Prezidentė Dalia Grybauskaitė Konstitucijos dienos proga padovanojo piliečiams išskirtinę dovaną: prezidentūroje surengtą diskusiją, kurioje būrys rinktinių (t. y. atrinktų) teisininkų, politikų, politologų, politikos apžvalgininkų bei žurnalistų pasidalino mintimis apie tai, „kaip sekasi kurti atvirą, pilietinę ir teisinę valstybę”.
Prezidentūra paragino visas šalies mokyklas ir universitetus klausytis ir panaudoti pilietiškumo pamokai diskusiją, kuri buvo transliuojama internetu ir per LRT televizijos kanalą, todėl nebus per drąsu pasakyti, kad šioje intelektualinėje puotoje buvo nubrėžtos kai kurios esminės Lietuvos demokratijos gairės.
Vienu svarbiausių leitmotyvų tapo mintis, kad sovietmečio sužalota, primityvi ir intelektualiai nuo elito atsilikusi tauta nėra subrendusi demokratijai ir kelia grėsmę valstybei, todėl nereikia leisti šiai abejotinų protinių gebėjimų bendruomenei pasinaudoti Konstitucijoje numatyta teise inicijuoti referendumą, sumažinant tam būtinų parašų skaičių.
„Reikia pasakyti, kad didelė dalis žmonių nėra susipažinę su Konstitucija, taip pat ir tų žmonių, kurie yra balsavę už ją. Kadaise, prieš kelerius metus, žurnalas „Veidas” atliko apklausą ir paradoksalu, bet 70 proc. apklaustų žmonių sakė, kad jie nėra skaitę Konstitucijos. O kartu 70 proc. atsakė, kad jie norėtų, kad Konstitucija būtų keičiama”, – priminė prof. Egidijus Kūris.
Mintį pratęsė politologas Vladimiras Laučius, paaiškinęs, kad norą keisti Konstituciją piliečiams įkvepia tos pačios priežastys, dėl kurių perkama nauja dantų pasta:
„Kodėl šiandien tiek žmonių nori keisti Konstituciją? Ko gero, matyčiau vieną galimų priežasčių, tai tam tikrą vartotojiško mąstymo įtaką. Nes dažnai girdime, kad tai, kas nauja, būtinai yra gerai, tai, kas atnaujinta, būtinai yra geriau. Ir nors tas dalykas – ar tai būtų naujas dizainas, nauja navigacija, nauja programa – nebūtinai yra geresnė, patogesnė, gražesnė, bet, kadangi jau atnaujinta, vadinasi, savaime suprantama, kad ir geriau. Ir pagal šitą logiką daugybė žmonių įsivaizduoja, kad ir Konstituciją, kaip ir dantų pastą, reikia nuolat atnaujinti, kad ji būtų patrauklesnė”, – teigė V. Laučius.
Tokio primityvumo akivaizdoje, anot politologo, būtų didžiulė klaida leisti Lietuvos piliečiams spręsti valstybės valdymo klausimus:
„Jei mes patenkinsime visas tas iniciatyvas, kurios nesibaigia jau daugybę metų – dėl referendumų, dėl parašų skaičiaus mažinimo – mes taip pasakom, kad kiekvienas rinkėjas yra politikas, kuris sprendžia, ką daryti ir kaip daryti, nepaisant to, ar jis išmano tą sritį, dėl kurios sprendžia, ar ne. Ir aš tame matau tam tikrą pavojų, nes gali atsitikti kažkas panašaus į laidą „Klausimėlis”, kai žmogus, net ir neišmanydamas, apie ką jis atsakinėja, vis tiek atsakinėja, turi savo nuomonę ir pasako daugybę juokingų dalykų. Kalbant apie valstybės valdymą, tokie atsakymai būtų jau nebejuokingi”.
Ekspertai.eu įspėja: tik labai primityviems piliečiams gali kilti įtarimas, kad čia V. Laučius siūlo panaikinti Konstitucijos 9 straipsnio nuostatą, kuri skelbia, kad Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.
Dar drąsesne užuomina pasidalino žurnalo „Veidas” leidėjas advokatas Algimantas Šindeikis: gali būti, kad Lietuvos piliečiai nėra subrendę ne tik referendumams, bet ir toms teisėms, kurios numatytos Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje.
Nors Europos žmogaus teisių teismas konstatavo, kad Lietuva pažeidė šią konvenciją, nušalintajam Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui iki gyvos galvos uždrausdama dalyvauti Seimo rinkimuose, A. Šindeikis kviečia neprarasti blaivaus proto:
Dar kartą įspėjame: tik visiški tamsuoliai ir intelektualiai neįgalūs asmenys gali piktintis, kad A. Šindeikis siūlo taikyti skirtingas žmogaus teisių sampratas Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje.
Susipratę ir išprusę piliečiai turėtų susivokti, kad jų teisės, numatytos Konstitucijoje bei Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje, kelia grėsmę Lietuvos valstybei.
Pasakysime dar daugiau: būtų geriausia, jei Konstituciją kadaise priėmę kvailiai patys atsisakytų ir rinkimų teisės, nes jau 21 metus daro sunkiai ištveriamą gėdą Lietuvos elitui.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]