2024 m. lapkričio 12 d.

 

Krymo krizės koziris Lietuvos vidaus politikoje

44
Paskelbta: 2014-04-01 21:54 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu
Krymo okupacija Lietuvoje daugiausia džiaugsmo, optimizmo ir vilties suteikė konservatorių partijos lyderiams. O populiariausia ir nuolat kartojama konservatorių etaloninė frazė „rusas puola“ jau seniai tapo šios bendruomenės lengvai atpažįstama vizitine kortele. Nuotr. BFL
Krymo okupacija Lietuvoje daugiausia džiaugsmo, optimizmo ir vilties suteikė konservatorių partijos lyderiams. O populiariausia ir nuolat kartojama konservatorių etaloninė frazė „rusas puola“ jau seniai tapo šios bendruomenės lengvai atpažįstama vizitine kortele. Nuotr. BFL

Nors ir kaip makabriškai skambėtų, Krymo krizė Lietuvos politiniam elitui tapo tiesiog likimo dovana. Juk ne vienas stambesnis politinis žaidėjas laisvai galėjo iš rankovės traukti kortas, kurios tapo rimtais koziriais vidaus politikos lošime.

Pavyzdžiui, šalies vadovė Dalia Grybauskaitė lengvai galėjo rinkti reikalingus taškus. Veiksmingi pareiškimai, nuolatinis šmėžavimas pasaulio galingųjų fone, menamos Rusijos grėsmės akcentavimas turėjo įrodyti piliečiams, kad prezidentė mūru stojasi už tautą bei ją konsoliduoja. Ir ne tik. Ji rūpinasi kitomis posovietinėmis tautomis, net neprisimindama, kad, prieš išrenkama valstybės vadove, sakė: „Pasirašinėjame draugystes su ‚ubagais‘, o su sprendimus priimančiomis šalimis konfrontuojame.“ Staiga ubagai virto, ponais, o santykiai su „sprendimus priimančiomis šalimis“ įsielektrino.

Prisimenant, kad visa prezidentinė D. Grybauskaitės kadencija užsienio politikos požiūriu buvo itin blanki, Krymo krizė tapo gera proga jai žybtelėti. Tuo ji vikriai pasinaudojo. Prezidentės metinis pranešimas buvo aiškiai orientuotas į tarptautinių santykių problemiką, kuri ankstesniuose jos tokio pobūdžio pranešimuose būdavo minima tik probėgšmais.

Tačiau, be nuolatos keliamos isterijos, kad Lietuva tuoj bus užpulta Rusijos (čia pirmu smuiku griežė šešėlinė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė), Krymo krizė tapo gera proga šalies politiniam elitui atgręžti savo atakos strėles į politinius konkurentus valstybės viduje. Kitaip tariant, kuriama regimybė, kad „priešas prie vartų“, ir tuomet visuomenė raginama ieškoti savo gretose tų, kurie galėtų šiuos vartus atidaryti. Tad naudojama pati primityviausia, bet veiksmingiausia poveikio visuomenės nuomonei priemonė.

Rūstybės žvilgsnis nukreipiamas į pilietinius ir tautinius darinius, kurie kritiškai vertina valdančiojo elito politiką, reiškia skeptiškas nuostatas šalies eurointegracijos būdui ar siūlo praplėsti piliečių galias valstybės valdyme. Bet koks kritiškumas ES atžvilgiu ar siekis padidinti tiesioginės demokratijos apraiškas yra interpretuojamas kaip žaidimas Rusijos naudai. Tokio veikimo tikslas paprastas – marginalizuoti politinius priešininkus. Nesvarbu, kad šalies gyventojai nepatikės tuo, jog, pavyzdžiui, kokie tautininkai yra Kremliaus atstovai, bet užtat bus pasiekta rinkėjų pasąmonė, kurioje užsifiksuos abejonė panašiais „ne tokiais“ dariniais.

Juk keliant įtampą dėl Krymo krizės buvo sukompromituotas referendumo reiškinys. Susirūpinę veidai vis aiškino, kad referendumas turįs būti itin retas atvejis politiniame gyvenime ir apskritai visi šie atvejai jau yra buvę Lietuvos istorijoje. Ir visai nesvarbu, kad referendumas Kryme neatitiko įprastų demokratinių procedūrų, esmė – tai esą pavojingas instrumentas, kuriuo gali manipliuoti priešiškos jėgos.

Visgi visa ši retorika, nors ir turėtų tarsi liudyti susirūpinimą dėl krašto ateities, slepia įtampą bei silpnumą. Turintys galios vadžias savo rankose nesijaučia tvirtai, nes priešingu atveju jiems nekeltų poblemų kažkokie „neįtakingi“ bei „nereikšmingi“ dariniai. Kaip ir jei politikai labiau pasitikėtų piliečiais, tuomet referendumas nebūtų bauginimo priemonė. Ir Krymas čia niekuo dėtas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
44. Iš JAV
(2014-04-06 10:18:38)
(62.210.193.202) Parašė:

Seku Lietuvoje sukeltą prolandsberginę psichozę ir stebiuosi: juk reikia būti visišku besmegeniu, kad nesuprastum, kas vyksta Ukrainoje!.. Vien Lietuvoje keliama isterija turėtų priversti kiekvieną bent kiek blaiviau mąstantį žmogų gerai pagalvoti, kur čia, kaip sakoma, šuo pakastas... „Rusai puola, rusai puola, rusai... Putinas, Putinas, Putinas... Bėkit, vaikai, slėpkitės, tuoj ateis tas baisusis maskolius ir suės jus!..“ Daug kam tokia Lietuvoje sukelta psichozė jau tapo tarsi liga, todėl žmonės elgiasi taip, lyg būtų užhipnotizuoti. Tokiais atvejais visuomenė jau nebegali racionaliai mąstyti. Amerikoje tikrai nėra tokios absurdiškos isterijos kurstymo, kokią matau Lietuvoje!.. JAV net ir oficiozinės pozicijos prisilaikančiuose laikraščiuose yra gan įvairių nuomonių. Pvz., Oregono valstijos Judžino miesto laikraštyje pasirodė žurnalisto straipsnis, kuriame jis tiesiai šviesiai klausia: kaip Amerika reaguotų, jeigu Rusija ar Kinija bandytų dislokuoti savo raketas Meksikoje ar Kanadoje? Ar JAV toleruotų tokį „anakondos žiedą“?.. Nemažai ir labai stambaus kalibro politikų, visuomenės veikėjų dabar JAV panašiai kalba. Stebėdamas absurdišką isteriją Lietuvoje dėl įvykių Ukrainoje ir Kryme, kai landsbergistai (net ir tautininkai, dėl kurių man labiausiai apmaudu) prie Rusijos ambasados Vilniuje rodo „cirkus“ - piketus rengia, vis prisimenu, kaip vienas tūlas žurnalistas su dviem pavardėm buvo parašęs, kad meldžiasi ne už taiką Sirijoje, o už greitesnę karo pradžią. Tad nejučiomis pagalvoju, kiek kartų per praėjusius 25 metus man yra tekę sakyti, jog man gėda dėl tokios dabartinės Lietuvos!.. (Lietuvos prezidentės D. Grybauskaitės elgesį galima suprasti, nes ji - paprasčiausia marionetė. Kaip jai iš šalies pataria ar liepia, taip ji ir elgiasi!..) Lietuvai nuo visų šitų nesąmonių geriau tikrai nebus!.. Jau kai kurie verslininkai išdrįso pasakyti, kad dėl eskaluojamos karinės isterijos su Rusija patirs rimtų ekonominių, finansinių nuostolių, gali būti prarasta daugybė darbo vietų. Bedarbystės pasekmė - nauja didelė emigracijos banga iš Lietuvos. Per pastaruosius 10 metų iš Lietuvos emigravo tiek žmonių, kiek gyvena Vilniuje. Bent pabandykime įsivaizduoti Vilnių, ištuštėjusį, lyg kokį Černobylį. O kiek dar žmonių Lietuva gali prarasti?..



43. stasys
(2014-04-03 20:00:24)
(78.63.181.51) Parašė:

dėkui Pikasai už nuoroda..



42. Pikasas to 35 nr
(2014-04-03 15:17:11)
(78.62.86.131) Parašė:

Straipsnis "Krymą valdo šešėliniai šeimininkai" (balsas.lt) - išskirtinai šiurpinantis. Kažin ar dar kas išdrįs jį persispausdinti. Leidinyje jo neliko, tačiau "Google" nesunku rasti. Manau, kad rašinys tikrai vertas skaitytojų dėmesio.



41. Dar Betai
(2014-04-03 14:32:33)
(81.7.88.114) Parašė:

Šiandien pasaulis apie tautinių valstybių sunaikinimą kalba kaip apie duoną ir dešra, diskusijos ta tema yra norma. Pvz., propatrija.lt suraskite Johnas O'Sullivanas ir paskaitykite. Čia tik pvz. kad ta tema yra norma.



40. Betai - nevarkit be reikalo
(2014-04-03 14:23:49)
(81.7.88.114) Parašė:

Savaime suprantama kodėl, tauta yra papildoma kliūtis žmonių bendravime, trukdo laisvam kapitalo judėjimui ir globalizacijai. Kai pasaulis taps globalus, nebereikės kariauti nacionaliniu pagrindu. Lietuvos elitas ypač supranta, paskaitykit LIETUVOS PAŽANGOS STRATEGIJA „LIETUVA 2030“. Gal rasite ką apie teritorinį vientisumą? Na, yra pora gražių žodelių žmonių nuraminimui. Svarbu tik surasti formulę neskausmingam išnykimui. O visokie pankos, šližai ir songailos trukdo garbingam reikalui.



39. JO
(2014-04-03 11:17:44)
(86.18.188.109) Parašė:

Pritariu 19 komentarui is UK



38. To > 10. Klaustukas
(2014-04-03 08:28:56)
(78.56.116.238) Parašė:

Taigi, "buvo referendumas,zmones savo noru nubalsavo,ko dar konservatoriai nepatenkinti,gal jie dirba rusu spec.tarnyboms"? O kodėl nekalbat apie batkos Lukašenko statomą atominę šalia Vilniaus, - ji tik 30 kilometrų nuo mūsų sostinės. Gal dėl to ir nepatenkinti konservatoriai? Tuo tarpu Jūs netveriat džiaugsmu, kad elektros energiją turėsime pirkti iš batkos. Be to čia taikomos AE statybos technologijos toli gražu ne japoniškos, gal net prastesnės nei Černobylio. Kas teisus?



37. Beta 27-tam
(2014-04-03 05:45:05)
(87.247.121.215) Parašė:

Gal gali paaiškinti kuo tautiškumas trukdo taikai ir santarvei pasaulyje? Kodėl tai turėtų išnykti? Kalba taip pat? Ar šiaip, ėmei ir nusišnekėjai?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras