„Šiaulių autobusų stoties išvykimo tvarkaraščiai”, ieškodama draugei tinkamos transporto priemonės sostinėn nuvažiuoti, perskaičiau Saulės miesto municipalinio vežėjo – UAB „Busturas” – internetiniame puslapyje. Abi susimąstėme, ar ji spės iki stoties nulėkti, šiai dar neišvykus pagal vieną iš tvarkaraščių? Rašau laiškelį vienam protingam galvočiui, ilgus metus žurnalisto duoną krimtusiam, ir klausiu, kuo ydinga ši reklama. Labai solidus žmogus man labai rimtai atrašo, kad Šiaulių senoji autobusų stotis „išvyko” dar prie mero Vytauto Juškaus, kai buvo nugriauta, o virš Lietuvos pakibus pilnačiai, gali ir nuomojamoji „išskristi”... Tik pilnatis, anot vienos rimtos moters, čia ne prie ko: savivaldybės UAB „Busturas” taip į skolas įklimpusi, kad nė „Bobutės paskola” nebeišgelbės. Šiaulių savivaldybė irgi prasiskolinusi, todėl ėmė savo vežėjo skolas nuosavam bankeliui perdavinėti. Palūkanas, žinoma, besikapanojantis „Busturas” privalo mokėti, todėl reikia miestą valdantiems socdemams, darbistams ir tvarkistams naują gelbėjimosi ratą municipalinei įmonei pripūsti...
Manau, valdžios vyrai ir moterys Šiauliuose nuaudė viziją, kaip privatizuoti „Busturą“: sukurpė maršrutinių mikroautobusų išgujimo iš miesto tvarkaraštį. Kaip tarė, taip padarė. Pasamdė Kauno technologijos universiteto Transporto inžinerijos katedros mokslininkus, o šie parengė Šiaulių viešojo transporto sistemos geresnio organizavimo studiją, kurią visiems „suinteresuotiems” pristatė docentas daktaras Martynas Starevičius.
Taigi, pradiniame „Busturo” prichvatizavimo etape jį būtina „gelbėti”, vadovaujantis ES reglamentu, pagal kurį privatūs keleivių vežėjai neva negali konkuruoti su municipaliniu, t. y. negali sutapti daugiau nei 20 proc. autobusų ir „mikriukų“ maršrutų. Studijos pristatinėtojo žodžiais tariant, ES valstybėse tik Lietuvoje, Lenkijoje ir Bulgarijoje maršrutiniai taksi konkuruoja su miestų autobusais. Apie kitose ES šalyje esančius alternatyvius vežėjus – troleibusus, tramvajus, metro, elektrinius traukinius – transporto asas iš Kauno neužsiminė. Nepriminė M. Starevičius, kad ES direktyvos šalims narėms nėra privalomos.
Kitas argumentas: konkuruodami su autobusais „mikriukai“ sukelia mieste avarinių situacijų. Tačiau statistika, kiek avarijų Šiauliuose sukėlė privatūs vežėjai, pateikta nebuvo.
Beje, studijos, lemsiančios transporto sistemos chaosą, pristatyme uoliai dalyvavo jos užsakovai: miesto administracijos darbuotojai, trys Tarybos nariai su meru J. Sartausku priešakyje, UAB „Busturas“ viršūnėlės, pirmą kartą apie tokio dokumento buvimą išgirdę penkių maršrutinių mikroautobusų firmų savininkai, du miesto Garbės piliečiai ir net KETURI keleiviai.
Dar prieš studijos aptarimą Šiaulių savivaldybė privatiems vežėjams pranešė, kad keleivių vežimo sutartys su jais nebebus pratęstos, o keleiviai tik po žiniasklaidos pranešimų ima suprasti, kas jų laukia. Naujai iškeptas administracijos direktorius Gedeminas Vyšniauskas tik dairosi naujame, jam neįprastame darbe, tačiau jau išleido gana rizikingą įsakymą, kuriuo nuo 2014 m. vasario 1 d. naikina „mikriukų” maršrutus. Taigi, viduržiemį, per pačius speigus, keleiviai stotelėse veltui dairysis atvažiuojančio šilto ir jaukaus autobusiuko?
O ką geresnio keleiviams žada garsioji Kauno mokslininkų studija? – tokį klausimą uždaviau docentui daktarui M. Starevičiui. Stojo nejauki tyla. Studijoje nėra nė eilutės apie žmogų, jo įpročius patogiai nukeliauti iš taško A į tašką B. Ir svarbiausia – nieko apie stabilią kelionės kainą. Dar gražiau: į kitą klausimą – Kas atsakys, jei studija Šiauliams netiks, o mokslininkų skaičiavimai nepasitvirtins? – garbusis svečias atsakė keistu pasivaipymu.
Žinoma, kas galvos apie paprastą žmogų ir klaus, kaip, beje, yra įprasta ES valstybėse, bendruomenės nuomonės, jei socialdemokratas meras Justinas Sartauskas vieną maldelę moka: „Yra 31 Tarybos narys. Jūs juos išrinkote ir jiems patikėjote miesto valdymą”. Išvertus į bendrinę politikų kalbą, tai reikštų: rinkimų kampanija dar neprasidėjo: nei jūsų, nei jūsų nuomonės mums nereikia. Apie paramą privačiam verslui, darbo vietų kūrimą irgi tik partijų programose rašoma. Politikų teorija dažnai vaikšto skyrium nuo praktikos – išgujus iš miesto maršrutinius mikroautobusus, Darbo biržos gretas papildys apie 200 vargo klientų... O kas padengs privačių vežėjų firmų investicijas – tai „pačių skęstančiųjų reikalas“. Atsiprašau, skandinamųjų, nes, anot bendrovės „Jūsų taksi“ vadovės Jolitos Dūdienės, „savivaldybė yra parengusi privatiems vežėjams subankrotinimo scenarijų”.
O koks „Busturo” likimas? Dar vienas naujas Šiaulių savivaldybės kadras, municipalinio vežėjo vadovas Tomas Bielinskas užsakomajame straipsnyje „Nauja miesto viešojo transporto tvarka bus patenkinti visi” trykšta optimizmu. Gera pirkti studijas, pritaikytas Lietuvos didiesiems miestams, ar reklamą bankrutuojančiai įmonei už mokesčių mokėtojų pinigus, nes ATSAKYTI už nesėkmes teks... patiems mokesčių mokėtojams. Ponas T. Bielinskas, anot konservatorių vadovo, savivaldybės infrastruktūros vyriausiojo specialisto Tomo Petreiko, bei „Busturas“ (ne savivaldybė) skelbs konkursą kauniečių studijoje įvardintiems privežamiesiems maršrutams.
Su kuo tai valgoma, užsakomajame straipsnyje paaiškina municipalinio vežėjo vadovas: „Šiauliai per pastaruosius 10 metų labai plėtėsi į priemiesčius, nemaža miesto dalis dabar gyvena nuosavuose namuose netoli miesto. Deja, ten jokio viešojo susisiekimo nėra. (...) Tokiems maršrutams labai tinka mikroautobusai, nes didieji siaurose gatvelėse tiesiog netilptų, be to, ir ekonomiškai neapsimokėtų. (...) „Mikriukai“ pagal naują planą galėtų atvežti iki tos vietos, kur jau kursuoja didieji „Busturo“ autobusai. Tokia mieto viešojo transporto vizija keleiviams nebūtų brangesnė. Už tą pačią kainą persėsdamas keleivis galėtų iš priemiesčio pasiekti savo tikslą mieste.”
Supratote? Miestas su priemiestinių ar tarpmiestinių vežėjų savininkais dar nesusitarė, o jau veža, ir dar dykai. Minėtos studijos aptarime diskutuota, kad reformavus keleivių vežimo sistemą, „Busturas“ bilietų kainos nedidins. Bet kas tuomet už nuvažiuotus kilometrus mokės mažųjų autobusėlių savininkams? UAB „Busturas“ ir jo savininkė Šiaulių savivaldybė prasiskolinę, o apie „privežiotojus“ iki didžiųjų autobusų trasų kliedima... Komunizmas Šiauliuose, ne kitaip, ne veltui socdemai su Seimo nariu Edvardu Žakariu priešakyje tokių reformų griebėsi. Bet gal jie tik nebylūs statistai? Saulės miesto valdančiojoje koalicijoje daug verslo atstovų iš Darbo ar TT partijų. Vien Vidmanto Japerto verslus žavesys KĄ REIŠKIA !
Pasvarstykime. Kitąmet, vasario pirmąją, nebelieka „mikriukų“. Keleiviai šąla stotelėse, duoda užsidirbti taksistams (šie turi būti atsargūs... Ką gali žinoti, gal ir jie ant „Busturo“ biznio aukuro bus paaukoti), rašo skundus, protestuoja, piketuoja ir t. t. ir pan. Gražuolis municipalinio vežėjo Tomas „išmeta į rinką“ daugiau didelių autobusų, jei ras vairuotojų bei lėšų kurui. Padidėja veiklos sąnaudos, auga skolos ir... „Busturas” privatizuojamas.
Šiaulių savivaldybės istorijoje tokių svarstymų būta, tad pats METAS pasukti smegenis. Užduotis KELEIVIAMS: kiek kainuos bilietas privačiame autobuse po priverstinio persėdimo iš privežamojo „mikriuko“? KETURIS ar PENKIS litus? Mokėsite tiek, kiek prašys monopolininkas. Spėliokite, nes valdžia skelbia reformas, bet neturi – ar slepia nuo rinkėjų – ekonominius apskaičiavimus. Keleiviai guodžiami užpirktiniu melu. „Svarbu pabrėžti, kad Šiaulių miesto transporto optimizavimo planas nėra kopija, jis atliktas išanalizavus mūsų miesto keleivių lūkesčius“, – praneša T. Bielinskas.
Supratę, kad griaunami per dešimtmečius susiformavę važiavimo įpročiai, savo godų sukilo ginti Šiaulių miesto žmonės. Keleiviai renka parašus gatvėse, kiemuose, gyvenamuosiuose namuose ir kitur. Jie reikalauja nenaikinti mikroautobusų maršrutų, nes suvokia: kol „Busturo” autobusai turi mažuosius konkurentus, visagalė rinka reguliuoja kainas ir sulaiko važiavimo viešuoju transportu bilietų branginimą.
P. S.
AKCIJOS, KURIA REIKALAUJAMA IŠSAUGOTI ESAMUS MIKROAUTOBUSŲ MARŠRUTUS, KOORDINAVIMO BŪSTINĖS TELEFONAI: 864022452, 862431674