Visuomenininkai ir žmogaus teisių gynėjai reiškia susirūpinimą dėl Seimui vėl siūlomų Vaiko teisių apsaugos įstatymų, nes jų nuostatos, pasak visuomenininkų, yra neapibrėžtos, ribojančios žmogaus teises ir laisves bei atveriančios galimybę institucijoms kištis į šeimos gyvenimą.
Nepasitenkinimo bangą sukėlė „tvarkietės“ Onos Valiukevičiūtės ir socialdemokratės Rimantės Šalaševičiūtės pateiktas įstatymų paketas, kuriuo siūloma keisti Vaiko teisių pagrindų įstatymo, Civilinio kodekso ir kitų įstatymų nuostatas.
Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas siūlymus, kurie yra paremti nauja „smurto prieš vaiką“ sąvoka, įvertino, kaip silpninančius šeimą, pažeidžiančius žmogaus teises ir laisves.
Asociacijos pirmininkui nuostabą kelia tai, kad tokie patys siūlymai, kurie jau buvo atmesti vyriausybės, Seimo Žmogaus teisių komiteto, vėl atsirado svarstomame įstatymo projekte.
V. Budniko kritikos sulaukė siūlymas smurto prieš vaiką sąvoką apibrėžti taip: „kai vaikas patiria kito asmens neatsitiktinį veikimą ar neveikimą, darantį jam emocinį poveikį, arba nepriežiūrą, sukeliančią ar galinčią sukelti žalą vaiko raidai ir orumui“.
„Šitos sąvokos pagrindu seka kiti straipsniai, kada vaiką galima atimti, kai tėvai ar teisėti globėjai smurtauja. Tokia sąvoką įvedus praktiškai iš kiekvienos šeimos galima atimti vaiką. Kam to reikia?“, – per spaudos konferenciją Seime retoriškai klausė V. Budnikas.
Lietuvos žmogaus teisių asociacijos vadovo kritikos sulaukė ir siūlymas apibrėžti emocinį smurtą, kad tai yra kito asmens nuolatinė neigiama nuostata dėl vaiko, jo individualumo nepripažinimas, sukeliantis ar galintis sukelti žalą vaiko emocinei, psichinei, dvasinei, moralinei sveikatai ir raidai“.
„Tuo smurtu, sakyčiau, kiekviena šeima yra smurtaujanti, kadangi vaiko individualumo nepripažinimas dažnai pasireiškia kaip savotiška auklėjimo priemonė, drausminimas“, – kalbėjo V. Budnikas.
Jo vertinimu, teikiant iš naujo tokius pasiūlymus, galbūt siekiama juos priimti nuslopus visuomenės budrumui.
Tokiems pasiūlymams nepritaria ir socialiniame tinkle susikūręs visuomeninis judėjimas „Neleisime valdžiai grobti mūsų vaikų“, turintis šiuo metu jau daugiau nei 9 tūkst. gerbėjų.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.