Įvairios Lietuvos visuomeninės organizacijos ragina visus piliečius prisijungti prie raginimo nepasirašyti taip vadinamos Estrelos rezoliucijos. Raginimas skirtas Lietuvai atstovaujantiems europarlamentarams, kurie jau yra išsakę savo palaikančias nuomones. Tiesa, pareikšti savo raginimą europarlamentarams yra labai sunku - dauguma jų atsiribojo nuo kitaip mąstančių, užblokavo prieigas prie asmeninių tinklalapių ar socialinių puslapių. Minėtoji ezoliucija yra brutalus kišimasis į šeimos ir vaiko gyvenimą, įtraukiant į šį procesą ugdymo ir švietimo įstaigas ir naudojantis ES paramos fondais, kurie nukreipti būtent tokios - lytinio vaikų gyvenimo skatinimo - politikos vystymui.
Pateikiame Lietuvos organizacijų kreipimąsi dėl Editos Estrelos rezoliucijos ir peticijų puslapio, kuriame galite palaikyti visus europiečius, balsuojančius prieš šią rezoliuciją, nuorodą.
***
KREIPIMASIS DĖL EDITOS ESTRELOS PASIŪLYTO REZOLIUCIJOS „DĖL LYTINĖS IR REPRODUKCINĖS SVEIKATOS BEI TEISIŲ“ PROJEKTO
Vaikams reikia meilės, o ne sekso
Mes, susipažinę su Europos Parlamento narės Editos Estrelos pasiūlytu rezoliucijos „Lytinei ir reprodukcinei sveikatai bei teisėms“ (toliau – rezoliucija) projektu, reiškiame pasipiktinimą dokumento turiniu ir griežtai jam nepritariame, pabrėždami, kad nors tekste išryškinamos su moters ir motinos sveikata Europoje bei už jos ribų susijusios ir vis dar aktualios problemos, dokumente siūlomi šių problemų sprendimo būdai yra nepriimtini ir nežymiai susiję su tikrąja sveikatos apsauga. Šiuo kreipimusi reikalaujame Lietuvos europarlamentarų atstovauti visuomenės interesams ir balsuoti prieš šį rezoliucijos projektą.
Vietoj valstybės apsaugos ir paramos vaiko besilaukiančiai motinai rezoliucija
skatinami abortai, kurie, be kita ko, vadinami „žmogaus teise“ (33 paragrafas), nors tokia teisė nebuvo ir nėra visuotinai pripažinta, kartu neatsižvelgiant į tai, kad ši sritis peržengia Europos Sąjungos (ES) kompetencijos ribas, taip pat ES nėra sutarimo abortų klausimu (konstatuojamoji dalis U). Negana to, abortus siūloma skatinti, pasitelkiant ES paramos vystymuisi fondus (71 ir 76 paragrafai).
Neatmesdami lytinio ugdymo svarbos rengiant jaunus europiečius atsakingiems santykiams, griežtai atsisakome pripažinti dokumente išdėstytą nuomonę, esą tėvai ugdymo procese užima viso labo vienos iš suinteresuotų pusių vietą (40 paragrafas), taip paneigiant jų, kaip pirmųjų ir pagrindinių auklėtojų, svarbą. Pakartotinai tėvų vieta auklėjimo procese paneigiama, kviečiant nepilnamečiams suteikti galimybę naudoti kontraceptines priemones ir pasirinkti abortą be tėvų sutikimo (44 paragrafas).
Dokumento tekstu taip pat siekiama reguliuoti ir suvaržyti sąžinės laisvę (34 paragrafas), o ypač teisę neatlikti aborto, jei tai prieštarauja įsitikinimams ar tikėjimui, išskyrus atvejus, nustatytus teisės. Tuo tarpu sąžinės laisvė yra viena pamatinių teisių, o jos dalimi esanti teisė (šiuo konkrečiu atveju) neatlikti aborto (angl. conscientious objection) yra visuotinai pripažinta ir įtvirtinta Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 10 straipsnio 2-ojoje dalyje: „Teisė atsisakyti veikti dėl vidinių įsitikinimų yra pripažįstama pagal šios teisės įgyvendinimą reglamentuojančius nacionalinius įstatymus.“
Nors paskutiniojoje rezoliucijos projekto redakcijoje nebeliko daugelyje Europos šalių pasipiktinimą sukėlusių PSO „Standartų lytiniam švietimui Europoje“, kuriuose pateikiama seksualinės iniciacijos vaikams programa (pavyzdžiui, pagal Standartus 0–4 metų vaikai turi būti informuojami apie: „malonumą bei pasitenkinimą, pasiekiamą liečiant savo kūną“, „ankstyvosios vaikystės masturbaciją“, „teisę tyrinėti skirtingas lytines tapatybes“ ir t. t.), ES šalys narės esamu tekstu vis dar raginamos įvesti „privalomas lytinio švietimo pamokas visiems vaikams, lankantiems pradines bei vidurines mokyklas“ (41 paragrafas).
Remdamiesi tuo, kas buvo išdėstyta anksčiau, pareiškiame, kad esamas rezoliucijos projektas pažeidžia ne tik visuotinai pripažintas žmogaus (ypač vaikystės bei tėvystės) teises, įvairius tarptautinius ir nacionalinius teisės aktus (žr. 1 priedą), pamatines ES laisvės, lygybės ir gerovės idėjas, tačiau ir, be abejonės, moralės normas kartu su Lietuvos žmonių papročiais.
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad, daugelio įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, privalomas rengimas šeimai, „ABC“ ŽIV/AIDS prevencijos programa (ištikimybė šeimoje, monogaminiai ryšiai ir ŽIV testavimas; rizikos grupės asmenims – prezervatyvų naudojimas) kur kas efektyviau apsaugo nuo LPL plitimo ir nepageidautino paauglių nėštumo nei privalomas lytinis švietimas ir kontracepcijos priemonių propagavimas (žr. 2 priedą).
Dėl privalomo lytinio švietimo
Rezoliucijoje apeliuojama į LPL ir abortų skaičiaus mažinimą, visa tai susiejant su ankstyvu lytiniu švietimu. Manome, kad tokia prielaida yra klaidinga. Vienoje iš naujausių ir didžiausių iki šiol atliktos apimties Europoje mokslinių studijų „Faktoriai, susiję su paauglių nėštumais EU šalyse: sisteminė apžvalga“ (žr. 2 priedo [1]): (REPROSTAT2), kurioje apibendrinti tyrimai atlikti 25 ES šalyse nuo 1995 iki 2005 m., siekiant nustatyti 13–19 metų paauglių lytinės elgsenos keitimo ir lytinio šveitimo sąsajas (išanalizuoti 4444 šaltiniai), pateiktos tyrimą apibendrinančios išvados, kurios sudaro prielaidą abejoti dėl visų tyrimų, teigiančių, kad lytinio švietimo, jaunimui palankių paslaugų ir pan. programos daro įtaką LPL ir paauglių nėštumų mažėjimui. Studijos išvadose teigiama, kad:
– Visuose tyrimuose iširusi šeima, nepalankios socioekonominės sąlygos, žemas išsilavinimas buvo nuolat susiję su paauglių nėštumais.
– Daugelis nepalankių sveikatai veiksnių, tokių kaip rizikinga seksualinė elgsena, alkoholio ar/ir narkotikų vartojimas, rūkymas, turėjo tam tikrų asociacijų su paauglių nėštumais.
– Ryšys tarp lytinės sveikatos žinių, jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų plėtros ir prieinamumo bei mažesnio paauglių nėštumų skaičiaus pateiktas kartu su visišku neaiškumu apie kiekvieno ryšio stiprumą.
– Paslaugų jaunimui didinimas ir jų prieinamumas nemažina paauglių nėštumų.
Visuose ryšiuose neaišku, kaip įvairūs veiksniai sąveikauja vieni su kitais. Šių studijų aprašomasis pobūdis neleidžia nustatyti nėštumų mažėjimo ir paslaugų prieinamumo priežastingumo.
Mokslinių tyrimų pavyzdžiai šia tema (žr. 2 priedą).
Manome, kad lytinio švietimo temos eskalavimas skatina išbandyti šiuos santykius ankstyvame amžiuje, o pačios LPL ir abortai prasideda nuo lytinių santykių. Mokoma ne atsakomybės, o jos vengimo. Manome, kad geriausia apsauga nuo nepageidaujamo vaikų nėštumo ir LPL yra susilaikymas, dora bei pagarba savo ir kito žmogaus asmenybei ir kūnui. Vaikams reikia meilės, o ne sekso. Deja, tam Estrelos rezoliucijos projekte vietos nėra.
Atkreipiame dėmesį, kad Vokietijoje tėvai kartu su vaikais protestuoja prieš privalomą lytinį švietimą. Tikėtina, kad lytinis švietimas neišspręstų nei LPL, nei ankstyvų nėštumų problemos. O pats rezoliucijos projektas, preziumuojant, kad kiekvienas vaikas yra (turi būti) seksualiai aktyvus, iš esmės yra priverstinė lytinių santykių ir kontracepcijos priemonių propaganda. Kartu niekinamos šeimos vertybės, tėvų vaidmuo, tradicijos, papročiai, skatinama kitokia negu Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata. Apibendrinant darytina išvada, kad tokio dokumento priėmimas sulauktų didžiulio visuomenės pasipiktinimo.
Dėl privalomo abortų įteisinimo
Pabrėžiame, kad abortų įteisinimas ar draudimas yra ne ES, o kiekvienos valstybės vidaus reikalas. Mūsų požiūriu, abortas bet kurioje embriono stadijoje yra gyvybės nutraukimas – žmogžudystė, kad ir kokiu gražiu žodžiu tai būtų vadinama ir kad ir kokie to motyvai.
Atsižvelgiant į emigracijos mastus, šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, skaičių ir mažus gimstamumo rodiklius, Lietuvai svarbus yra kiekvienas žmogus. Ko vertas šiandien Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų agitacijos šūkis „SVARBIAUSIA – ŽMOGUS“? Raginame Jus balsuoti „prieš“, taip paliekant teisę kiekvienai ES šaliai narei abortų klausimą spręsti savo nuožiūra.
Taip pat rekomenduojame susipažinti su Europos katalikų šeimų asociacijų federacijos pateikta rezoliucijos teksto analize, kuri prieinama internete adresu fafce.org.
Žinodami, kad dalis Lietuvos europarlamentarų (Leonidas Donskis, Vilija Blinkevičiūtė ir Justas Vincas Paleckis) pastarąjį kartą pasisakė už tuometinį Estrelos rezoliucijos projekto variantą (vis dar siūliusį privalomą lytinį ugdymą su ankstyvąja masturbacija mažamečiams tiek mokykloje, tiek ir namuose), o kartu žinodami, kad dėl menkai pakoreguoto dokumento bus balsuojama dar kartą, prašome Lietuvos europarlamentarų į šį balsavimą žiūrėti atsakingai ir projekto nepalaikyti.
Teikia:
Lietuvos tėvų forumas,
Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Vakarų Lietuvos tėvų forumas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija,
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija,
Lietuvių fronto bičiulių sąjūdžio atstovė Eglė Mirončikienė,
Gausių šeimų asociacija, Lietuvos šeimos centras, Tėvų pedagogų sąjūdis,
Socialinės veiklos asociacija „Šviesos kampelis“, Lietuvos Vyskupų Konferencija,
Lietuvių katalikų mokslų akademija,
Lietuvos Biblijos draugija, Krikščionybės žiniasklaidos tarnyba, Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“,
Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės klubas,
Savasties klubas,
Švietimo draugija „Rytas“, Jaunimo sambūris „Pro Patria“,
Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Gražina Drėmaitė,
Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas,
Ateitininkų federacija, Studentų ateitininkų sąjunga, Moksleivių ateitininkų sąjunga, Etninės kultūros globos draugija,
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga,
Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga,
Visuomeninio judėjimo Lietuvos šeimų sąjūdžio iniciatyvinė grupė