Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį paskelbė sprendimą dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymo išaiškinti šio teismo 2000 metų kovo 30-osios, 2003 metų sausio 24-osios, 2004 metų gegužės 13-osios, 2006 metų sausio 16-osios nutarimų nuostatas, susijusias su prokurorų nepriklausomumu ir generalinio prokuroro atleidimo iš pareigų pagrindais ir tvarka.
KT išaiškino, jog pagal Konstituciją Seimas negali nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį prokurorai būtų įpareigoti įstatymų leidžiamajai ar vykdomajai valdžiai teikti ataskaitas apie savo konstitucinių funkcijų vykdymą.
Tai esą reiškia, kad generalinis prokuroras negali būti įpareigotas teikti tokias ataskaitas apie prokuratūros veiklą, kurioms turėtų pritarti Seimas, prezidentas ar vyriausybė.
„Tokios pareigos nustatymas reikštų kišimąsi į prokurorų, vykdančių Konstitucijoje nustatytas funkcijas, veiklą, prokurorų nepriklausomumo vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas varžymą“, – nutarė KT.
Sprendime Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog įstatymų leidėjas turi suderinti konstitucinę nuostatą, kad valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, ir konstitucinį prokurorų nepriklausomumo principą.
Šių konstitucinių vertybių suderinamumas esą būtų užtikrintas, jeigu generalinis prokuroras įstatymu būtų įpareigotas teikti visuomenei, „dalyvaujantiems generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo procese Seimui, Respublikos Prezidentui“ informaciją (viešus pranešimus) apie baudžiamosios politikos prioritetų įgyvendinimą, viešojo intereso gynimą, prokuratūros darbo organizavimą ir kita.
KT taip pat išaiškino, kad pagal Konstituciją generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka turi būti nustatyti tik įstatyme. Seimo statute esą gali būti nustatyta, kokia tvarka Seimas priima sprendimą dėl pritarimo prezidento siūlymui skirti ar atleisti generalinį prokurorą.
„lrkt.lt“, „ekspertai.eu“ inf.
Teoriškai gyvename teisinėje valstybėje, kurioje Konstitucinio Teismo sprendimas turėtų būti gerbiamas – patinka jis kam nors ar ne. Tik pastaruoju metu vis mažiau tikisi, kad gyvename teisinėje valstybėje.
Referendumui dėl žemės kišami pagaliai į ratus, VSD ir STT figūruoja įvairiuose skandaluose, na, o Konstitucinis Teismas kartą priėmė sprendimą, dėl kurio teko raudonuoti Europoje, kur Rolandas Paksas įrodė savo tiesą.
Galbūt konkrečiai prezidentės kreipimosi atveju KT išvada buvo objektyvi, tik dabartinis generalinis prokuroras elgiasi kažkaip keistai, o D. Grybauskaitė mano, kad jis dirba gerai, ir Seimas nieko negali su tuo padaryti. Tai gal laikas keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką? Teisinė valstybė to nedraudžia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]