2025 m. sausio 7 d.

 

Kokios strategijos - tokia ir valstybė

Paskelbta: 2011-05-10 05:54 Autorius: ekspertai.eu

Vyriausybė po trejų metų pagaliau atskleidė įslaptinto tyrimo kainą, tačiau slaptumo žymos "Riboto naudojimo" panaikinti neketina. Lietuvos Didžiosios (Bendrosios) Strategijos turinys viešai veikiausiai niekada nebebus skelbiamas.Įslaptinta piramidėViltingas startas 2008 m. gegužės 23-ąją konferencijoje Vyriausybės rūmuose visuomenei buvo pristatytas ir aptartas svarbiausias, beveik 900 psl. apimties tyrimas - Lietuvos Valstybės Didžioji (Bendroji) Strategija (LD(B)S). Buvo paskelbta, kad "ši strategija taps pamatu, formuojant trumpalaikius ir ilgalaikius Lietuvos raidos procesus". Tyrimas LD(B)S buvo atliktas Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų užsakymu. Pasak tyrimo mokslinio vadovo prof. dr. Arūno Augustinaičio, "ši studija reikšminga ne tik savo apimtimi ir gilumu, bet ir sisteminiu požiūriu į Lietuvos strateginę plėtrą. Nuo ankstesnių tokio pobūdžio tyrimų šis mokslinis darbas skyrėsi tuo, kad pirmą kartą Lietuvos raidos strategija nagrinėta ne sektoriniu, bet valstybės proveržio krypčių požiūriu". Buvo skelbiama, kad "LD(B)S pateikė efektyviausią būdą, kaip Lietuvai sutelkti savo pastangas užtikrinant ilgalaikį ir visapusišką saugumą bei didinant Lietuvos galią konkuruojančiame ir kintančiame pasaulyje". Svarbiausias dalykas, kad "šio tyrimo išvados pirmiausia turėjo tapti gairėmis visiems politikams formuojant valstybės ilgalaikės raidos kryptis".

Tyrimo užsakovai ir įgyvendintojai neabejojo, kad "tiek pats tyrimas, tiek konferencija paskatins Lietuvos strateginio proveržio krypčių aptarimą šalies viešojoje erdvėje ir strateginės minties bei strateginės kultūros plėtrą". Netikėtai greitas žlugimas Po konferencijos praėjus kelioms dienoms įvyko netikėtas akibrokštas - visas tyrimas staiga tapo įslaptintu.

Su šia strategija nebegalėjo susipažinti nei politikai, nei plačioji visuomenė. "Susipažinti su „Lietuvos didžiąja (bendrąja) strategija“ šiuo metu nėra galimybės susipažinti, nes tyrimas yra įslaptintas. Jei tyrimas bus išslaptintas, su juo bus galima susipažinti. Kadangi tyrimas yra įslaptintas, tyrimo sąmata taip pat yra įslaptinta", - tąkart informavo VšĮ Strateginių studijų centro direktorius Egidijus Motieka, visuomenei panorus susipažinti su minėto tyrimo medžiagą. Dėl kokių priežasčių viskas staiga tapo slapta, tuomet nei Užsienio reikalų, nei Krašto apsaugos ministerijos nekomentavo.

Neatsakyti klausimai Iki šiol neaišku, kokios jėgos suinteresuotos, kad Lietuvos politikai niekada negalės naudotis 29-ių mokslininkų dvejų metų darbu, kuris pirmiausia buvo skirtas visiems šalies politikams? Kokie konkretūs asmenys sustabdė Lietuvos strateginio proveržio krypčių aptarimą šalies viešojoje erdvėje ir strateginės minties bei strateginės kultūros plėtrą? Kas atsakys, kodėl ši gyvybiškai svarbi strategija netapo pamatu, formuojant trumpalaikius ir ilgalaikius Lietuvos raidos procesus? Galu gale, kas privedė iki merdėjimo "analitinių diplomatijos ir saugumo klausimų tyrimų branduoliu" turėjusį tapti VšĮ "Strateginių studijų centrą", kurio net internetinis tinklapis nebeveikia?

Strategijos vardan strategijos Lietuvoje įvairių strategijų kūrimas jau turi savo istoriją. Lietuvos ilgalaikė strategija jau buvo sukurta 2002-aisiais, tačiau ji, pasak VšĮ Strateginių studijų  centro vadovo E. Motiekos, nebeatitiko realybės, todėl valstybė užsisakė dar tris. Tačiau ir šios trys neatitiko realybės ir buvo nepanaudotos. Kiek šios strategijos kainavo valstybei niekada nebuvo skelbta. 2008 gegužės mėnesį buvo garsiai pranešta, kad 29 mokslininkai sukūrė LD(B)S ir nubrėžė Lietuvos ateitį iki 2030-ųjų. Kas su šia "ateitimi" atsitiko visi jau žinome. Šiuo metu kuriama dar viena strategija "Lietuva 2030". "Vyriausybė sukvietė įvairių sričių ekspertus, mokslininkus, verslo, ekonomikos, politinių procesų analitikus į Valstybės pažangos tarybą, kuri padeda sutelkti šalies visuomenę pažangos vizijos "Lietuva 2030" kūrybai, įvardinti aiškius ir ilgalaikius Lietuvos raidos prioritetus", - skelbiama lrv.lt tinklapyje. Tačiau jokių garantijų, kad ar ir ši strategija netaps slapta ir visas darbas dėl vienokių ar kitokių priežasčių kaip visada nueis nueis perniek. Todėl po kelių metų, po naujų Seimo rinkimų gali tekti pradėti kurti dar skambesnę už LD(B)S, pvz. ultra naujos Lietuvos strategiją 3000.

Taigi, per daugelį metų tiek prikurta labai daug įvairių "globalių" ir "unikalių" strategijų. Nežiūrint į tai, visos vyriausybės kapstosi kaip katinai įmesti į vandenį: be stiliaus, be technikos ir... be strategijos. Todėl nereikia stebėtis, kad per visų šių strategijų rašymo ir kūrimo periodą Lietuvą paliko beveik milijonas gyventojų. P.S. Su tokiais pačiais devyniais klausimais dėl Lietuvos Didžiosios (Bendrosios) Strategijos EKSPERTAI.EU kreipėsi į Vyriausybę du kartus - 2010 ir 2011 metais. Susipažinti su visais šiais Vyriausybės atsakymais į tuos pačius klausimus galite ČIA.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras