„Šių dienų konfliktai vyksta tankiai apgyvendintose vietovėse, civiliai gyventojai dažnai tampa pirmosiomis aukomis, todėl siekiant suvaldyti konfliktus kariuomenei būtina treniruotis natūralioje aplinkoje – miestuose, gyvenvietėse. Lygiai taip pat kariuomenei yra aktualu, kad gyventojai matytų, jaustų ir suprastų Lietuvos karių ryžtą ir pastangas ginant mūsų visų valstybę“, – sako kovą prasidėsiančių didžiausių šiais metais nacionalinių pratybų „Žaibo kirtis 2016“ vadovas Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.
Pratybos „Žaibo kirtis 2016“ vyks kovo 8–16 dienomis. Jose treniruosis Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių operacinių pajėgų, greitojo reagavimo pajėgų kariai ir juos remiantys padaliniai.
Pratybų pagrindinis tikslas – treniruoti nacionalines pajėgas vykdyti bendras operacijas su Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiais vienetais ir gerinti sąveiką su valstybės civilinėmis institucijomis.
Klaipėdos regione vyksiančiose pratybose kartu su Lietuvos kariais treniruosis Policijos departamento, Viešojo saugumo tarnybos ir antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovai. Taip pat kartu treniruosis savivaldybių atstovai, ligoninių personalas ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovai. Iš viso šiose pratybose dalyvaus apie 3 tūkst. karių, apie 500 – pareigūnų ir apie 200 civilinių institucijų darbuotojų.
Antrą kartą rengiamų šios serijos pratybų scenarijus sudaromas taip, kad per pratybas būtų galima treniruoti, patikrinti ir įvertinti, kaip greitai ir efektyviai Vidaus reikalų institucijos galėtų pasitelkti Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių operacines ir greitojo reagavimo pajėgas ir kartu neutralizuoti ginkluotas diversines grupuotes bei tuo pačiu maksimaliai apsaugoti civilius gyventojus ir jų turtą.
Pagrindiniai pratybų veiksmai planuojami Klaipėdos mieste. Kovo 8–13 d. gatvėse ir uosto akvatorijoje bus imituojami įvairaus pobūdžio incidentai. Į juos reaguos kariuomenės taikos meto užduočių operacinės pajėgos ir greitojo reagavimo pajėgos kartu su Vidaus reikalų ministerijos padaliniais ir kariuomenės remiančiaisiais vienetais. Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat bus įtraukta į aktyvius veiksmus.
Kovo 15–16 d. vyks paskutinis pratybų „Žaibo kirtis 2016“ etapas. Jo metu bus vykdoma dalinė parengto rezervo karių mobilizacija – pašaukti karo prievolininkai turės atvykti į įsteigtus keturis šaukimo punktus: Vilniuje, Kaune, Alytuje ir Utenoje.
Šiuo metu jau yra išsiųsti šaukimo lapeliai 3000 karo prievolininkų. Jie turės atvykti nurodytu laiku į priskirtą šaukimo punktą. Planuojama patikslinti parengtojo rezervo karių duomenis ir įvertinti atvykusiųjų sveikatos būklę.
„Žaibo kirtis“ – tai jau antrus metus vykstančios pratybos, kuriose treniruojamos nacionalines greitojo reagavimo pajėgos, vykdomos bendros operacijas su Vidaus reikalų ministerijos pavaldžiais vienetais, gerinama sąveiką su valstybės civilinėmis institucijomis, taip pat vykdoma dalinė parengtojo rezervo karių mobilizacija.
Apie nacionalines Taikos meto užduočių operacines pajėgas ir greitojo reagavimo pajėgas
Taikos metu Lietuvos kariuomenė, vykdydama jai nustatytas užduotis, remia civilines valdžios institucijas ekstremalių situacijų atveju. Šių užduočių įgyvendinimui treniruojamos ir pasitelkiamos Taikos meto užduočių operacinės pajėgos. 2016 m. budėjimą Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių operacinėse pajėgose vykdo beveik 1000 karių. Pajėgos sudarytos iš Sausumos, Jūrų, Oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų. Didžiąją dalį šių pajėgų sudaro sausumos pajėgų kariai – apie 700 karių iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono. Juos remia kariai iš Juozo Vitkaus inžinerijos, Karaliaus Mindaugo husarų batalionų ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų.
Taikos meto operacinių užduočių pajėgos buvo suformuotos 2009 m. ir budėti pradėjo nuo 2010 m.
Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. pradėjusios funkcionuoti Lietuvos kariuomenės greitojo reagavimo pajėgos yra pasirengusios reaguoti į įvairaus tipo grėsmes nacionaliniam saugumui. Jas sudaro dvi bataliono dydžio kovinės grupės, suformuotos iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionų, taip pat Karinių oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų, Karo policijos, artilerijos, logistinės ir medicinos paramos vienetų. Šios pajėgos yra pasirengusios veikti per 2 valandas nuo įsakymo gavimo.Š
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]