2024 m. rugpjūčio 15 d.

 

Kompiuteriu atkuriamos mirusiosios kalbos

1
Paskelbta: 2013-02-13 17:36 Autorius: Arūnas Rasakevičius / Alkas.lt
Egiptiečių rašmenys. Nuotr. iš alkas.lt
Egiptiečių rašmenys. Nuotr. iš alkas.lt

Pasaulio lingvistai gavo rimtą pagalbininką atkuriant mirusias kalbas. Mokslininkai sukūrė kompiuterinę programą, kuri geba atkurti struktūras prokalbių, iš kurių susiformavo šiuolaikinės kalbos.

Bandymų metu mokslininkų grupei pavyko atkurti ankstyvąją Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono kalbą. Tam buvo pasitelktos 637 šiuo metu gyvuojančios šiuolaikinės to regiono kalbos, rašoma straipsnyje, kurį skelbia „Proceedings of the National Academy of Science“ žurnalas.

Šiuo metu naudojamas istorinis lyginamasis metodas yra labai sudėtingas ir ilgas procesas.

Denas Kleinas (Dan Klein), Kalifornijos universiteto profesorius, sako, kad kompiuteris gali būti labai naudingas kalbininkų pagalbininkas, nes žmonės, dirbantys šioje srityje, sugaišta labai daug laiko, mat reikia išanalizuoti daugybę kalbų, kuriose tūkstančiai žodžių. Mokslininkas sako, kad tokiai analizei prireiktų šimtų metų.

Per tūkstančius metų bet kuri prokalbė pasikeitė iš esmės – iš jos kilo daugybė šiuolaikinių kalbų.

Profesorius D. Kleinas sako, kad tokie fonetiniai pakitimai beveik visada yra dėsningi, todėl nesunku atkurti ankstesnę kalba, iš kurios ir kilo daugybė kalbų.

Mokslininkai pademonstravo, kaip iš 124 tūkst. žodžių, kuriuos vartoja Taivano, Indonezijos, Filipinų, Malaizijo, Brunėjaus, Rytų Timoro, Okeanijos ir Madagaskaro gyventojai, kompiuterine programa atkūrė prokalbės struktūrą, kuria kalbėjo, kaip manoma, prieš 7 tūkst. metų.

Paaiškėjo, kad kompiuteris negali visiškai pakeisti žmogaus.

Palyginus kompiuterio ir kalbininkų analizės rezultatus, paaiškėjo, kad kompiuteriui 85 proc. atvejų pavyko pasiekti tapatų rezultatą.

Dar sistema negali susidoroti su kai kuriais morfologiniais kalbų pakitimais. Pavyzdžiui, pasikartojantys anglų kalbos žodžiai „cat-kitty-cat“.

Mokslininkai taip pat dar negali atsakyti į klausimą, ar pavyks nustatyti pačią seniausią prokalbę, iš kurios atsirado visos kitos šiuolaikinės kalbos.

www.alkas.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Straipsnis
(2013-02-13 23:54:35)
(84.15.117.200) Parašė:

Štai esminis straipsnis-atradimas: http://www.pnas.org/content/early/2013/02/05/1204678110.full.pdf.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras