„Prieglobsčio suteikimas neturi tapti loterija. ES valstybės turi bendrą įsipareigojimą suteikti prieglobstį tiems, kam jo reikia, gerbdamos šių žmonių orumą, laikydamosis lygiateisiškumo principų ir kiekvieną atvejį nagrinėdamos naudojantis vieningomis taisyklėmis. Kokioje šalyje tai bevyktų, sprendimai visur turi būti vienodi“, – teigia ES vieningos politikos ir prieglobsčio suteikimo koncepcija.
Tačiau realybė yra visiškai kitokia. Remiantis naujausia informacija, Vengrija priėmė tik 9% ten prieglobsčio ieškojusių žmonių, kai tuo tarpu Bulgarija – 94%.
Daugiausi emigrantai plūsta į Graikiją ir Italiją.
Migrantams pradėjus masiškai žūti Viduržemio jūroje, Europos Komisija patvirtino 10 punktų veiksmų planą. Plane taip pat buvo numatyta migrantus perkelti ir paskirstyti po ES valstybes.
Šios priemonės palies 40000 migrantų, kurie šiuo metu yra Italijoje ir Graikijoje, ir dar 20000 žmonių, kurie šiuo metu yra už ES ribų, tačiau siekia gauti ten prieglobstį.
Iš pat pradžių buvo nuspręsta, kad ES valstybės priims pabėgėlių skaičių, proporcingą šalies gyventojų, BVP ir bedarbystės lygiui.
Tačiau ši idėja buvo itin aštriai kritikuojama. Prieš privalomas kvotas pasisakė Lietuva, Latvija, Estija, Vengrija, Slovakija, Lenkija, Čekija, Portugalija ir Ispanija.
Šiu metu priimtas sprendimas, kad pačios ES valstybės spręs, kiek jos nori priimti pabėgėlių. Šių kvotų dydžiai itin skirtingi. Pavyzdžiui, Vengrija iš vis atsisakė priimti migrantus, kai tuo tarpu Vokietija priims 10500 migrantų, šiuo metu esančių Italijoje ir Graikijoje. Šis skaičius yra 3000 žmonių didesnis, nei iš pat pradžių siūlė Briuselis.
40000 migrantų Graikijoje ir Italijoje. Kokios šalys vengia jiems suteikti prieglobstį?
Grafike raudona spalva pažymėtos šalys, kurios priims daugiau migrantų, nei numatė pirminis planas, mėlyna – mažiau migrantų priimsiančios valstybės.
Remiantis anksčiau pasirašytomis sutartimis, Jungtinė Karalystė, Airija ir Danija, neprivalo išvis priimti migrantų pagal šį planą. Nepaisant to, Airija išreiškė norą priimti 600 žmonių.
20000 pabėgėlių už ES ribų. Kokios šalys vengia juos priimti?
Antrame grafike raudona spalva pažymėtos šalys, kurios priims daugiau migrantų nei numatė pirminis planas, ir mėlyna – mažiau priimsiančios valstybės. Žalia spalva pažymėtos valstybės, kurios priims lygiai tiek, kiek numatė pirminis susitarimas.
Jungtinė Karalystė, Danija ir Airija nepriims šių pabėgėlių, taip pat kaip ir šalys, nesančios ES narėmis: Norvegija, Islandija, Lichtešteinas ir Šveicarija.
Šaltinis: euronews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]