta toks chaosas, ir jeigu lenkai pasitrauks iš tos daugumos, tai nereiškia, kad jie nepalaikys Skvernelio vyriausybės ir nueis su konservatoriais. Aš, matyt, lygiai taip pat elčgiausi lenkų vietoje, jeigu dabar bandoma peržaisti tai, kas jau yra suderėta. Aš mačiau, kaip buvo sunku juos prikalbinti, nes man ir anksčiau teko su jais derėtis. O dabar, bandydami išmesti lenkus iš daugumos, konservatoriai stengiasi įgyvendinti savo planą, skaldant „valstiečius“ ir neva manipuliuojant prezidento nuomone.
- O ką manote dėl Druskininkų? Kiek girdėjau, teisėjai už Vijūnėlės dvaro legalizavimą prašė iš R.Malinausko 50 tūks. eurų, tačiua juos gavę, pamatė, kad nieko negalės padaryti, nes nugiruati dvarą reikalauja Grybauskaitė, todėl tą kyšį gražino atgal? Kodėl norite, kad tas statinys nebūtų griaunamas?
- Nes tai visiškai nelogiškas teismo sprendimas, nes aš negrdėjau, kad mutinė, konfiskavusi gerą automobilį, pakiša jį pro presu. Tai, kad ši nutartis susiūta baltais siūlais, matosi iš jos paties: nurodyta „nedelsiant nugriauti“. Galime diskutuoti, ar viešoje erdvėje gali būti privatus objektas, nors tas pats įstatymas netaikomas, pvz., Palangoje. O tas objektas turi būti sunaikintas vien todėl, kad kažkas davė komandą „tuplių paštu“.
- Tuo labiau, kad už to dvaro nugriovimą valstybei vis tiek reikės mokėti kompensaciją?
- Tuo labaiua, kad ten buvo pelkė,o anksčiau ten buvo pastatas. Dabar būtinai reikia jį sugriauti ir ten atsodinti vėlėną. Nors matosi iš teismų nutarčių, kad visi leidimai buvo gauti, ir tie, kurie pasirašė, matyt, ir turėtų sumokėti žalą, o ne pakabinti ant biudžeto. Pastatus griauna tiks Islamo valstybės teroristai, ir be teisės, reikia vadovautis ir protingumo principais. Mes nesikišam į teismo darbą, tačiau sakome, kad griauti pastatus yra barbariška. O dėl kyšių – tai nedaug ką žinau, tačiua Širinskienės komisijoje prokurorai Jasaitis ir Rėksnys paliudijo, kad prokuratūra gaudavo tiesioginius nurodymus iš prezidentūros – kam iškelti bylas.
- Tačiau prokuoras Dūda, kurį citavo jo kolegos, Seime paneigė, kad jis taip sakė?
- Negaliu sakyti, ką jis dūdavo, tačiau Jasatis man tiesiai sakė, kad gaudavo iš prezidentūros gaudavo nurodymus, ir kad be prezidentės, tokių nurodymų nikas kitas negalėdavo duoti. Manau, kad tokie dalykai galėjo nutikti tik dėl praėjusios kadencijos Seimo apsileidimo, kai nebuvo sudaryta komisija, kad ištirti tokį manipulavimą prezidetūros pažymomis ir teisėsauga. O Seimui pritrūko valios dėl kai kurių politikų spaudimo to nedaryti, nes būtume jau dabar žinoję, kas vyksta.
Toliau pateikiama Teisingumo ministerijos pažyma dėl SGD terminalo įsigyjimo:
2012 m. sausio 21 d. AB „Klaipėdos nafta“ baigė laivo-saugyklos nuomos viešojo pirkimo konkursą (konkurencinio dialogo būdu) ir laimėtoju pripažino Bermuduose registruotą bendrovę „Hoegh LNG Ltd“.
2012 m. sausio 30 d. Suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo komisijos (pirmininkas A. Kubilius) posėdžio metu AB „Klaipėdos nafta“ direktorius R. Masiulis, nurodė tam, kad galėtų pasirašyti sutartį su konkurso nugalėtoju, AB „Klaipėdos nafta“, turi būti paskirta SGD terminalo projektą įgyvendinančia bendrove, dėl šios priežasties būtina skubiai priimti šiuos teisės aktus: Vyriausybės nutarimą dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimo ir įstatymą dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo.
Suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo komisija nutarė pavesti Energetikos ministerijai iki 2012 m. vasario 6 d. parengti šiuos projektus.
2012 m. vasario 15 d. Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 199 „Dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimo“, kuriuo be konkurso paskyrė privatų juridinį asmenį AB „Klaipėdos nafta“ suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrove. Nutarimas įsigaliojo 2012 m. vasario 29 d.
2012 m. kovo 2 d. AB „Klaipėdos nafta“ pasirašė 10 metų nuomos sutartį su konkurso laimėtoju Bermuduose registruota bendrove „Hoegh LNG Ltd“ dėl Suskystintų gamtinių dujų plaukiojančios saugyklos su išdujinimo įrenginiu nuomos ir aptarnavimo paslaugų. Šia sutartimi AB „Klaipėdos nafta“ įsipareigojo bendrovei „Hoegh LNG Ltd“ už 10 metų SGD plaukiojančios saugyklos su dujinimo įrenginio (FSRU) nuomą sumokėti 1 800 000 000 Lt.
Konstatuotina, kad sutartyje numatyta fiksuota SGD laivo-saugyklos nuomos kaina – 189 000 USD (480 000 Lt) už 1 dieną (viso 365 dienos per metus).
Į šią fiksuotą kainą bus įskaitomas laivo nuomos, valdymo, įgūlos nuomos ir aptarnavimo (remonto) mokestis, tačiau ši fiksuota kaina galios tik pirmus dvejus metus, po to už aptarnavimo (remonto) paslaugas AB „Klaipėdos nafta“ įsipareigojo atlyginti pagal faktiškai patirtas sąnaudas. Tikėtina, kad fiksuota SGD laivo-saugyklos nuomos kaina ateityje didės.
SGD terminalo projekto konsultantams 2011-2012 m. AB „Klaipėdos nafta“ sumokėjo daugiau nei 52 mln. Lt.
2011 m. birželio mėn. Hoegh LNG už 500 mln. USD Hyundai Heavy Industries užsakė du 170 000 m³ talpos FSRU.
Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymas, nustatantis suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimo Lietuvos Respublikos teritorijoje, jo veiklos ir eksploatavimo bendruosius principus bei reikalavimus ir sudarantis teisines, finansines ir organizacines sąlygas suskystintų gamtinių dujų terminalo projektui įgyvendinti, priimtas po to, kai Vyriausybė jau buvo paskyrusi SGD terminalo projekto įgyvendinimo bendrovę, o ši – jau sudariusi sutartį dėl plaukiojančios suskystintų gamtinių dujų saugyklos. Toks teisinis reguliavimas, kai Seimas įstatymu patvirtina jau įvykusį faktą, o sprendimas dėl projekto finansavimo modelio priimamas jau pradėjus projektą vykdyti, laikytinas ydingu.
Šaltinis: laisvaslaikrastis.lt
Keli susiję:
Energetikos ministerija paaiškino, kodėl nepavyko sumažinti SGD terminalo infrastruktūros išlaikymo kainos
„Lietuvos energijos tiekimas“: apie kitų bendrovių importuojamas SGD komentuoti negalime
Energetikos ministerija neturi informacijos, iš kokių valstybių Lietuva perka dujas
Lietuvos kova su Rusija: perkant dujas iš Rusijos kompanijos, didinama konkurencija Rusijos kompanijai
Energetikos ministerija paskelbė apie didelius išdujinimo rezultatus: pasiektos rekordinės aukštumos
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]