Antradienį Šarūno Biručio vadovaujama Kultūros ministerija savo interneto tinklalapyje paskelbė informaciją apie valstybinės svarbos ekspoziciją, su kuria visuomenė galės susipažinti jau nuo ateinančio pirmadienio.
Iki ekspozicijos atidarymo likus vos kelioms dienoms, ekspertai.eu atkreipia dėmesį į šį keistokos formos ir keistokai kuklioje vietoje ministerijos paskelbtą išskirtinės reikšmės pranešimą:
Pirmiausia paaiškiname, apie ką kalbama šiame įmantrios formos Kultūros ministerijos pranešime: apie ekspoziciją, po kurios bus nuspręsta, koks atminimo ženklas bus pastatytas toje Lukiškių aikštės vietoje, kur prieš porą dešimtmečių stypsojo proletariato vado stovyla, ranka ryžtingai rodžiusi į KGB rūmus.
Be jokios abejonės, ši informacija yra svarbi visiems, kam rūpi Lietuvos istorija, valstybingumo vertybės ir klausimas, kaip ateityje atrodys viena iš centrinių sostinės aikščių.
Todėl perskaičius Kultūros ministerijos pranešimą, kyla keli labai nejaukūs klausimai.
Pirmiausia - kodėl informaciją apie tokį neeilinį įvykį ministerija skelbia tik konkurso dalyvių dėmesiui, nesirūpinama bent šiek tiek plačiau informuoti visuomenę?
Kodėl tokia svarbi ekspozicija rengiama Kultūros ministerijoje, kurios patalpos, kaip esame įpratę manyti, yra pritaikytos ne parodoms, o valdininkų darbui? Gal Vilniuje trūksta erdvių, tinkamų tokiai reikšmingai parodai? Kur konkrečiai ministerija ketina eksponuoti konkurso dalyvių darbus – Š. Biručio ir kitų klerkų kabinetuose, o gal tiesiog koridoriuje?
Ministerijos pranešime nurodyta, kad ekspozicija bus “atvira lankytojams nuo gegužės 13 d. iki gegužės 27 d. I-V nuo 15 iki 17 val.” Išvertus į žmonių kalbą, tai atrodo taip: darbus visuomenė turės apžiūrėti per 10 darbo dienų, kasdien tam skiriama po 2 valandas. Taigi – vos per 20 valandų.
Kokie klerkai ir kodėl nusprendė, kad visi piliečiai, norintys pamatyti darbus, skirtus Lietuvos laisvės kovotojų atminimui įamžinti, spės tai padaryti per 20 valandų? Kodėl visuomenė turi taikytis prie ministerijos klerkų darbo laiko? Ir kodėl tie, kuriems netinka klerkams patogus laikas, turi skambinėti arba rašinėti kažkokiai J. Krušinskaitei?
Pagaliau – būtų natūralu tikėtis, kad ministerija sudarys galimybę susipažinti su projektais internete. Juk bus statomas ne tvartelis Dievo ir žmonių pamirštame provincijos užkampyje, o paminklas vienoje iš svarbiausių sostinės aikščių. Todėl pamatyti projektus turi teisę ne tik vilniečiai, bet ir kitur Lietuvoje, taip pat ir užsienyje gyvenantys piliečiai. Bet Kultūros ministerija savo pranešime net neužsimena apie kokią nors ekspoziciją internete.
Kyla negeras įtarimas, kad Š. Birutis ir jo kolegos tiesiog nenori visuomenei rodyti darbų, pretenduojančių tapti svarbiausiu Lukiškių aikštės akcentu.
Bandydami išsiaiškinti šią keistą situaciją, ekspertai.eu šiandien nusiuntė Kultūros ministerijai kelis klausimus ir vieną pasiūlymą. Apie tai ir ministerijos atsakymus informuosime rytoj.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]