Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas teigia, kad Stambulo konvencija nesiekiama įteisinti trečiosios lyties, tiesiog nemaža dalis visuomenės mano, kad, ratifikavus dokumentą, bus sunaikintos tam tikros elgesio tradicijos. Pasak teisėjo, „reikia pasakyti atvirai – tos tradicijos yra pagrįstos moterų menkinimu“. Api tai pranešė valstybinis transliuotojas publikacijoje „Žalimas: mums sakydavo, kad žmonos negalima išžaginti, nes tai yra jos pareiga, – su tokiais stereotipais kovoja Stambulo konvencija“.
Pasak D. Žalimo, sprendimas ratifikuoti Stambulo konvenciją ar jos neratifikuoti, yra politinio apsisprendimo klausimas. Pasak jo, tam tikru būdu suformulavus klausimą, dėl šios konvencijos galėtų būti skelbiamas referendumas, tai yra tarptautinė sutartis, kuri yra patvirtinama ne referendume, o Seime.
D. Žalimas taip pat išreiškė nuostabą, jog Lietuvoje iki šiol nesugebėta reglamentuoti partnerystės, nors ši sąvoka Civiliniame kodekse atsirado dar 2001 m.
„Jei mes esame Europos valstybė, tai Europoje nediskriminavimo principas yra suprantamas taip, kad valstybė privalo ginti visų asmenų orumą, visų asmenų privatų ir šeimos gyvenimą, nepaisydama to, ar tai yra, pavyzdžiui, tos pačios lyties, ar skirtingų lyčių asmenų šeimos“, - pasakė KT pirmininkas.
D. Žalimo teigimu, kalbant apie Stambulo konvenciją, yra nemaža visuomenės dalis, kuri mano, kad, ratifikavus dokumentą, bus sunaikintos tam tikros elgesio tradicijos.
„Bet reikia pasakyti atvirai – tos tradicijos yra pagrįstos moterų menkinimu, žiūrėjimu į jas kaip į antrarūšes, mėginimu primesti joms tokį elgesį, kurio jos nepageidauja. Manau, čia yra pagrindinė priežastis, kodėl iš tiesų kyla įtampa dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, nors vengiame tai pripažinti“, - atskleidė teisėjas.
Atsakydamas į klausimą apie visuomeninę lytį, minimą Stambulo konvencijoje, D. Žalimas teigė, kad „nėra ten jokios trečiosios lyties, nenorima tokios įvesti“.
„Tai yra socialiniai (visuomeniniai – ekspertai.eu past.) vaidmenys arba visuomenės lūkesčiai, kurie siejami su biologine lytimi. Tai yra iš praeities atėję stereotipai, kad moterys yra menkesnės vertės negu vyrai. Čia ir yra ta pagrindinė priežastis, nes konvencija įpareigoja iš esmės keisti požiūrį į lyčių lygybę ir netapatinti jų su stereotipiniais socialiniais vaidmenimis. Tai yra socialinės lyties esmė. Seniai, kokiais 1993 metais, kai mums dėstė baudžiamąją teisę, per paskaitas mums buvo sakoma: „Žmonos išžaginti neįmanoma, nes tai yra žmonos pareiga.“ Tai Stambulo konvencija būtent įpareigoja kovoti su tokiais stereotipais“, - pasakė KT pirmininkas.
Susiję:
M. Adomėnas pasisako prieš visuomeninę lytį – siekia ją išimti iš Stambulo konvencijos
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]