2024 m. gruodžio 22 d.

 

Kolegijos pirmakursių raštingumas: gal lietuvių kalbai nereikalingos nosinės raidės?

8
Paskelbta: 2013-02-25 15:04 Autorius: Aušra Rimkutė / Alkas.lt
Nuotr. iš coffeeaddict.org
Nuotr. iš coffeeaddict.org

Ugdyti gimtąją kalbą ir ją puoselėti – kiekvienos aukštosios mokyklos priedermė, būtent todėl kiekvienais metais Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto pirmo kurso studentai rašo lietuvių kalbos diktantą. Šiais metais pasitikrinti savo gimtosios kalbos raštingumo susirinko 38 nuolatinių ir ištęstinių studijų pirmakursiai, studijuojantys muzikos, dailės ir technologijų, šokių pedagogiką, socialinį darbą ir kultūrinės veiklos vadybą. Diktanto rašymas nėra tik konkursas, po kurio paskelbiamas raštingiausias Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto pirmo kurso studentas, tai renginys, kuriuo siekiama ugdyti taisyklingo rašymo įgūdžius ir priminti gimtosios kalbos grožį, vertę, reikšmę ir puoselėjimo svarbą. Todėl ir tekstai buvo parinkti apie gimtąjį kraštą, tėviškę. Jie parengti pagal Antano Biliūno ir Jono Biliūno apsakymus, nesudėtingi.

Šio straipsnio tikslas – apžvelgti kolegijos pirmo kurso studentų diktantų rašybos ir skyrybos klaidas, pasvarstyti apie galimas jų priežastis. Svarstyti būtina, nes nė vienas pirmakursis neparašė diktanto be klaidų: geriausiai parašiusios studentės diktante – dvi skyrybos klaidos, prasčiausiame darbe – 50 rašybos, skyrybos ir kitokių klaidų. Skaičiai pribloškia. Deja, tikrovė nėra džiuginanti: į universitetą ar kitą aukštąją mokyklą įstoja jaunuolių, nemokančių, neišmokusių, o gal ir nesimokiusių taisyklingos kalbos. Todėl dėstant kalbos kultūrą ar specialybės kalbą kyla daug sunkumų: juk reikia dirbti su studentais, nemokančiais rašybos ir skyrybos, o tam atskirai skirti valandų tarsi ir neįmanoma, to mokyti tarsi jau neišeina, nors akivaizdu, kad reikia ir būtina.

Diktantą rašiusius pirmakursius galima suskirstyti pagal amžių, tiksliau – laiką, kai baigė vidurinę mokyklą ir laikė brandos egzaminus. 19 diktantą rašiusių pirmakursių (lygiai pusė) mokyklą baigė 2012 m., 15 iš jų laikė valstybinį lietuvių kalbos egzaminą. 2006–2011 m. vidurinę mokyklą baigė 6 studentai, 3 iš jų laikė valstybinį egzaminą. Diktantą rašė ir 7 studentai, vidurinę mokyklą baigę 2000–2005 m. ir laikę mokyklinį lietuvių kalbos egzaminą. Kiek daugiau nei šeštadalis studentų mokyklą baigė prieš daugiau nei 12 metų.

Palyginus 2012 ar 2011 m. vidurinę mokyklą baigusių asmenų diktantus su tų, kurie vidurinę mokyklą baigė prieš daugiau nei 12 metų, matyti didžiulis skirtumas: pirmieji, rašydami diktantą, vidutiniškai darė po 22 klaidas, antrieji – po 9. Taigi raštingumas pablogėjo beveik 2,5 karto! Vidurkių skirtumas, matyt, būtų dar didesnis, jeigu ne viena 2011 m. bendrojo lavinimo mokyklą baigusi studentė, kuri padarė vos dvi skyrybos klaidas. Verta paminėti, kad vyresni studentai, rašydami diktantą, beveik nedarė rašybos klaidų (vos 1–3), sunkiau jiems sekėsi skyryba.

Rašybos klaidos

Peržiūrėjus diktantus, galvoje ima suktis mintis, kad ne vieną pirmo kurso studentą reikėtų grąžinti į mokyklos suolą, kur jis galėtų ne tik pakartoti, bet ir įgyti raštingumo pagrindus. Didžiausią nerimą kelia nosinių raidžių nerašymas arba rašymas ten, kur jų nė negali būti, pavyzdžiui, bendratyje. Skaitydamas iš pradžių manai, kad galbūt tai apsirikimas – visi juk esame žmonės ir klystame, tačiau, kai tokią klaidą randi trečią, ketvirtą… dvidešimtą, supranti, kad čia visai ne apsirikimas, o tiesiog rašybos nemokėjimas. Aptarkime rašybos klaidas.

Klystama rašant linksniuojamųjų žodžių galūnėse e (ę) ir (i)a: neramę (=neramią) savo širdį; gyvenimo keles (=kelias); vaiskę (=vaiskią) rudens popietę, asmenuojamųjų žodžių galūnes: oše (=ošia) medžiai; pasiveje (=pasiveja) greitasparnis tėviškės ilgiasio (=ilgesio) paukštis; su tomis vietomis, kuriose gimėme ir augomia (=augome). Prieveiksmių gale rašoma -ei, o ne -iai: atsargei (=atsargiai), romei (=romiai), vienaskaitos vietininko galūnėje -ia: visos žemės kampelyjia (=kampelyje); oria (=ore); kuriamia (=kuriame) visos žemės kampelyje. Kai kuriems studentams vertėtų pakartoti, ką reikėtų rašyti po j: mirguliavo jevais / jievais (=javais) apsupti laukai, įsidėmėti priesagos -elis rašybą: vėjalis (=vėjelis).

Nosinės vienaskaitos galininke ir daugiskaitos kilmininke nerašė daugelis 2012 m. mokyklą baigusių studentų: į tėviške (=į tėviškę); į savo senają tėviške (=senąją tėviškę); viena vaiskia rudens popiete (=vieną vaiskią rudens popietę); viena (=vieną) šventadienį; viena šventadieni (=vieną šventadienį); viena laša (=vieną lašą); atvažiavęs vasara į savo tėviške (=vasarą į savo tėviškę); su kuria vieta žmogu (=žmogų) sieja [...] prisiminimai; neramia (=neramią) savo širdį; nė paukščiu (=paukščių) giedojimo; kurio dulkiu (=dulkių), kaip didžiausios šventenybės, [...] nusilenkia paliesti; piemenu (=piemenų) rageliai.

Daugeliui sunkiai sekėsi rašyti veikiamosios rūšies būtojo laiko vyriškosios giminės dalyviùs: atvažiaves (=atvažiavęs); apsvaiges (=apsvaigęs) miškas, taip pat veiksmažodžių tariamosios nuosakos trečiąjį asmenį: kad ir kur žmogus būtu (=būtų), kad ir kur gyventu (=gyventų); paklaustu (=paklaustų). Kad nosinės reikia asmeninio įvardžio vienaskaitos kilmininke manes (=manęs), taip pat įvardžiuotinio būdvardžio vienaskaitos galininko dviejuose paskutiniuose skiemenyse: į senaja (=senąją) teviske (=tėviškę); į senają (=senąją), taip pat pamiršo didžioji dauguma pirmakursių. Matyt, neišmokta mokykloje, kad žodžių sugražindamas (=sugrąžindamas) ir žasys (=žąsys) šaknyse reikia rašyti nosines raides.

Kai kur persistengiama – nosinės rašomos bendratyje ar esamojo laiko trečiame asmenyje: žydį (=žydi) gėlės; nusilenkią (=nusilenkia) paliestį (=paliesti); bijodamas išlietį (=išlieti), taip pat žodžių šaknyse (net nekirčiuotose): grąžiausi (=gražiausi) atsiminimai; grąžiausias (=gražiausias) pavasaris; grąžu (=gražu); po įlgų (=ilgų) klajojimų; nerąmią (=neramią) savo širdį. Beje, nosines bet kur kabino prieš pusmetį mokyklas baigę kolegijos studentai.

Sunku paaiškinti šių žodžių rašybą: čiulpa (=čiulba), balciausias (=balčiausias) sniegas, juk priebalsiai b ir č aiškiai girdimi. Nesunku buvo nustatyti, ką rašyti šiuose žodžiuose: nusmelgdamas (=nusmelkdamas), rūščiausios (=rūsčiausios) širdies žmonės, pauksčiai (=paukščiai), pauksčių (=paukščių), Šventosios pakrasčiuose (=pakraščiuose), reikėjo tik paieškoti giminiškų žodžių.

Matyt, atidžiai neklausoma ir negirdima, kur rašyti ilgą balsį, kur trumpą: kliksmu (=klyksmu), tėvyškėje (=tėviškėje), tėvyškę (=tėviškę), tėvyškės (=tėviškės), rusčiausios (=rūsčiausios), tvyskėjo (=tviskėjo), neskūbėdamas (=neskubėdamas), ukauja (=ūkauja), pūriausias (=puriausias); kur mes gimeme (=gimėme); rūduo (=ruduo), kvepavimas (=kvėpavimas); debėsėlio (=debesėlio).

Daugiau nei pusė studentų pamiršo, kad upėvardis rašytinas iš didžiosios raidės: šventosios (=Šventosios) pakrantėje.

Iš pateiktų pavyzdžių matyti, kad dauguma 2012 ar 2011 m. mokyklą baigusiųjų galininko ar kilmininko galūnėse nerašo nosinių arba kabina jas ten, kur niekada nebūna. Galima tik svarstyti, dėl ko raštingumas taip suprastėjo. Galbūt čia įtakos turi ne tik naujosios technologijos, bet ir daugelis kitų dalykų – menkas bendras išprusimas, nedidelis apsiskaitymas, nesidomėjimas kultūra, neigiamas santykis su raštu ar knyga? Kai vienam studentui tenka 8 rašybos klaidos, tai nėra normalu…

Sintaksės pradžiamokslis

Daugeliui pirmo kurso studentų reikėtų pakartoti sintaksės pradžiamokslį – vidutiniškai kiekvienas studentas darė po 10 skyrybos klaidų. Palyginus jaunesnių ir vyresnių studentų diktantus matyti, kad vyresnieji skyrybos subtilybes išmano geriau.

Sunkiausiai studentams sekasi skirti sudėtinių sakinių šalutinius dėmenis, pvz.: Jeigu manęs kas paklaustų (,) su kuria vieta žmogų sieja gražiausi ir geriausi jo atsiminimai, aš ir vėl atsakyčiau: Su Tėviške, su tomis vietomis (,) kur mes gimėme ir augome, iš kurių prasidėjo mūsų gyvenimo kelias; Ėjau neskubėdamas, tarytum atsargiai nešdamas neramią savo širdį ir bijodamas išlieti iš jos nors bent vieną lašą to graudaus Tėviškės ilgesio (,) kurio ji buvo sklidina; Tik tik pūtė vėjelis, bet toks lengvas ir malonus, kad rodėsi (,) jog tai yra apsnūdusios prigimties kvėpavimas (,) nuo kurio pats oras drebėjo, tviskėjo.

Beveik pusė studentų kableliu atskyrė veiksnį nuo tarinio: Kad ir kur tik žmogus būtų, kad ir kur gyventų, kad ir kur keliautų – visur jį pasiveja greitasparnis Tėviškės ilgesio paukštis, vaikystės dienų klyksmu nusmelkdamas širdį ir nors mintimis sugrąžindamas į tą žemės kampelį, kurio dulkių, kaip didžiausios šventenybės, po ilgų klajojimų nusilenkia paliesti sukepusiomis lūpomis, (nereikia kablelio) net rūsčiausios širdies žmonės.

Trečdalis studentų kableliu atskyrė papildinį nuo tarinio: Atvažiavęs vasarą į savo tėviškę, išėjau vieną šventadienį, su broliu, (nereikia kablelių) aplankyti javų.

Čia paminėtos tik dažniausios skyrybos klaidos, neminimi sakiniai, kurių nemokėjo skirti vos vienas kitas studentas.

Šiek tiek apie atsainų klausymąsi

Skaitant diktantus matyti, kad klausomasi neatidžiai, pavyzdžiui, vietoj vienaskaitos parašoma daugiskaita: apsvaigęs miškai (=miškas), vietoj taip – tai, vietoj raudojo – raudoji, virguliavo (=mirguliavo), kaip didžiausios šventinybės (=šventenybės) ir kt. Galima svarstyti, kodėl tokių klaidų yra. Gal kaltas beprotiškas tempas, kai nebėra laiko susikaupti, pabendrauti, paskaityti, kai sunku mintis dėstyti nuosekliai, nesiseka sutelkti dėmesio?..

Apibendrinamosios pastabos

Prieš rašant šį straipsnelį buvo abejota, ar jo reikia, gal neverta minėti studentų klaidų, juk jų daro visi. Tačiau nuspręsta pasidalyti problemomis, su kuriomis, matyt, susiduria daugelis kalbos kultūros ir specialybės kalbos dėstytojų. Turbūt ne vienam kyla du kláusimai – ką daryti ir kas kaltas? Švietimo sistema, mokykla, mokytojas ar pats mokinys (dabar jau studentas)? Turbūt galėtume kaltinti ir informacines technologijas – kompiuterius, mobiliuosius telefonus, internetą, sukuriančias tarsi dirbtinę, virtualią tikrovę, kurioje atsiranda iliuzija, kad ir tikrame pasaulyje galima bendrauti panašiai kaip ir virtualiame. Gal dalis studentų nosinių neberašo, nes jų neberašo rašydami žinutes mobiliaisiais telefonais ar bendraudami internete? Jaunimui raštingumas nebeaktualus, nes yra kompiuteris, kuris, pasak jų, gali ištaisyti klaidas. Nenorminė rašyba ir skyryba internete tarsi tampa norma. Pernelyg stengtis nereikia ir rašant trumpąsias žinutes.

Prastėja ne tik Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto studentų raštingumas. Ši problema aktuali visoje dabartinėje visuomenėje. Išeitis, jei ji apskritai yra, – tik viena: būtina tobulinti lietuvių kalbos dėstymą mokykloje atsižvelgiant į besikeičiančią situaciją, ugdyti kalbinę ir kultūrinę mokinių savimonę, skatinti juos skaityti, o aukštosiose mokyklose diegti modernius kalbos normų sklaidos būdus.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pranešimas

www.alkas.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
8. Juliui Purui
(2013-03-06 19:03:03)
(78.57.154.95) Parašė:

Didžiuotis, kad esi beraštis- žema. Tai tas pats- kas keiktis viešoje vietoje, riaugėti prie stalo ar gadinti orą viešoje vietoje. Gaila, kad Laisvė ir Demokratija atiteko neišsivysčiusiems ir to nevertinantiems žmonėms. Laisvė yra geras dalykas, bet tik protingiems ir ją vertinantiems. Blogai, kad dauguma to nesupranta ar supranta vienpusiškai- kaip elgesio ir dorovės normų nesilaikymą. Todėl ir puikiai jaučiasi tokie chamai, niekindami savo tautą, gimtąją kalbą ir kultūrą.



7. Jolita J>R>R
(2013-02-26 13:33:36)
(212.117.21.171) Parašė:

Ačiū xxx komentatoriui už pastabą, kažkodėl buvau įsitikinus, kad rašosi su nosine. Dabar pati įmečiau į word programą, bet klaidos man nerodo, o duktė taip pat sakė, kad rašosi be nosinės...



6. Mix
(2013-02-26 11:50:47)
(78.56.187.188) Parašė:

Beraščiai. Įdomus personažas Julius Puras - beraštis. Ir dar tuo didžiuojasi!



5. xxx
(2013-02-26 11:10:35)
(5.20.192.31) Parašė:

PRIEŽASTIS, o ne priežĄstis..



4. Jolita J>R>R
(2013-02-26 00:50:58)
(212.117.21.171) Parašė:

Esu vyresnės kartos atstovė. Vidurinę bendrojo lavinimo mokyklą baigiau 1986 metais (paskutinius 2 metus vakarinėje), po to vienerius metus studijavau medicinos mokykloje. Visus tuos metus daug skaičiau - klasikinę, mokslinės fantastikos, nuotykių literatūrą (kas tuo metu buvo prieinama eiliniam skaitytojui) ir t.t. Labai daug rašėme/konspektavome, juk tuo laiku nebuvo kompiuterių ir namų užduočių negalėjom padaryti greituoju būdu kopy/paste...2009 metais baigiau Kauno kolegiją, o 2012 M. Romerio universitetą. Matau ne vieną priežąstį, dėl ko taip suprastėjo vyresniųjų klasių mokinių ir studentų raštingumas: viena iš jų - mažai rašo mokyklose; dabartiniu metu mokiniams labai "palengvina" vadinamieji pratybų sąsiuviniai. Rašyti beveik nieko nereikia, tik "įstatyti" reikiamą raidę, skaičių, ženklą ir t.t. Tai visiškai neskatina mokinio rašybos, gramatikos taisyklių paisymo įpročių, kūrybiškumo taip pat. Nes vėlgi, "palengvinimui" pildomi testai vietoj to, kad būtų rašomi rašinėliai laisvom temom, diktantai ir t.t. Antra priežąstis ta, kad atsiradus mobiliesiems telefonams ir kompiuteriams nebuvo ir nėra privaloma rašybai vartoti lietuvių kalbos abėcėlę. Trečia priežąstis - dabartinė karta mažai skaito arba visai neskaito grožinės literatūros, kas taip pat neskatina kalbos kultūros. Dar viena iš priežąsčių (mano manymu), atsakomybės stoka. Studijuojant kolegijoje pastebėjau, kad jaunesnės kolegės visai nesijaudina dėl daromų gramatikos klaidų, o vyresniosios kartos kolegės gautas užduotis tikslinasi ne vieną ir ne du kartus (lietuvių kalbos rašybos- kirčiavimo, gramatikos, skyrybos užduotis konsultuodavomės kas kaip išmanė, pas buvusius mokytojus, korektorius, redaktorius ir t.t). Mūsų vyresnioji karta jautėm atsakomybę prieš save, dėstytojus, kolegas. Nei viena nenorėjom pasijausti beraštėm dėl to, kad bendrojo lavinimo mokyklas buvom baigusios vidutiniškai prieš 30 metų....Beje aš taip pat esu šiek tiek "susipykus" su skyryba ir man dėl to, labai gėda (turbūt kai to mokė, per langą drugelius skaičiavau :-) :-( ......



3. Kostas
(2013-02-25 20:22:11)
(78.62.143.3) Parašė:

Štai kur prasideda lietuviškojo (ne)raštingumo pradmenys, ogi šveplame komentarų internete rašyme. Pripratimas yra antras prigimimas. Jei jau priprantama rašyti šveplai internete, tai jau garantuotai labai sunkiai seksis parašyti teisingai kokį nors oficialų raštą. Šiaip aš esu jau garbaus amžiaus žmogelis ir mane stebina kai kurių svarbių valdžios žmonių, seimūnų atsainus požiūris į savo kalbą. Daugumas jų, netgi pagyvenusių tarpe, Facebookuose, bloguose, skypuose rašoma be lietuviškų raidžių. Negi taip jau sunku EN pakeisti į LT. Suprantu tuos laikus, kuomet 1992-1996 metais buvo DOS, Windows 3 ar Windows 95 operacinės sistemos, bet ir tai turėdavome priemonių rašyti lietuviškomis raidėmis.



2. Liubartas>Viltei
(2013-02-25 17:47:38)
(78.60.28.201) Parašė:

Gerbiamoji, kodėl Jūs nega;lite naudotis lietuvišku šriftu. Ar sunku jį atsisiųsti iš VLKK.lt?



1. vilte
(2013-02-25 15:35:39)
(85.255.48.4) Parašė:

uzenka pasiskaityti komentarus ir darosi geda del tautieciu nerastingumo . Is tikruju as pati jauciu diskomforta , nes negaliu naudotis lietuvisku alfabetu .



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras