Raulio Kastro vyriausybė leido Jungtinėms Valstijoms suprasti: diplomatiniai santykiai ir normalūs santykiai – tai ne vienas ir tas pats, pažymi ispanų leidinio „El Mundo“ žurnalistas. Tai įvyko po to, kai Havana ir Vašingtonas po 54 metų pertraukos susitarė vėl atnaujinti ambasadų veiklą JAV ir Kuboje.
Panašią mintį išreiškė ir Vašingtonas, teigia leidinys. „Tačiau yra didžiulis skirtumas: B. Obamos administracija pasiruošusi tęsti derybas, o R. Kastras apsiribojo reikalavimų pateikimu, nuo kurių priklausys, ar santykių atšilimas tęsis ir toliau. Sąlygos tokios: karinės Gvantanamo bazės sugrąžinimas, embargo atšaukimas, iš JAV į Kubą transliuojamų propagandinių televizijos ir radijo laidų nutraukimas, o taip pat ekonominė kompensacija „už nuostolius, kuriuos atnešė JAV politika“, – rašoma straipsnyje. Kubos vyriausybė oficialiame pareiškime tvirtina, kad reikia atkurti santykius, kurie buvo sugadinti „nuo to laiko, kai prieš 117 metų JAV karinėmis priemonėmis įsikišo į karą dėl nepriklausomybės”.
B. Obamos pareiškimas spinduliavo viltimi ir optimizmu. Jis pareiškė, kad santykių su Kuba normalizavimas, tai pasirinkimas „tarp praeities ir ateities“. Prezidentas turėjo omeny JAV kongreso narius, kurie priešinasi embargo atšaukimui ir, tikėtina, visomis išgalėmis priešinsis JAV ambasadoriaus paskyrimui į Kubos salą. „Bet šie prezidento žodžiai galbūt skirti ir Havanai,“ – pažymi autorius.
Panoręs išlikti anonimišku, svarbus Baltųjų Rūmų pareigūnas paaiškino žurnalistams: JAV diplomatai „ir toliau palaikys“ demokratinius judėjimus Kuboje ir pasisakys už laisvą rinką.
„To paties šaltinio duomenimis, JAV ir Kuba derėsis dėl Vašingtono kompensacijų už ekonominį embargą, o Havana savo ruožtu turės kompensuoti JAV piliečių patirtus nuostolius dėl šalyje vykdytos ekspropriacijos“, – baigia straipsnį „El Mundo“.
Šaltinis: elmundo.es
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]